Diş Sararması Neden Olur? Diş Sararması Nasıl Önlenir?

Diş Sararması Neden Olur? Diş Sararması Nasıl Önlenir?

Günlük yaşantıda tükettiğimiz çay, kahve ve asitli içecekler diş renginde sararma gibi problemlere sebep olmaktadır. Ayrıca sigara gibi zararlı alışkanlıklar da diş sararmasına ve çürümesine sebebiyet vermektedir.

Diş Sararması Neden Olur? Diş Sararması Nasıl Önlenir?
Diş Sararması Neden Olur? Diş Sararması Nasıl Önlenir? ahmet
Bu içerik 2593 kez okundu.

Günlük yaşantıda tükettiğimiz çay, kahve ve asitli içecekler diş renginde sararma gibi problemlere sebep olmaktadır. Ayrıca sigara gibi zararlı alışkanlıklar da diş sararmasına ve çürümesine sebebiyet vermektedir. Genellikle yaşam tarzı diş sağlığı ve diş sararması konusu ile ilgili doğrudan bağlantılı bir konu olmaktadır. Dişlerin doğal rengi sarı olabilir ancak dişlerin doğal renginden hariç diş sararması oluşmasının en önemli nedeni yeme ve içme alışkanlıkları olmaktadır. Diş gelişimi gerçekleştiği sırada kullanılan antibiyotik ya da kronik rahatsızlığı olan kişilerin sürekli ilaç kullanımı da diş sararmasını tetikleyen bir konu olmaktadır. Diş sararması ve benzeri konular yaşayan kişilerin diş tedavisi ve doğru diş beyazlatma işlemi Kartal diş kliniği tarafından yapılan tedaviler arasında yer almaktadır.

 

 Diş Sararması Neden Olur?

 

 Gündelik yaşamda kullanılan yanlış diş fırçalama tekniği ve yanlış diş macunu tercih edilmesi, çok fazla miktarda şekerli ve kafein içerikli içecekler tüketilmesi diş sararmasına doğrudan neden olmaktadır. Ayrıca çikolata, alkol, çeşitli renklerdeki soslar, sirke, koyu renkli gıdalar ve gıda boyası içeren besinlerin sık sık tüketilmesi de diş sararmasına neden olmaktadır. Bu yiyeceklere ek olarak üzüm, pancar, nar gibi sebze ve meyvelerde dişlerde leke ve sararma konusunda sebep olan konular arasında yer almaktadır.

 

 Diş Sararması Nasıl Önlenir?

 

 Diş sararması ve lekeleri önlemenin en önemli yolu tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi gerekli bir durum olmaktadır. Dişlerde sararmalar meydana gelmemesi için ağız ve diş bakımının düzenli ve doğru şekilde yapılması konusu öne çıkmaktadır. Bu şekilde dişlerin sararmasının önüne geçilmektedir. Diş sararmasının önüne geçilmesi için Kartal diş kliniği tedavi ve işlemleri mevcut olmaktadır.

 

 Diş sararmasının temizlenmesi ve diş beyazlatma işleminin yapılması konusunda Kartal diş kliniği doktorlarının hizmetleri mevcut olmaktadır. Diş sararmasının önüne geçilmesi için çok fazla çay ve kahve tüketmemek ve diş ipi kullanımı, sağlıklı dişlere sahip olmak için yeterli miktarda su ve kalsiyum alınması konusu oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Yıl içinde en az iki kez diş hekimine kontrol yaptırılması konusu da oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere