Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi
Diş Teli Tedavisi ahmet
Bu içerik 8487 kez okundu.

Ortodonti, diş hekimlerinin uzmanlığında tedavi edilen bir diş hastalığıdır. Hastalığın oluşma nedeni diş ve çevre dokularında meydana gelen anomalilerdir. Günümüzde tedavisi mümkün olan rahatsızlıkta en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi herkesçe bilinen diş telidir. Söz konusu tedavi süreci ortodonti tarafından yapılmakla beraber dişler ve çenenin olması gerektiği şekli almasını içermektedir. Diş teli tedavisine aynı zamanda ortodontik tedavi de denir. Sürecin tamamlanmasının ardından kişiler iyileştirilmiş bir ağız sağlığına, güzel bir gülümsemeye ve kaliteli bir yaşama sahip olur.

Diş Teli Tedavi Nasıl Uygulanır?

Diş teli tedavisi hastanın dişlerine belirlenen yöne doğru, belirli bir zaman süresince, sürekli güç uygulanması prensibini temel alır. Uygulanan gücün fazla olması durumda hastanın dişi ve çevreleyen dokuları zarar görebilir. Çarpık bir yapıda şekillenen dişlerin istenilen pozisyonu almaları için sürekli ancak hafif bir basınç gerekir. Bunun için dişlerin üzerine yapışan ve diş tellerinin üzerinden geçebileceği yapıda bulunan aparatlar hastaya takılır. Braket olarak isimlendirilen aparatlara takılan diş teli kendi pozisyonuna gelmeye çalışan dişlere izin vermez. Bu nedenle dişler geçen belli bir sürenin ardından istenilen konuma gelir.  Ortodonti Bursa hastalığının tedavi edilmesi için uygulanan tedavide amaç dişleri kemiklerin içinde hareket ettirmektir. Diş ve kemiklerin yapıları incelendiğinde bu hareketin birkaç saat ya da birkaç gün içinde tamamlanması beklenemez. Yani belirli bir süre geçmesi şarttır. Çağımızda kullanılan modern sağlık teknikleri nedeniyle hastanın sık sık randevu almasına ve muayene olmasına gerek yoktur. Ayrıca hastalara birden fazla tedavi opsiyonu sunulmaktadır.

Diş Teli Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortodontist Bursa tarafından uygulanan tedavide hastaya düşen bazı görevler vardır. Uyulması gereken kurallar uzman doktor tarafından hastaya uygulama süreci esnasında anlatılır. Hastanın aksi yönde hareket etmesi doktorun işini güçleştirebileceği gibi aynı zamanda tedavi şansını azaltacaktır. Diş teli takılmasının ardından bir süre ağrı hissedilmesi normal bir durumdur ancak ağrının uzun süreli olması halinde yeniden doktora başvurmak gerekebilir. Dmklinik hastalarının tedavi süresince yanında olmakla beraber sürecin en hafif şekilde atlatılması adına her türlü desteği sunmaktadır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere