Edebiyatta Farklı Bir Soluk Ayhan ÜN'den

Edebiyatta Farklı Bir Soluk Ayhan ÜN'den
Edebiyatta Farklı Bir Soluk Ayhan ÜN'den ahmet
Bu içerik 625 kez okundu.

Edebiyat ve felsefeyi bir arada okurlarına sunan kitap yazarı ve romancı Ayhan ÜN, pandemi sürecinde çalışmalarına devam ediyor. Romanları ile okurların hiç işlenmemiş konulara felsefi bir bakış açısı ile yaklaşmalarını sağlıyor. Bay Lumumba, Bıyıksız Osmanlı ve son romanı Kadın Erkek Savaşı Zamanlarında romanları ile sadece edebiyata göre değil, konuları evrensel işleyip, felsefi bakış açısı ile okurlarının konuya hakim olmasını sağlıyor.

Edebiyatta hiç işlenmemiş konuyla okurlarını şaşırtan Ayhan Ün, “Okura aktaracaklarım felsefeden yoksunsa hiç kaleme almam,” dedi.

15 yaşına kadar Almanya’da eğitim almış olan Ayhan ÜN, sonrasında Türkiye’ye kesin dönüş yaparak eğitimini burada tamamlıyor. Hacettepe Üniversitesi ile birlikte, ayrıca Almanya’daki Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde eğitim  gören ÜN, edebiyat dallarında almış olduğu eğitimi, felsefi bakış açısı ve olayların evrensel öngörüleri ile birleştirerek, edebiyatta yapılmamış olanı yaparak, okurlarına konu hakkında farklı bilgiler aktarıyor.

Romanlarında farklı karakterleri bir araya getiren ve karakterlere yeni güçlen kazandırarak, kapitalizm ve sömürge düzenine karşın, kendi zamanlarında yaptıkları ile günümüzde yapacaklarını ön gördüğü felsefi yaklaşım ile okurlarının akıllarına gelen soruların cevaplarını veriyor.

Dünyanın farklı yerlerinde ki kahramanların, hem kendi toplumlarında ve hem de dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan insanlarının inanç usullerine ve karakteristik yapılarına göre bize yeni hikayeler sunan Ayhan ÜN, bunu fantastik bir bakış açısı ile değil, gerçekliğin tam kendisi ile yapıyor.

Kadının ve erkeğin toplumdaki yeri ve ayrıca hayatımızda büyük yere sahip olan ideolojilerin kaleme alındığı romanlarda, okurlar farklı bir dünyanın içerisine giriyor.

Pandemi sürecinde okurları ile söyleşiler düzenleyen Ayhan ÜN, söyleşilerinden anekdotları https://www.instagram.com/un_ayhan/ instagram hesabından paylaşıyor. Ayrıca sosyal medya üzerinden okurlarından gelen sorulara da buradan cevap veriyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi