DGS İle Alım Yapan Bölümler İçin Taban Puanları

Üniversitelerin ön lisans yani iki yıllık bölümlerini okuyan öğrencilerin büyük bir kısmı, okudukları bölümlerin lisans alanlarından mezun olmak isterler.

DGS İle Alım Yapan Bölümler İçin Taban Puanları
DGS İle Alım Yapan Bölümler İçin Taban Puanları seobaz
Bu içerik 0 kez okundu.

Üniversitelerin ön lisans yani iki yıllık bölümlerini okuyan öğrencilerin büyük bir kısmı, okudukları bölümlerin lisans alanlarından mezun olmak isterler. Dikey Geçiş Sınavı da onların bu konuda isteklerini en iyi şekilde yerine getirmek adına yapılmaktadır. Eşit ağırlık türündeki bu sınav için başvurular ağırlıklı olarak Nisan ayı içerinde alınmaktadır. Ardından da Temmuz ayının iki ya da üçüncü haftasında sınav yapılır. Sınavların yapılmasından sonra öğrenciler aldıkları bu puanların ardından öğrencilerin bölümlerine uygun hangi üniversitelerde kontenjanların açıldığı ve bunların DGS taban puanları ile alakalı incelemelere başlayacaktır. Tercih listesinin yapılması esnasında doğru çalışmaların yapılmaması sonrasında öğrencilerin puanları iyi olsa bile istedikleri üniversitelere yerleşemeyeceklerdir.

Tercih listesinin doğru olarak oluşturulması adına DGS taban puanlarının doğru olarak incelenmesi önemlidir. DGS ile öğrenci alan üniversitelerin ve bölümlerin taban puanları, bir önceki sene alınmış olan öğrencilerin puanlarına göre belirlenmektedir. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunuyor. Bunların başında ise her üniversitenin her sene o bölümler için alım yapmaması. Kontenjanların sürekli olarak değişmesinden ötürü öğrenciler sınava girmeden birkaç sene önce bu üniversitelerin taban puanlarını incelemiş olsalar da güncel bilgilere ancak sınava girmiş oldukları sene için açıklanacak olan puanlar üzerinden ulaşabileceklerdir. Sonrasında da bu puanlar üzerinden istenilen bölüm ve üniversite ile alakalı tercihler kolaylıkla yapılabilir.

Daha sonra ise okul kazanma ve bitirme safhası gelmektedir. Fakat çok daha önemlisi iyi bir iş bulmak ve maddi bakımdan hayata önde başlamak gerekmektedir. Bu neden le son yıllarda kpss sınavı ciddi bir önem kazanmaktadır. Kpss puanları neredeyse tüm devlet kurumlarına girilebilmekte ve bu girilen kurumlarda piyasadaki çoğu şirketten daha yüksek maaş vermektedirler.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çağla Yılmaz     2017-06-09 Keçiören'in en kaliteli öğretmen kadrosu Uğur Temel Lİsesi'n de diyebilirim.
Hakan06     2017-06-09 Keçiören Uğur Temel Lisesi'nin bu sene öğrencisiydim.Gazi Anadolu Lisesi'nden geçiş yaptım. KeçiörenUğur Temel Lİsesi'nin denemelerine girdikçe çok konu eksiğimin olduğunu gördüm. Öğretmenlerim sağolsun çok yardımcı oldular. Konu eksiğim kalmadı. Hangi sorumu götürsem çözdüler. Yarın LYS var ve ben kendimi hazır hissediyorum. İyi ki varsın Keçiören UĞUR Temel Lİsesi diyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şempanzeler, bizden daha güçlü görünüyor
Şempanzeler, bizden daha güçlü görünüyor
Teknik Çadır: Uber kavşağında
Teknik Çadır: Uber kavşağında