Çocuklarda Ekran Bağımlılığı Ciddi Sorunlar Doğuruyor

Çocuklarda Ekran Bağımlılığı Ciddi Sorunlar Doğuruyor
Çocuklarda Ekran Bağımlılığı Ciddi Sorunlar Doğuruyor Admin
Bu içerik 129 kez okundu.

 

Ekranların yaşamımızdaki yeri gittikçe büyüyor. Evimizdeki televizyonların ekran boyutunun büyümesi, bütün gün mobil telefon ve tabletlerin her daim yanımızda olması çocukların alışkanlıklarına da büyük etki ediyor.

Bebeklikten çocukluğa geçiş sürecinde oyuncaklarla oynamak yerine oyuncak videoları izleyen çocukların grup bilinci sağlıklı oturmuyor ve bu çocuklar sosyal yaşama adapte olmakta zorluk yaşıyor. Eski zamanlarda çocuklar kendi oyuncaklarını kendileri tasarlar ve kendi oyunlarını zevklerine göre kurarlardı. Bu şekilde büyüyen çocuklar; yetişkinlik dönemlerinde çok daha başarılı ve etkin bir davranış biçimi sergilerken bugünkü çocukların seyretme alışkanlıkları ve bağımlılıkları; yetişkinlik dönemlerine pasif karakterli oluşlarında olacaklardır.

Ebeveyn olarak çocuklara hayır demeyi bilmeli ve zaman sınırlaması konularak onları etkin ve nitelikli uğraşlara yönlendirmeliyiz. İnternet her ne kadar bilgi ve deneyim paylaşımı konusunda çok fazla olanak sağlıyor olsa da insanları giderek yalnızlaştırdığı ve psikolojik problemler açığa çıkardığı kanıtlanmış bir gerçek. Bu nedenle ekran bağımlılığı olan çocukların bu bağımlılıklarının tedavi edilmesi ve sanal dünya yerine fiziksel yaşam gerçekliğine ortak edilmesi gerekmektedir. Ülkemizde neredeyse her çocuğun bir tablet cihazı var. Aynı zamanda cep telefonu kullanma yaşı da oldukça düşük. Bu durumun toplumsal olarak tehlike teşkil etmesinin yanı sıra çocuklarda açığa çıkardığı birtakım duygu durum bozuklukları da bulunmaktadır.

Özellikle İstanbul’da birçok klinikte bağımlılık alanında tedavi hizmeti verilmektedir. Çocuklar için ise çok ayrı bir tedavi süreci gerektiğinden tecrübeli ve alanında uzman doktorların tedavisi gerekmektedir. Bakırköy çocuk danışmanlığı alanında hizmet veren ve bağımlılık konusunda bilgi sahibi donanımlı uzmanların olduğu bir bölgedir. Aynı zamanda Bakırköy çocuk psikolog seçiminin nitelikli bir şekilde ilerleyeceği klinikler bakımından zengindir.

Bağımlılığın her çeşidi kişinin karakterine, duygu, düşünce ve davranışlarına büyük ölçüde etki etmektedir. Özellikle çocuklarda bu problem erken yaşta teşhis edilmeli ve tedavisi ertelenmemelidir. Çocuk gelişimi konusunda uzman terapistlerin bulunduğu bir ilçe olan Bakırköy çocuk pedagog konusunda da başarılıdır. Gelişim çağındaki çocukların hem fiziksel hem de psikolojik sağlıklarının korunması ailelerin sorumluluğundadır. Ancak bazı durumlarda ailelerin profesyonel yardım almaları gerekmektedir. Bağımlılık konusu da bir profesyonelle birlikte çözülecek kadar önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Detaylı bilgi için : https://www.newlifepsikoloji.com/

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı