takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazak dışişleri bakanını kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazak dışişleri bakanını kabul etti

Türkiye Cumhurbaşkanı 17 Mart'ta Kazak dışişleri bakanını başkent Ankara'da kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazak dışişleri bakanını kabul etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazak dışişleri bakanını kabul etti Admin
Bu içerik 10800 kez okundu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan Muhtarı Tleuberdi arasındaki görüşme , cumhurbaşkanlığı kompleksinde kapalı kapılar ardında gerçekleştirildi.

Aynı zamanda başbakan yardımcısı olan Tleuberdi, günün erken saatlerinde Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir araya geldi.

Kazakistan'ın bağımsızlığının 30. yıldönümünü kutlayan Oktay, iki ülkenin ikili ticaret ilişkilerini daha da geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Yüksek yatırım potansiyeline dikkat çeken Oktay, ülkelerin savunma, tıp, bilgi teknolojileri ve enerji alanlarında işbirliği yapabileceklerini söyledi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin (Türk Konseyi) bir şemsiye kurum olduğunu söyleyen Oktay, gayri resmi toplantısının 31 Mart'ta yapılmasının planlandığını hatırlattı.

Konsey, 2009 yılında hükümetler arası bir organizasyon olarak, Türkçe konuşan devletler arasında kapsamlı bir işbirliğini teşvik etmek amacıyla kurulmuştur.

Konsey üye ülkeler olarak Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan ve gözlemci ülke olarak Macaristan'dan oluşmaktadır.

Tleuberdi ise Erdoğan'ın yaklaşan konsey toplantısına beklenen katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kazakistan'ın zengin yer altı kaynaklarına sahip olduğunu ve Türkiye'nin teknolojik altyapısına sahip olduğunu belirterek, bu alanlarda işbirliğinin artırılmasının her iki ülkeye de fayda sağlayacağını söyledi.

Karma Ekonomik Komisyon'un bu açıdan iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Erdoğan ve Oktay ile görüşmesi öncesinde Tleuberdi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüştü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Borç verenler şubelerini kesmeye devam ediyor
Borç verenler şubelerini kesmeye devam ediyor
Mülteci takımındaki tüm sporcular açılış törenine katılacak
Mülteci takımındaki tüm sporcular açılış törenine katılacak