Düzenli yüksek yoğunluklu egzersiz, Parkinson belirtilerini durdurabilir

Egzersizin Parkinson hastalığının tedavisindeki etkileri üzerine yapılan yeni araştırmalar, düzenli yüksek yoğunluklu fiziksel aktivitenin hastalığın ilerlemesini kontrol altında tutmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Düzenli yüksek yoğunluklu egzersiz, Parkinson belirtilerini durdurabilir
Düzenli yüksek yoğunluklu egzersiz, Parkinson belirtilerini durdurabilir Admin
Bu içerik 303 kez okundu.

 

Parkinson hastalığı , çeşitli beden bölümlerinde, özellikle kol ve bacaklarda kontrolsüz titreme, aynı zamanda hareketlerin zayıf dengesi ve eşgüdümü ile karakterize , nörodejeneratif bir motor sistem bozukluğudur .

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsünün Ulusal Kütüphanesi (NIH) verilerine göre , Birleşik Devletlerde yaklaşık 1 milyon insan Parkinson hastalığına yakalanıyor ve yaklaşık 60.000 yeni vaka her yıl teşhis edildi.

Parkinson Egzersiz Hastalığına (SPARX) göre çalışma olarak adlandırılan bir faz II klinik araştırması, son olarak, Northwestern Üniversitesi Chicago'daki Feinberg Tıp Okulu ve Denver'daki Colorado Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi.

Elde edilen bulgular, yüksek yoğunluklu fiziksel egzersizin erken dönemde Parkinson hastalığı olan insanlar için yararlı olduğunu düşündürüyor çünkü motor yeteneklerle ilgili semptomların ilerlemesini geciktirebilir.

Erken müdahale semptomları geciktirebilir
Yazarlar , Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçların zamanla daha az etkili olma eğiliminde olduklarını ve insanları olumsuz etkilere maruz bıraktığını gösteren önceki araştırmalara işaret ediyor. Bu nedenle, ilaçların uygulanmasını gerektirmeyen etkili alternatif tedavilerin belirlenmesi önemlidir.

Mevcut randomize klinik araştırmanın II. Aşamasında, Corcos ve ekibi, 40 ila 80 yaş arasındaki 128 katılımcı ile çalıştı. Katılımcılar, üç eyalette (Colorado, Illinois ve Pennsylvania) çeşitli kurumlar ve tıp merkezleri aracılığıyla işe alındı.

Kurumlar arasında Chicago, IL'deki Northwestern Üniversitesi, Chicago, IL'deki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi, Denver'da Colorado Üniversitesi ve Pennsylvania'daki Pittsburgh Üniversitesi yer alıyordu.

Tüm katılımcılar halen Parkinson hastalığının erken safhasında idi ve çalışma yapıldığında bu hastalığın belirtilerini hedef alan herhangi bir ilaç almıyorlardı.

Corcos, "Müdahale ettiğiniz hastalığın erken döneminde, hastalığın ilerlemesini önleme olasılığınız o kadar yüksek" dedi.

Araştırma, orta ve yüksek yoğunluklu egzersizin etkilerini karşılaştırdı. Daha spesifik olarak, fiziksel aktivite rutininin hastalık semptomlarının ilerlemesi üzerindeki etkileri üzerine çalışılmıştır. Araştırmacılar ayrıca, Erken Parkinson'da egzersizin ne kadar güvenli olduğunu inceledi.
Çalışma katılımcılarından, orta düzeyde (maksimum kalp frekansının% 60-65'iyle karakterize edilen) veya yüksek şiddette (maksimum kalp frekansının% 80-85'i olarak) altı aylık bir süreyle her hafta üç kez egzersiz yapmaları istendi. Tüm katılımcılar bir koşu bandında egzersiz yaptı.

Tutarlılık için, bilim insanları aynı zamanda fiziksel egzersiz yapmayan bir kontrol grubundan bahsetti.

Programdan sonra, katılımcıların tümü semptomlarının ciddiyetini ölçen ve 0'dan 108'e kadar olan ölçekte derecelendirildi. Yüksek puanlar hastalığın daha akut belirtilerini gösterdi.

Yüksek yoğunluklu egzersiz en etkili
Araştırmaya başlamadan önce herkes yaklaşık 20 puan aldı. Ancak, sonuçlar 6 aylık periyot sonrasında farklıydı ve farklılıklar katılımcıların egzersiz yoğunluğu tarafından belirlendi.

Yüksek yoğunluklu egzersize katılan katılımcılar semptom şiddet ölçeğinde yaklaşık 20 puanlık puanlarla devam ederken, ılımlı yoğunluk egzersizine katılanlar kötüleşmiş semptomlar sergilemiş ve 1,5 puan daha yüksek puan almışlardır.

Bu arada, hiç egzersiz yapmayan kişiler üç puan daha fazla puan aldılar ve semptomların daha da kötüleştiğini gösterdi.

Araştırmacılara göre, üç nokta fark, yaşam kalitesinde önemli bir farklılık olduğunu gösteriyor. Yüksek yoğunluklu egzersiz, motor semptomların gelişimini kontrol altında tutmayı sürdürdüğü için, fiziksel aktivite, Parkinson hastalığının potansiyel bir tedavisi olarak daha ileri araştırmalara izin vereceğini garanti ediyor.

Corcos, "6 ay boyunca semptomların kötüleşmesini erteledik, ilerlemeyi 6 aydan daha uzun süre önleyebilir miyiz?" Dedi.

Yüksek yoğunluklu egzersizin güvenliği, rejimin katılımcıların kalpleri için ne kadar gerginleşeceğini izleyerek, kardiyologlar tarafından denetlenen kademeli egzersizlerle teyit edildi.

'Egzersiz tıptır'
Araştırmacılar, çalışmalarının bazı sınırlamaları olduğunu kabul ediyorlar - özellikle de çalışılan tek egzersiz treadmill eğitimi gerçeği. Bu, diğer egzersiz türlerinin potansiyel yararlarının bilinmediği anlamına geliyordu.

Bununla birlikte, çok sayıda katılımcının ve gözlemlenen uzun sürenin sonuçların geçerliliğini güçlendirdiğini belirtiyorlar. Corcos, Parkinson'u hedefleyen çalışmaların çoğunun daha az katılımcısına sahip olduğunu ve 12 haftayı geçmediğini açıklıyor.

"Onlara [katılımcılara uygun bir egzersiz verdik.] Bu hafif bir esnetme değil" diyor. "Bu yoğunluk yüksek, egzersizin tıp olduğunu düşünmenin bir parçası" dedi.

Mevcut çalışmalar , egzersizin Parkinson hastalığı olan insanlar için faydalı olduğunu belirtmişti, ancak bu, araştırmadan farklı yoğunlukların etkilerinin ilk kez gösterildi.

Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü program direktörü Dr. Codrin Lungu, "Çeşitli kanıtlar Parkinson hastalığında egzersizin faydalı bir etkisine işaret ediyor" diyor.

"Buna rağmen, hangi egzersizin en etkili olduğunun netliği belli değil.SPARX davası bu soruna sıkı sıkıya değinmeye çalışıyor.Sonuçlar ilginç ve Parkinsonlar için en uygun egzersiz rejiminin araştırılmasını garanti ediyor."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina antik nehri açacak
Atina antik nehri açacak
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında