Çin ülke profili

Çin ülke profili

Çin, dünyanın en kalabalık ülkesidir. Yaklaşık 4000 yıl geriye uzanan ve modern dünyanın temellerini oluşturan sürekli bir kültüre sahiptir.

Çin ülke profili
Çin ülke profili Admin
Bu içerik 653 kez okundu.

 

Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), Komünist Partinin Tayvan'a geri çekilen milliyetçi Kuomintang'ı yenmesinden sonra 1949 yılında kuruldu ve iki rakip Çin devleti kuruldu: anakaradaki ÇHC ve Tayvan merkezli Çin Cumhuriyeti.

Kurucu Mao Zedong'un katı otoriter sosyalizmi altında onlarca yıldır durduktan sonra Çin ekonomisini kısmen kapitalist çizgiler boyunca reforma uğratarak dünyanın en hızlı büyüyen ve en iyi ihracatçısı haline getirdi. Çin şu anda büyük bir denizaşırı yatırımcı ve giderek iddialı bir dış ve savunma politikası izlemektedir.

Fakat ekonomik değişim siyasi reformla eşleşmedi ve Komünist Parti siyasi hayat ve daha geniş toplumun sıkı tutumunu koruyor.

  • Genel bakışını oku
  • Daha fazla ülke profilini görün - BBC Monitoring tarafından derlenen profiller

GERÇEKLER

 

Çin Halk Cumhuriyeti

Sermaye: Pekin

  • Nüfus 1.35 milyar

  • Alan 9.6 milyon km² (3.7 milyon m2)

  • Ana dil Mandarin Çince

  • Başlıca Dinler Budizm, Hıristiyanlık, İslam, Taoizm

  • Ömür boyu 72 yıl (erkekler), 76 yıl (kadınlar)

  • Para birimi Renminbi (yuan)

Getty Images

LİDERLER

Başkan: Xi Jinping

Çin Başkanlarından Xi Jinping Temmuz 2014'te Güney Kore'yi ziyaret etti.

Xi Jinping, 2012-3'te, öncülü Hu Jintao'nun elinde seçilmiş mirasçı olarak iktidara geldi ve önümüzdeki on yılda Çin'i yönetmesi bekleniyor.

Devraldığından beri, halkın cumhuriyetin geleneksel kolektif liderlik sisteminden uzaklaşma olarak görülen bir harekette gücü elinde tuttu ve Çin'e ve dünyaya modern bir yüz sunmaya çalıştı.

Liderlik alanının ana temaları, piyasa güçlerini artırmak için yapılan ekonomik reformların yanı sıra popülaritesini artırmaktan başka bir potansiyel ağır parti rakibi olan bir yolsuzlukla mücadele kampanyası olmuştur.

Xi, Çin'in modelleri olarak Batılı anayasal demokrasi ve insan hakları düşüncelerini reddetti ve hükümeti, özellikle sosyal medyada tek parti yönetimini eleştiren sesleri susturmaya başladı.

MEDYA

Erkekler, 2012'de Çin'in başkenti Pekin'de bir kafede internet kullanıyor.

Çin dünyanın en büyük medya pazarıymış.

Outletler sıkı Komünist Parti kontrolü altındadır. Sektörün açılışı, dağıtım ve reklamcılık kapsamına girdi, ancak editöryel içerik için gerekli değildir.

Pekin, yeniden yayınlanmayı ve uydu TV'nin erişimini kısıtlayarak ve "Büyük Güvenlik Duvarı" olarak bilinen kapsamlı bir filtreleme sistemi kullanarak web sitelerini engelleyerek yabancı haberlere erişimi sınırlamaya çalışıyor.

731 milyon kullanıcıyla Çin dünyanın en büyük çevrimiçi nüfusa sahip. Piyasaya üç güçlü şirket - Baidu, Alibaba ve Tencent - hakim.

  • Tam medya profilini oku

ZAMAN ÇİZELGESİ

Jingshangling'de Çin Seddi

M.Ö. 1700-1046 - Shang Hanedanlığı, net yazılı kayıtların bulunduğu ilk Çin devleti olan kuzey Çin'i yönetir.

M.Ö. 221-206 - Çin kalp bölgesi, ilk imparator Qin Shihuangdi'nin altında ilk kez birleşti.

1644 - Kuzeyden Mançu istilası Qing Hanedanı'nı kurdu.

1911-12 - Askeri ayaklanma, Sun Yat-sen yönetiminde Çin Cumhuriyeti'ni ilan etmeye ve son Mançu imparatorunun görevden alınmasına yol açtı, ancak ülkenin büyük kısmı çirkin savaş ağaları tarafından ele geçirildi.

1931-45 - Japonya, Çin'in büyük kesimlerinde işgal altındaki acımasız bir rejimi istila eder ve kurar.

1949 1 Ekim - Komünist lider Mao Zedong, iç savaşta milliyetçi Kuomintang'ın yenilgisinden sonra Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etti.

1950 - Çin, Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) birliklerini uzun zamandır devam eden bir iddiayı uygulayan Tibet'e gönderdi.

1958-60 - Mao'nun "Büyük Hızla İleriye Taşı", tarımı bozarak ekonomik bir yıkım üretir ve milyonlarca can kaybından sonra çabucak terk edilir.

1966-76 - Mao'nun "Kültür Devrimi" büyük toplumsal, ekonomik ve siyasi karışıklık üretir.

1976 - Mao öldü. 1977'den itibaren pragmatist Deng Xiaoping baskın bir figür olarak ortaya çıkmakta ve geniş kapsamlı ekonomik reformları üstlenmektedir.

1989 - Pekin'in Tiananmen Meydanı'ndaki demokrasi yanlısı protestoculara askerler, yüzlerce insanın öldürülmesi üzerine ateş açtı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
MHP lideri 14 düzenleme önerdi
MHP lideri 14 düzenleme önerdi