takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle
 Dekoratif Aydınlatmanın Tarihi

Dekoratif Aydınlatmanın Tarihi

Dekoratif Aydınlatmanın Tarihi
Dekoratif Aydınlatmanın Tarihi Harun antepli
Bu içerik 2125 kez okundu.

Son dönemlerde evlerimizi aydınlatan led lamba , neon led lamba ve neo lambalar, dekoratif aydınlatma dünyasında yepyeni bir ufuk açıyor. Son dönemlerde evlerin giderek düşen metrekare değerleri, aydınlatmanın herkes için çok ama çok daha önemli olması anlamına geliyor. Eğer evinizin dekorasyonunu baştan aşağı değiştirmek istiyorsanız tek ihtiyacınız olan dekoratif aydınlatma ürünleri. Dekoratif aydınlatma , led lamba, neon lamba veya neon led lambalarla sağlanıyor. Peki, dekoratif aydınlatmanın tarihi hakkında hiç bilginiz var mı? İşte tüm yönleriyle dekoratif aydınlatmanın tarihi.

 

Klasik Elektrik Ampülünün Tarihi...

Ampulün mucidinin Thomas Edison olduğu ve gerçekleştirdiği binlerce deney ve çalışmadan sonra elektrik ampulünü icat ettiği herkesçe bilinir. Son yıllarda ismi özellikle Nicola Tesla ile anılan Thomas Edison, elektrik ampulünü icat ettiğinde tüm dünyanın kaderi tamamen değişti ve bir daha eskisi gibi olmadı.

Aydınlatma araçları ile ilgili çalışmalar bugün kullandığımız ampullerin icadından sonra da devam etti. Tüm dünyanın daha tasarruflu aydınlatma araçları icad etmek / bulmak konusundaki hırsı, aralarında led lambalar veya neon lambalar gibi farklı aydınlatma araçlarının hayatımıza girmesine neden oldu. Bu adydınlatma araçlarından özellikle led lamba, neon lamba ve neon led lamba çeşitleri, daha çok dekoratif aydınlatma olarak kullanılmaya devam ediyor.

 

LED Lamba Nedir?

Dekoratif aydınlatmanın tarihi konusunda sizlere bilgi vermeden önce günümüzde sıklıkla kullanılan LED Lamba teknolojisinin tam olarak ne olduğundan biraz söz edelim. Gerek dekoratif aydınlatma ürünü olarak gerekte farklı teknolojik aletlerin ekran teknolojisi olarak karşımıza çıkan LED, ismini "light emitting diode" kelimelerinin kısaltılmış halinden alıyor. Bu İngilizce tabir, tam olarak "ışık saçan diyot" anlamına geliyor ve lamba teknolojisinden tutun, elektronik aletlerin ekranlarına kadar hemen her yerde kullanılıyor.

Basit bir led lamba tam olarak şu şekilde çalışıyor; 1 milimetrekare boyutundaki diyot, aldığı elektrik enerjisini ısı üretmeden ve verimli - tasarruflu bir şekilde ışığa dönüştürüyor. Bu özelliğinden dolayı led lamba günümüzde gerek dekoratif aydınlatma gerekse ekran teknolojisi olarak sık sık kullanılıyor.

 

Uzun Bir Geliştirilme Sürecinden Sonra...

Led lamba teknolojisinin geliştirilmesi sanıldığının aksine çok daha uzun bir zaman aldı. 1907 Yılında başlatılan çalışmalar, "ışık yayan diyot" teknolojisinin gelişmesini sağlamış olsa da, bildiğimiz anlamda Led lambaların tasarımının tamamlanması 1970'li yılları buldu. Led lamba teknolojisi geliştikten sonra, sırayı neon lamba olarak da bilinen ışıklandırma araçları aldı.

Led lamba, ilk olarak Henry Joseph Round tarafından geliştirilmeye başlandı. Bu lambalar sarı bir ışık yaysalar da, yayılan ışık son derece zayıf olduğundan gerekli verimi sağlamadı. 1920'li yıllarda Bernhard Gudden ve Robert Wichard Pohl tarafından geliştirilmeye devam eden ilk nesil led lamba modellerinde çinko sülfür kullanılıyordu.

Çalışmalar led lamba ve neon led lamba için devam ediyordu. 1961 Yılında, ilk kızılötesi led lamba (led neon lamba) üretilmiş olsa da, bu piyasaya sürülmedi çünkü son tüketici için fonksiyonel bir kullanımı yoktu. Çünkü insanlar bu lambaların yaydığı işığı göremiyorlardı. Nihayet 1962 Yılında Nick Holonyak Jr. tarafından kırmızı ışık üretebilen ilk led lamba üretildi ve Holonyak bu başarısından dolayı "Işık Yayan Diyotun Babası" ünvanını almaya hak kazandı. Led lambalar ile ilgili çalışmalar sonrasında da devam etti. Özellikle 1970'li yıllarda led lambalar sadece kırmızı değil aynı zamanda yeşikl ışık vermeye de başladılar.

 

1980 Ve 1990'lı Yıllarda Led Lambalar

Le lambaların özellikle aydınlatma sektörü için pratik ve tasarruflu bir çözüm olduğunu gören ABD ve Japonya gibi ülkeler, bu aydınlatma üzerinde çalışmaya devam ettiler. İlk olarak kırmızı ve yeşil renge sahip olan led lambalar daha sonra mavi ve beyaz renk seçeneklerine de sahip oldular ve aydınlatma sektöründen elektronik dünyasına kadar hemen her alanda kullanılmaya başlandılar.

Ancak led teknolojisi gelişmeye başladıktan sonra sadece aydınlatmada değil dekorasyon, iç mimari ve mimarlık sektörlerinde de kullanılmaya başlandı. Özellikle dekoratif aydınlatma çözümleri için geliştirilen neon led lamba aydınlatmaları, farklı dekoratif çözümler için kullanılmaya başlandı. Ancak neon led lamba çeşitlerinden önce, neon lambanın tarihine de kısaca göz atmakta fayda var.

 

Neon Ve Neon Led Lambalar

Ev ve özellikle dükkanları süsleyen neon lambaların geliştirilme çalışmalarına 1855 Yılında Almanya'da Heinrich Geissler tarafından başlandı. 1900 Yılına kadar özellikle ABD'de çeşitli neon lamba türüne benzeyen aydınlatma aracı geliştirilmiş olsa da, William Ramsey ve MW Travers tarafından geliştirilen ilk neon lamba, İngiltere'de dünya ile buluştu. Neon lambalar, bu isimlerini aydınlatma tüpünün içinde hava ile beraber bulunan (hava oranının 65.000'de biri kadar neon gazı, neon lambalarda bulunuyor) "neon" adlı gazdan alıyorlar ve bu gaz da bildiğimiz havadan elde ediliyor olmasına rağmen farklı bir moleküler yapıya sahip. Son olarak Georges Claude Tarafından 19 Ocak 1915 Yılında ilk neon aydınlatma tüpünün patentini alarak, tüm dünyayı neon lamba ile tanıştırdı.

Neon lambalar özellikle 1940'lı yıllardan sonra mimari, iç dekorasyon ve dekorasyon trendlerini kökünden değiştiren en önemli aydınlatma araçlarından bir tanesi oldu. Özellikle açık hava reklamcılığı anlayışını kökünden değiştiren neon aydınlatma, bugün yerini daha verimli olan neon led lamba modellerine bırakmış durumda. Çünkü neon led lamba çeşitlierinin kullanımı çok daha pratik ve esnek.

Led neon lamba modelleri, özellikle son yıllarda açık hava reklamcılığı için sıkça başvurulan aydınlatma seçeneklerinden bir tanesi oldu. Standart - klasik neon lambalar yerine led neon lamba modellerinin kullanılmasının nedeni ise, led neon lamba modellerinin çok daha esnek ve daha fazla oranda renk geçişi sağlıyor olması. Günümüzde, özellikle dekorasyon ve açık hava reklamcılığı için standart - klasik neon lamba çeşitleri değil daha çok led neon lamba çeşitleri tercih ediliyor. Çünkü neon led daha pratik, esnek, renkli olmasının yanında aynı zamanda çok daha hesaplı ve tasarruflu.

 

Neon Led Lamba Renk Seçenekleri

Led lamba çeşitlerinin özellikle RGB olarak da bilinen Red (kırmızı), Green (yeşil) ve Blue (mavi) renklerde olduğunu biliyoruz. Neon led lamba çeşitlerinde de aynı renk seçeneklerinden söz edebiliriz. Ancak neon led lamba çeşitleri kullanım açısından çok daha çeşitli olduklarından dolayı, farklı renk geçişlerine imkân veriyor ve bu sayede özellikle dekoratif aydınlatma seçeneği olarak tercih ediliyorlar.

 

Dekorasyon İçin Neon Led Lamba Çeşitleri

Led lamba ve neon led lamba, aydınlatmanın daha tasarruflu ve pratik bir yolunun bulunması için yapılan çalışmalar sonrasında geliştirildi. Buna karşın, özellikle led lamba çeşitlerinin giderek yaygınlaşmaya başladığı 1990'lı yıllardan sonra led neon lamba modelleri hayatımızda kendisini daha çok göstermeye başladı. Sadece aydınlatma aracı olarak değil aynı zamanda elektronik cihazlar için de kullanılan led lamba modelleri, neon aydınlatma araçlarının teknolojisi ile birleşerek neon led lamba teknolojisinin gelişmesine neden oldu.

Neon led lamba, bugün özellikle ticari işletmeler ve dekorasyon için sık sık tercih ediliyor. Farklı ve çok sayıda renk seçeneği ile ışık yayan neon led lamba çeşitlerinin en büyük artısı, farklı renk çeşitlerine de imkân veriyor olması. Belki de bu yüzden özellikle iç dekorasyonda neon led lamba çeşitleri sık sık kullanılıyor. Özellikle iç dekorasyon ve aydınlatma çözümlerinde tercih edilen neon led lamba çeşitleri, dekoratif ve rengarenk olmalarının yanınd aynı zamanda enerji tasarrufu sağladıkları için yine dekorasyon çözümleri için tercih ediliyorlar. Esnek bir kullanıma sahip olduğu için neon led lamba çeşitlerinin bir diğer önemli özelliği de esnek ve kolay şekil alabiliyor olması.

Evinize veya ofisinize biraz renk katmak için şık ve kaliteli bir neon led lamba bulmak, son derece önemli bir konu. Peki bu tip bir neon led lamba modelini nereden bulabilirsiniz?

 

Dekoratif Led Lamba Ve Neon Led Lamba Çeşitleri İle Tanışın!

Günümüzde özellikle dekorasyon için kullanılan led lamba, neon led lamba çeşitleri renkleri ile olduğu kadar aynı zamanda farklı şekilleri ile de dikkatleri çekiyorlar. Bu da neon lamba ve son yıllarda neon led lamba türlerini, iç dekorasyon ve dekoratif aydınlatma için son derece kullanışlı kılıyor. Pembe bir flamingo, rengarenk bir tropikal ananas, gece lambası olarak ay veya kalp şeklindeki led lamba seçenekleri, dekoratif ve tasarruflu birer aydınlatma seçeneği olmalarının yanında aynı zamanda şık bir hediyelik olarak karşımıza çıkıyorlar. Peki farklı tasarımlara sahip bu tip bir led lambayı nereden bulabilirsiniz? On binlerce e-ticaret sitesi arasından kaliteli ve çeşitli kategorilere ait ürünleri bulabileceğiniz hesaplı - ucuz ve aynı zamanda dürüst bir alışveriş sitesi için sizlere bir tavsiyemiz var.

Günümüzde sayıları giderek artan e-ticaret siteleri arasında şık led lamba çeşitlerine ulaşabileceğiniz sitelerin başında ucuzagidiyor.com adresi geliyor. Siteden, su altı için tasarlanmış rengarenk led lamba modellerinden, farklı tasarımlara sahip şık ve kaliteli led lamba modellerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ucuzagidiyor.com, aynı zamanda farklı ürün kategorilerinde de ucuz ve kaliteli ürünler bulabileceğiniz bir alışveriş sitesi. Özellikle hediyelik ve fonksiyonel hediyeler arıyorsanız, hediyenizin aynı zamanda şık ve kalilteli olmasını istiyorsanız, ucuzagidiyor.com adresini tercih edebilir ve farklı ürün kategorilerinden dilediğiniz ürünü sipariş edebilirsiniz. Özellikle neon led lamba ürün ve çeşitleri ile karşımıza çıkan ucuzagidiyor.com, ürünlerini keşfetmeniz için sizleri bekliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Keşifle gaz ithalatını azaltmak Türkiye için 'büyük başarı'
Keşifle gaz ithalatını azaltmak Türkiye için 'büyük başarı'
Çin, Sincan ve Hong Kong eleştirisinden sonra G7 'manipülasyonunu' çarptı
Çin, Sincan ve Hong Kong eleştirisinden sonra G7 'manipülasyonunu' çarptı