Çivi Nedir ve Niçin Kullanılır?

Çivi Nedir ve Niçin Kullanılır?

Çivi Nedir ve Niçin Kullanılır?
Çivi Nedir ve Niçin Kullanılır? Admin
Bu içerik 5277 kez okundu.

 

Çivi malzemeleri birbirleri ile birleştirmek için kullanılır. Sadece iki malzemeyi birbiri ile birleştirmek için değil aynı zamanda duvara ya da duvar gibi olan herhangi bir şeye asmak istediğimiz her şeyi çivi yardımı ile birleştirir ve asabiliriz. Bir ucu sivri iken diğer ucu çekiç veya çekice benzeyen bir nesne ile vurulabilmek için yuvarlaktır.

Çekiç yardımı ile yuvarlak kısıma vurularak oluşan basınç sayesinde birleştirme yapılmış olur. Çiviler sadece bir yapım malzemesi değildir aynı zamanda el işinde de kullanılır. Sanatını bilen bir sanatkar çok güzel süsleme yapabilir, giysilerin, derilerin üstü çiviler ile süslenebilir. Eskiden evin kapılarına dahi çiviler ile süsleme yapılırdı.

Zımba Nedir ve Niçin Kullanılır?

Zımbaya gelince zımba, kağıtları, dosyaları bir arada tutmak, kaybolmasını veya başka dosyalarla karışmasını engellemek gibi sebepler için kullanılan bir araçtır. Zımba içindeki teller sayesinde yapılır. İlk zımba ise 18. yüzyılda Fransa kralı XV. Louis tarafından kendisi tarafında yapıldı. Tamamen el yapımı olarak oluşturuldu. Zımbalar o zamanlar kraliyet mahkemelerinde kullanılıyordu çünkü o zamanlarda kağıt kullanımı da çok fazla yaygın değildi. Fakat zamanla ve kağıtların da kullanımı yaygınlaştıkça zımbalar birçok şey için kullanılmaya başlandı.

Çivi ve Zımbalar Nasıl Yapılır?

Birçok çivi çok dayanıklı ve sert olan karbon çelikten yapılırlar. Başlangıçları çelik kablo şeklinde olur. Bu teller silindire sarılırlar. Telin çapı çok kalındır ve bu yüzden germe işlemi telin genişliğini azaltır. Daha sonra çok küçük parçalara ayrılırlar. Parçalar çivilerin en önemli kısmı olan çivilerin sivri kısmı bir bıçaklı makine yardımı ile sivrileştirilir. Dakikada bu bıçaklı makine ile 14 bin çivi oluşturulur.

Çivi üretimi artık bitmiş oluyor ve sıralama paketlemeye geçiyor. Paketlendikten sonra satışa hazır hale getirilir. Zımba yapımına geçersek 70 tane zımba teli yan yana getirilir ve daha sonra bu teller birbirine yapıştırılır. Teller daha sonra tek bir şerit halinde makineden çıkıyor ve istediğimiz boyutlarda teli başka bir makine ile kesiyoruz. Bu makinede istenilen şekle sokulan zımbalar artık paketlenmek için hazırdır.

Kaynak: sikayetduragi.com

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere