Diz Protezi Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Diz Protezi Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Diz Protezi Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Admin
Bu içerik 194 kez okundu.

 

İlaçla ya da enjeksiyon ile tedavi ya da fizik tedaviye cevap vermeyen kireçlenme problemlerinde diz protezi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Diz protezi uygulaması kısaca; diz ekleminin çıkarılıp özel madde ile kaplanması işleminin tanımlanmasıdır. Genellikle ileri yaşlardaki hastalara uygulanan diz protezi tedavisi genel anestezi ya da belden aşağı kısmın uyuşturulması ile birlikte yapılmakta ve yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Diz kireçlenmesi tedavisinde uygulanan protez ameliyatı sonrasında hissedilen ağrılar ağrı kesiciler yardımı ile atlatılmakta ve hasta ilk gün dinlendirilmektedir. Ameliyattan sonraki günlerde küçük egzersizlerle hareket sağlanmaktadır ve böylece vücudun ödem yapmaması için gerekli önlemler alınmaktadır.

Diz protezi ameliyatından sonra hasta her türlü enfeksiyona karşı kendini maksimum düzeyde korumalıdır. Enfeksiyonun protez bölgesine sıçrama riski; protezin işlevini kaybetmesine neden olabilmektedir. Bununla birlikte diş sağlığı için gerçekleştirilen uygulamalarda vücutta protez bulunduğu bilgisi mutlaka diş hekimine verilmelidir. Aynı zamanda kişi diz bölgesine gelebilecek her türlü darbe ve travmadan korunmalı ve düşme gibi durumlardan kaçınmak için gerekli önlemleri almalıdır.

Diz protezi ameliyatı olan kişiler iyileşme sürecinden sonra rahatlıkla bisiklete binebilmekte ve dans edebilmektedir. Gerek diz protezi ameliyatında gerekse kalça protezi ameliyatında hastaların yaşam tarzlarında yapacakları küçük değişiklikler yaşam kalitelerini arttırmaktadır. Ağrıların son bulması, hareket imkanlarının kısıtlanmaması açısından doktor tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.

Protez ameliyatları sinirlere yakın bölgelere müdahale edilmesi sebebi ile çok hassas uygulamalardır. Bu nedenle doktor seçimi özenle yapılmalıdır. Ameliyat için ise tam donanımlı klinik ve hastaneler tercih edilmelidir.

Detaylı bilgi için : http://www.haldunseyhan.com/

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı