CHP yeni meclis için milletvekillerini yeniden düzenledi

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ), parlamento seçimlerinde parlamento seçimlerinde önemli bir değişiklik yaşadı; kısmi liste ise mevcut 131 milletvekilinin 61'inin değiştiğini ortaya koydu.

CHP yeni meclis için milletvekillerini yeniden düzenledi
CHP yeni meclis için milletvekillerini yeniden düzenledi Admin
Bu içerik 237 kez okundu.

 

Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu, 20 Mayıs'ta, 28 milletvekili adaylarının isimleri, partinin milletvekili yapısında büyük değişiklikler gösterdiği için CHP'den adayların kısmi listesi açıklandı.

Yapılan değişikliklerle CHP örgütleri arasında yapılan ön seçimlerle belirlenen aday sayısının çokluğu listede kalırken, Merkez Yürütme Kurulu ve Parti Meclisi isimleri bir yer buldu.

Eski CHP lideri Deniz Baykal, ilk sırayı Antalya'dan seçmen adayı olarak, hapsedilen CHP'li milletvekili Enis Berberoğlu ise İstanbul'dan ilk mevkiinden sundu.

Anayasa hukuku profesörü İbrahim Kaboğlu, olağanüstü hal ilanından dolayı Marmara Üniversitesinde görevden alınmış olan listenin başında yer alıyor.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) kurucu üyesi Abdullatif Şener, Konya'dan aday olarak gösterildi. Onun adı CHP'nin başkan adayları arasındaydı.

Cumhurbaşkanlığı adayı Muharrem İnce'nin eski kongrede yer alan isimlerden bazıları kalmadı.

Milletvekilleri İlhan Cihaner, Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Şenal Saruhan, Mustafa Balbay, Zeynep Altıok Akatlı da yerini aldı.

Ana muhalefet partisi, Felicity Partisi (SP) ile bir ittifak kurdukça, 600 milletvekili listesindeki yerlerin bir kısmı SP milletvekilleri için boş bırakıldı.

İYİ (İyi) Partisinin seçimlere katılımını sağlamak için CHP'den istifa eden on beş milletvekili, partilerine geri döndüler ve CHP aday listesinde yer bulacaklar.

Parti Meclisi, siyasi partilerin aday listelerini 21 Mayıs akşamı saat 17: 00'ye kadar Yüksek Seçim Kuruluna sunmaları gerektiğinden listeyi yeniden inceleyecektir.

Resmi liste 30 Mayıs'ta açıklanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor