CHP yeni anayasayı AKP ile görüşmeyecek

CHP yeni anayasayı AKP ile görüşmeyecek

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) lideri Kemal Kılıçdaroğlu , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın , güçlendirilmiş parlamenter sisteme geri dönmeyi öngörmediği sürece, iktidar partisinin yepyeni bir sivil anayasa yazma çabalarına katılma çağrılarını reddetti .

CHP yeni anayasayı AKP ile görüşmeyecek
CHP yeni anayasayı AKP ile görüşmeyecek Admin
Bu içerik 14702 kez okundu.

 

Kılıçdaroğlu, 7 Ekim'de Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, " Anayasa değişikliklerini asla AK Parti ile görüşmeyeceğiz çünkü bunu yapmak otoriter yönetime meşruiyet kazandırmak demektir" dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) önce 2018'in ortalarından bu yana yürürlükte olan mevcut yürütme-başkanlık sisteminden ayrılmak istediklerini beyan etmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, Erdoğan'ın asıl amacının tüzük değil siyasi gündemi değiştirmek olduğunu vurguladı. .

Geçen hafta meclisin açılışına ilişkin yaptığı açıklamada Erdoğan, AKP'sinin yeni anayasa taslağını tamamlamak üzere olduğunu bildirdi ve tüm tarafları bu yasama yılı sona ermeden uzlaşmalı bir sivil tüzük için aynı şeyi yapmaya çağırdı.

Kılıçdaroğlu , Türkiye'de hem anayasanın hem de hukukun üstünlüğünün askıya alındığını ve cumhurbaşkanının insanların dikkatini ekonomik zorluklardan uzaklaştırmak istediğini söyledi. “Erdoğan'ın anayasa değişikliğine ihtiyacı yok. Zaten söylediği her şey kanunlaşıyor” dedi.

Mevcut sistemin ülkenin kaderini bir kişinin sözlerine bıraktığını ve bunun her alanda bozulmaya yol açtığını savunan ana muhalefet lideri, “Erdoğan sistemden memnun. Gerçeklerden kopmuştur.”

Yeni anayasayı AKP ile görüşmeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, AKP'nin parlamenter sisteme dönmeyi kabul etmesi, siyasi gerilimi dağıtması ve tüm farklı grupların görüşlerini ifade edebileceği bir ortam yaratması halinde bunu yapabileceğinin altını çizdi.

Gerilimi yatıştırmakla ne demek istediği sorulduğunda Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın hükümeti etrafında daha büyük grupları konsolide etmek için tırmanıştan zevk almak istediğini iddia etti. "Gerginlikten uzak durmalıyız. Karşı taraf bunu tırmandırmaya çalışacak” dedi ve siyasi suikastlarla ilgili endişelerini dile getirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere