Depremde İzmir'de ilk sakinler 'konteyner şehir'e sığındı

Türkiye bir inşaatını “bittikten konteyner için şehir,” nakliye konteynırları benzeyen geçici konut birimleri, deprem 20 gün içinde İzmir'in batı eyaletinde -hit insanlar.

Depremde İzmir'de ilk sakinler 'konteyner şehir'e sığındı
Depremde İzmir'de ilk sakinler 'konteyner şehir'e sığındı Admin
Bu içerik 11465 kez okundu.

 

İlk altı aile 22 Kasım'da şehirde konaklamaya başladı.

“500 konteyner evimiz var. Şimdi altı aile barındırdık. Yeni gelenleri çiçeklerle karşılayan İzmir Vali Yardımcısı Faik Arıcan, zamanla adım adım daha fazla insanı ağırlayacağız ”dedi.

Arıcan'a göre 30 Ekim'de yaşanan ölümcül sarsıntının hemen ardından inşa edilen çadır kentte yaşayanlar, konteyner kente taşınacak.

"Soğuyor. Çadırları söküp oradan bütün insanları buraya nakleteceğiz ”dedi.

Çadır kent geçici olarak Bornova ilçesine, konteyner kent ise deprem merkezine yakın Bayraklı ilçesinde inşa edildi.

46.000 metrekarelik arsa içerisinde 21 metrekareye yayılan 500 konteyner ev inşa edildi.

Yetkililere göre her konteyner ev bir mutfak, salon, oda ve banyodan oluşuyor.

Konteyner kentin iki sokağı depremzedeler Ayda ve Elif adlı bebeklerin adını aldı. Üç yaşındaki Ayda Gezgin, depremden 91 saat sonra enkazdan sağ kurtuldu, yine üç yaşındaki Elif Perinçek 65 saat sonra kurtarıldı.

Depremin verdiği acıyı unutamayız. Ancak bu kap ağrıyı hafifletebilir. Bir süre burada kalacağız, sonra kendimize bir yer kiralayacağız ”dedi oğlu Hakan Kandemir ile birlikte yaşayacak 75 yaşındaki Suzan Gezer.

“Depremde binamız hasar gördü. Bütün komşularımız bıraktı. Şimdi buradayız. Bize bu hizmeti veren herkese teşekkür etmek istiyorum ”dedi Kandemir.

“Depremden beri ağır hasarlı olduğu için daireme giremedim. Burada karım ve oğlumla kalacağım. Derme çatma kentin bir başka sakini olan Ayhan Özmen, konteyner ev çok güzel ”dedi.

Binamız hasar gördü. Yetkililer onu yıktı. Bir süre çadırlarda kaldık. Şimdi buraya transfer olduk. Burada annem ve kızımla kalacağım ”dedi. Gidecek başka yeri olmayan bir diğer kurban Sibel Eskisaraç.

30 Ekim'de Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'de 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, 114 kişi öldü ve 1.035 kişi yaralandı. Bölgede yaklaşık 1.700 artçı şok meydana geldi.

2 Kasım'a kadar, şehirde bulunan yaklaşık 2.000 çadıra yaklaşık 7.600 kişi sığındı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere