Davutoğlu ve Çipras net konuştu: Orta sahada top çevirmeyeceğiz

Davutoğlu ve Çipras net konuştu: Orta sahada top çevirmeyeceğiz
Davutoğlu ve Çipras net konuştu: Orta sahada top çevirmeyeceğiz Admin
Bu içerik 169 kez okundu.

Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen görüşme sonrası iki lider kameralar karşısına geçti. Ahmet Davutoğlu, "Suriye'deki baskıcı rejim olmasaydı mülteciler ülkelerini terk etmemiş olurdu. Mülteciler söz konusu olduğunda Türkiye'yi bağlayan uluslararası hukuk herkesi kaplar" ifadelerini kullandı.

'MÜLTECİLER SORUNU TURKİYE İLE YUNANİSTAN'IN OMUZLARINA ATILMAMALI'

İki ülkeyi birbirine daha çok entegre haline getirmek birlikte paylaştığımız bir hayal. Pozitif gündemle ilişkiler yeniden inşaa edilmeli. Bugün mültecilerin geçişiyle anılan denizler turizmle gelişen bir bölge haline getirilebilir.

Yunanistan'ın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği katkıyı artıracağına inanıyoruz. Kıbrıs'ta bir fırsat penceresi var, görüşmeler yoğun şekilde devam ediyor. Türkiye ve Yunanistan olarak Kıbrıs'taki müzakerelere pozitif katkıda bulunma noktasında ortak bir yaklaşımımız var. Artık sorunları çözmek için orta sahada top çevirmeyeceğiz.

Suriye'deki baskıcı rejim olmasaydı mülteciler ülkelerini terk etmemiş olurdu. Mülteciler söz konusu olduğunda Türkiye'yi bağlayan uluslararası hukuk herkesi kaplar.

Sorunun çözümü için ikili teknik çalışma yapılacak. Mülteciler sorunu Türkiye ile Yunanistan'ın omuzlarına atılmamalı. Tüm külfetin bu 2 ülke tarafından yüklenilmesine yönelik çabaları uygun görmeyiz.

'İKİ ÜLKE DE MAĞDUR'

Türkiye ile Yunanistan aynen Suriyeli mülteciler gibi Suriye sorununun mağdurlarıdırlar, müsebbipleri değildirler. Biz de bir mağdur olarak yani bütün bu sorunlardan etkilenmiş taraf olarak bugün aldığımız kararlar çerçevesinde ikili bir teknik çalışma yürüteceğiz. Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanı Türkiye'de. Ege'de alınabilecek tedbirleri ele alıyor muhataplarıyla. Bu konuda daha düzenli bir istişare olacak. Ayrıca ilgili bakanlıklarımızın katılımı ile bir ikili mekanizma, bir çalışma grubu da oluşturacağız. Böylece yapılabilecek ve atılabilecek adımları önceden görüp, insani trajediyi engellemek konusunda da büyük bir gayret içinde olacağız.

'YUNANİSTAN DEVASA BİR MÜLTECİ AKININA MARUZ KALDI'

Çipras ise şu ifadeleri kullandı, "Kritik bir dönemde gerçekleşen bu ziyaretim yeni ve iki ülke arasındaki ilişkilerde ümit veren bir çerçeveyi sembolize ediyor. Dün bir dostluk maçı oldu ama bundan bir sonuç çıkmadı. Ege'de meydana gelen insanlık krizleri terörizm maalesef etrafımızda olumsuz bir atmosfer doğuruyor. Bu konuda işbirliği yapmalıyız" dedi.

Çipras şöyle devam etti:

Türkiye son yıllarda bu konuda çok büyük bir yükün altına girdi. Buna ortaklaşa bir son bulmak amacıyla bir yöntem bulmalıyız. Bu sadece Türkiye'nin sorunu değil. Yunanistan da son 8 ayda devasa bir mülteci akınına maruz kaldı. Yunanistan'a 650 bin civarında göçmen geldi.

Halkımız büyük bir misafirperverlikle karşıladı. Burada insan tacirleriyle mücadele etmemiz lazım. İnsanların hayatını tehlikeye atmakta hiç tereddüt etmiyorlar. İnsanlık dramını sonlandırmak bizim sorumluluğumuz. Ben 41 yaşındayım kendimi bildim bileli Kıbrıs sorununu tartışıyoruz. Artık iki toplumu da çözüm için cesaretlendirmenin zamanı geldi. Bu konuda sayın Davutoğlu ile anlaştık.

Ahmet Davutoğlu Aleksis Çipras ankara
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EDİRNE BELEDİYESİ ULUSLARARASI TRAVEL TURKEY İZMİR FUARI’NDA
EDİRNE BELEDİYESİ ULUSLARARASI TRAVEL TURKEY İZMİR FUARI’NDA
Edirne Belediye Başkanı Gürkan Koltuğunu Kadınlara Bıraktı
Edirne Belediye Başkanı Gürkan Koltuğunu Kadınlara Bıraktı