Doğal Doğum Oranında Son Yıllarda Artış Var

Doğal Doğum Oranında Son Yıllarda Artış Var
Doğal Doğum Oranında Son Yıllarda Artış Var Admin
Bu içerik 157 kez okundu.

 

Sanayi Devrimi’nden bu yana endüstrileşme sonucunda yaşamın her alanında büyük değişimler yaşanmaktadır. Hazır giyim ve hazır gıda kavramları ile bu dönüşümü en basit şekilde örneklendirmek mümkündür. Her faaliyetin çok daha hızlı yaşanması bireyin kendini doğal olandan koparmasına neden olmuştur. Ancak son yıllarda doğal olana ilginin artması, teknolojik gelişmelerin çok hızlı olmasına karşın bireyin bilinçli olarak zamanı yavaşlatma gibi eylemlerini açığa çıkarmaktadır. Bununla birlikte ilaç sanayinin gelişmesi ve ilaçların faydalarından daha çok zararlarının ve yan etkilerinin bulunması sebebi ile doğal tedavi yöntemlerinin daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır. Günümüzde adet düzensizliği, bağışıklık sistemine ait hastalıkların doğal yöntemler ile tedavi edilmesi ile birlikte anne adaylarının doğal doğum yöntemi seçmelerinin bir nedeni de anestezi ya da epidural gibi uygulamalara ihtiyaç duymayarak ve olabildiğince modern tıp tekniklerine başvurmayarak doğum sırasında oluşabilecek risklerin önüne geçmek olarak nitelendirilebilmektedir.  

Doğal doğum; bir diğer adıyla vajinal doğumun müdahaleli doğuma oranla birçok faydası bulunmaktadır. Annenin doğum sonrasında çok hızlı bir şekilde iyileşmesi ve bunun sonucunda bebeği ile çok daha erken ilgilenmeye başlaması, anestezinin açığa çıkarabileceği risklerin oluşmaması, doğum kanalından geçen bebeğin bakterilere maruz kalması ve bununla birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi faydaların yanı sıra; annenin enfeksiyon ve kanama riski yaşamaması ve ikinci bebeklerinin de doğal doğum yöntemi ile dünyaya getirilebilmesi gibi olumlu sonuçlar da doğurmaktadır.

Son 10 yıla kadar sancı ve ağrılardan korkulması, vajinaya kesi uygulanması, vajinada deformasyon oluşması gibi nedenlerle sezaryen yöntemi daha çok tercih edilmekte idi. Ancak son yıllarda doğal doğum sırasında bebekte salgılanan hormonların anne ile bağını güçlendirdiği bilgisi ve emme işlemini çok daha kolay bir şekilde öğrenebilmesi ile de müdahalesiz yöntem sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle İzmir doğal doğum yönteminin çokça tercih edildiği bir şehirdir. Doğal doğum sürecinde doktor seçimi sağlık alanında gerçekleştirilen tüm uygulamalar gibi büyük önem taşımaktadır. Hem annenin hem bebeğinin sağlıklarının korunması, oluşabilecek risk faktörlerinin giderilmesi için tecrübeli doktorların tercih edilmesi önerilmektedir.

Gerek doğum, gerek kürtaj gibi jinekolojik uygulamalarda sterilizasyon büyük önem taşımaktadır. Uygulamanın gerçekleştirileceği kliniğin ve kullanılan gereçlerin temiz ve donanımlı olması enfeksiyon oluşumunun önüne geçmektedir. İzmir kürtaj ve doğum konusunda teknik açıdan yeterli ve tecrübeli doktorların hizmet sunduğu bir sağlık şehri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİAB'dan TFF Başkanı Nihat Özdemir'e ziyaret
TİAB'dan TFF Başkanı Nihat Özdemir'e ziyaret
Yeni Malatyaspor'un muhtemel rakipleri belli oldu
Yeni Malatyaspor'un muhtemel rakipleri belli oldu