Dantel Nedir, Ne Amaçla Evlerimizde Bulundurulmaktadır

Dantel Nedir, Ne Amaçla Evlerimizde Bulundurulmaktadır
Dantel Nedir, Ne Amaçla Evlerimizde Bulundurulmaktadır Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Dantel neredeyse her evde bulunan gerekli veya gereksiz olması eski zamanlardan günümüze kadar tartışıla gelmiş bir el işi ürünüdür. Dantelin bulunduğu evde genellikle karı koca arasında tartışma konusu olmakta ve kocalar tarafından gereksiz görülüp istenmeyen bir maddedir. Fakat hanımlara sorduğunuz zaman onun kadar gerekli, evde bulunması gereken bir ürün daha yoktur. Onlara göre bu el işi ürün bulunduğu yere şıklık katar, bulunduğu ortama zerâfet sunar. Kullanım amacı da bu yönde olduğu için olsa gerek beylerin hiç hoşuna gitmez. Tabi ki hanımlar arasında danteli sevmeyenler de bulunmaktadır. O hanımlarda beyler gibi düşündüğü için bu şekilde bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Koltuk kırlentlerinden televizyon örtüsüne, sehpa örtüsünden büfe içlerine kadar evin en ücra köşelerine ulaşmayı başarmış olan bu ürünü hanımların tercih etmesindeki sebebi çok tartışılmış ve hala tartışılmaya müsait bir konu haline gelmiştir.

Dantel Nasıl İşlenir, Dantel Türleri Nelerdir  

 

Dantelin yapım aşaması zorlu ve uzun bir süreçtir. Dantelin yapımında kullanılan malzemelerden de kaynaklanan bu durumun sebebine bir göz atıp sizi aydınlatmak istedik. Öncelikle yapımı zor olmasının ana sebebi ince ince işlenip çok fazla zaman ayırmak gerektiği içindir. Emek emek işlenen bu eşyanın yapımında kullanılan ipliklerin çok ince olması yapım aşamasının uzamasında önemli etkisi vardır. Bir de bu ürünün iki şekilde işlenmesi olayı bulunmakla birlikte dantelin türleri ikiye ayrılmaktadır. Birincisi iğne ile işlenmekte olan ve yapımı en zor ve aynı zamanda görünümü en narin olan türdür. İğne il işlenmiş olan danteller bayanlar arasında en sık tercih edilmekte olan dantel türüdür. Bunun yanında iğne işine nazaran daha az tercih edilmekte ikinci tür olan tığ işi hem yapılması daha kolay olduğu için hem de görüntüsü iğne işine göre daha kalın göründüğü için çok fazla tercih edilmez. Hanımların göz bebeği olan tür iğne işi dantel türüdür.

Dantel Fiyatları Nedir

Evlere kattığı şıklık ve zarafetin yanı sıra zor bir yapım aşamasından geçmesi nedeni ile hak verirsiniz ki çok ucuz bir ürün değildir. El işi dantellerin fiyatları hazır yapılmış makine ürünü olanlara göre kat be kat daha pahalıdır. Aynı zamanda yukarıda da bahsettiğimiz iki farklı dantel türü arasında da fiyat ayrımı bulunmaktadır. Tahmin edersiniz ki piyasa üzerinde iğne işi olan danteller tığ işi olanlara göre daha pahalı olarak satılmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesi ABD'ye vaatlerini yerine getirmesine bağlı
Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesi ABD'ye vaatlerini yerine getirmesine bağlı
Pamukkale'de İkinci Dönem İngilizce Kurslarına Başvurular Başladı
Pamukkale'de İkinci Dönem İngilizce Kurslarına Başvurular Başladı