Dijital Medya Uzmanlığı; Nedir, Ne İşe Yarar?

Dijital medya uzmanlığı, günümüzde çeşitli elektronik iletişim araçları yardımıyla marka gelişimini sağlamak ve ticaret kapasitesini arttırmaya yarayan yeni bir meslek dalıdır.

Dijital Medya Uzmanlığı; Nedir, Ne İşe Yarar?
Dijital Medya Uzmanlığı; Nedir, Ne İşe Yarar? zgtanitim
Bu içerik 0 kez okundu.

Dijital medya uzmanlığı, günümüzde çeşitli elektronik iletişim araçları yardımıyla marka gelişimini sağlamak ve ticaret kapasitesini arttırmaya yarayan yeni bir meslek dalıdır. İyi bir dijital medya uzmanı olmak için, pek çok yeni iletişim ve sosyal medya aracını analiz etmek, teknik özelliklerini bilmek, reklam kampanyalarını dijital ortamda yürütme becerilerini edinmek gerekir.

Dijital medya uzmanlığı denilince, çoğu zaman akla yalnızca sosyal medya platformları gelse de, aslında pek çok çeşitli dijital medya araçları mevcut. Örneğin, metin ve multimedya mesajları, mobil uygulamalar, internette hazırlanan yayınlar, elektronik reklam panoları, dijital televizyon, video ve radyo kanalları ve birçok araçtan bahsedilebilir.

Ancak bu sosyal medya araçlarını iyi kullanmak, pazarlama ve müşteri hizmetlerinin diğer bir yüzüdür. Sosyal medyanın pazarlamada tek başına mucize yaratması beklenemez. Bu yazıda sizler için sınırlı bir bütçe ile etkili bir dijital pazarlama yatırımlarının nasıl yapılabileceğini derledik.

Sınırlı Bütçe İle En Etkili Dijital Pazarlama Yatırımlarını Yapmanın Yolları

Pazarlama bütçesi ayırmak sıkıntılı bir iştir. En yüksek karlılığı elde etmek için harcanan her bir kuruş değerli. Sınırlı bir bütçeyle yüksek oranda kar getiren dijital pazarlama yatırımları yapabilmek ise her markanın ihtiyacı olan bir gereklilik. İşte sizlere kısa birkaç püf noktası ile dijital pazarlama olanaklarınızı kolaylaştıracak bir liste hazırladık.

  • İşinize ençok yarayacak olan sosyal medya araçlarını seçin ve onlara yatırım yapın. Müşteri kitlenizin hangi araçları daha sık kullandığını belirlemek için ise Google Analytic’ ten yararlanabilirsiniz. Google analytics yardımıyla müşteri kitlenizin web trafiğini, beğenilerini, nerede en çok vakit geçirdiğini belirlemeniz mümkün.
  • İyi bilmediğiniz ya da hakim olmadığını dijital platformlara para yatırmaktansa, en iyi bildiğiniz ve en çok kullandığınız medya seçeneklerine yatırım yapmayı tercih edin. Böylece yatırımınızın kontrolünü kendiniz sağlayabilir, işe yarayıp yaramadığını kendiniz görebilirsiniz.
  • Dijital medya platformlarına veya mobil uygulamalara yatırım yaparken, öncelikle küçük adımlarla başlayın. Karlılığınızın tatmin edici seviyeye ulaştığından emin olunca, yatırımlarınızı da arttırırsınız. Böylelikle, emin adımlarla ilerlersiniz. Ayrıca yatırımınızı değerlendirirken mutlaka istatistikî sonuçları göz önünde bulundurun. Tahminler yanıltabilir, rakamlar doğru söyler.
  • Unutmayın zamanınız da en az paranız kadar değerli. Yatırım yaptığınız tüm sosyal medya kanallarından verdiğiniz mesajlar aynı etkiyi yaratmalı. Instagram’ da hiç kullanmadığınız hesaplardan yürütülen kampanyalara yapılan yatırımlar ile sponsorlu Twitter ya da Pinterest gündemleri, markanız için eşit derecede değerli. Size zaman ve para kazandıran yatırımları tercih edin.

Dijital Medya Uzmanlığı ve Sosyal Medya Eğitimi Almak Size Ne Kazandırır?

 

Gördüğünüz gibi birtakım temel noktalara dikkat ettiğinizde, sürekli gelişmeyi ve tutarlılığı hedef edindiğinizde dijital medya pazarlama yorucu olsa da etkili sonuçlar verecektir. Sosyal ve dijital medya pazarlama alanında ileri teknikler ve detaylı bilgiler edinmek için birtakım sertifika programlarından yararlanabilirsiniz.

Bu konuda Yeditepe Üniversitesi öncülüğünde oldukça başarılı bir eğitim uygulaması yürütülmekte. Türkiye’nin sayılı sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlığı sertifika programlarından olan eğitimin içeriği de oldukça zengin. E-mail pazarlama, içerik pazarlama, sosyal ağlarda reklam kampanyaları yürütme, viral pazarlama, Google Analytics, Facebook Marketing gibi birçok önemli başlık altında uygulamalı ve teorik eğitimler verilmekte.

Üstelik eğitimciler, Türkiye’de dijital medya sektörünün duayen isimlerini içeren uzun bir liste oluşturuyor. Önceki eğitimler hakkında bilgi almak için #SosyalMedyaKampüsü hashtagine göz atabilirsiniz. 21 Ocakta başlayan 6 hafta sonu süren yeni dönemin detaylı bilgisi için http://sosyalmedyakampusu.com/ ve bilgi@sosyalmedyakampusu.com adreslerine başvurabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan daha derin askeri bağlar vaat ediyor
Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan daha derin askeri bağlar vaat ediyor
Yunanistan'ın borçlarını azaltmasıyla İtalyan bonoları geri adım attı
Yunanistan'ın borçlarını azaltmasıyla İtalyan bonoları geri adım attı