Davutoğlu, Rusya'yı Batı basınına şikâyet etti

Davutoğlu, Rusya'yı Batı basınına şikâyet etti

Davutoğlu, Rusya'yı Batı basınına şikâyet etti
Davutoğlu, Rusya'yı Batı basınına şikâyet etti Admin
Bu içerik 237 kez okundu.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde ‘basına kapalı' gerçekleşen toplantıya AFP'den Stuart Williams, Reuters'ten Nick Tattersall, AP'den Ayşe Marie Wieting Stenner, DPA'dan Can Merey, BuzzFeed'den Borzou Daragahi, Frankfurter Allgemeine Zeitung'dan Michael Martens, Der Tagesspiegel'den Thomas Seibert, The Wall Street Journal'dan Dion Nissenbaum, Financial Times'tan Mehul Srivastava, Le Figaro'dan Delphine Minoui ve Le Monde'dan Marie Jego katıldı.

'ETNİK TEMİZLİK' İDDİASI

Hürriyet'te yer alan habere göre, Davutoğlu, Rusya Suriye'nin Lazkiye bölgesinde ‘etnik temizlik' yapmaya çalıştığını iddia ederek, şunları söyledi:

"Rusya Türkmen ve Sünni nüfusa Lazkiye'yi terk ettirerek kendine güvenli bölge yaratmaya, Rusya ve Suriye'nin üslerini korumaya çalışıyor. Rusya Suriye'de Azaz civarını bombalayarak ılımlı muhaliflerin ikmal hatlarını kesmeye çalışıyor, bu durum DAEŞ'e yarıyor."

Davutoğlu, ılımlı muhaliflerin hangi gruplar olduğuna ilişkin bir bilgi ise paylaşmadı.

'ILIMLI MUHALEFET EFSANE'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın operasyonlarının ılımlı muhaliflere yönelik olduğu iddiasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, ılımlı muhalefetin ılımlı olmayan muhalefetten ne gibi farkları olduğunu sormuştu. Bu arada daha önceden de Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, ılımlı muhalefet kavramının ABD tarafından uydurulan bir efsane olduğunu belirtmişti.

Öte yandan Rusya, 30 Eylül'de Suriye'de IŞİD'e karşı başlattığı hava operasyonunun alanını genişlettiğini 13 Kasım'da duyurmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yaptığı açıklamada, Suriye ordusuyla eşgüdüm içinde yürütülen hava operasyonunun Lazkiye ve İdlib gibi kentlerde El Nusra mevzilerine yöneldiğini açıklamıştı.

Konaşekov, vurulan El Nusra hedeflerine ilişkin verileri de gazetecilerle paylaşmıştı.

Daha önce Sputnik'e konuşan Türkmen liderlerden Ali Türkmani, Suriye ordusunun Rusya'nın hava desteğiyle Bayır Bucak bölgesinde yürüttüğü operasyonlarda sivillerin zarar gördüğü iddialarının gerçeği yansıtmadığını söylemiş, vurulan hedeflerin El Kaide'nin Suriye kolu olan El Nusra'ya ait olduğunu vurgulamıştı.

Ahmet Davutoğlu dolmabahçe istanbul Lazkiye Rusya suriye Vladimir Putin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor