CHP milletvekili Berberoğlu, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Enis Berberoğlu, sınıflandırılmış malzemeleri bir gazeteye sızdırdığı için 13 ila 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

CHP milletvekili Berberoğlu, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı
CHP milletvekili Berberoğlu, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı Admin
Bu içerik 309 kez okundu.

 

Temyiz mahkemesi, İstanbul'daki bir mahkemenin 14 Haziran 2017'de hapisteki milletvekilini 25 yıl hapis cezasıyla casusluk suçlamalarını kaldırmak ve terör örgütüne yardım etmekle suçladı.

Bununla birlikte, birinci dereceden temyiz mahkemesi kendisini "devlet güvenlik ve iç ve dış yararı için gizli kalması gereken gizli bilgileri açığa çıkarma" suçundan buldu.

Berberoğlu, Ulusal İdare Teşkilatı (MİT) kamyonlarının Suriye'ye eski Cumhuriyet gazetesinin yazı işleri müdürü Can Dündar'a silah gönderdiğini iddia ederek filmin sızdırıldığı iddiasıyla suçlandı. Aralık 2017'de savcı, Almanya'da gıyabında yargılanmakta olan Dündar için 15 yıla kadar hapis isteminde bulundu.

Berberoğlu, 2016'da parlamento dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından cezaevine giren ilk CHP milletvekili oldu.

Duruşmaya, İstanbul Maltepe cezaevinden ses ve video bilgi sistemi (SEGBİS) aracılığıyla 13 Şubat'ta katılan Berberoğlu,

"Ben 25 yıl ile başladım ve beş yıla indirildi. Demoralize olma "dedi. Berberoğlu, mahkeme salonunda dinleyicilere seslendi.

Muhalefet lideri Berberoğlu'nun cezasını çarptı

CHP Genel Sekreteri Kemal Kılıçdaroğlu, Berberoğlu'na verilen cezayı eleştirdi.

"Bu cümleyi kabul etmiyoruz. Kardeşim Enis, endişelenme. Beraat edeceksin kesinlikle. Bunu biliyoruz, "diyen Kılıçdaroğlu, CHP'nin parlamentodaki grup toplantısında konuşarak 13 Şubat'ta yaptığı konuşmada.

Duruşmadan sonra konuşan Berberoğlu 'nun avukatı Murat Ergün, müvekkilinin bir yıl 10 ay sonra cezaevinden çıkarılmasını önerdi.

"Mahkeme bugün casuslukla ilgili suçlamaları reddetti ve terör örgütüne yardım etti. Bu önemli "diyen Ergün, davanın davanın Berberoğlu'nun masum olduğuna işaret ettiğini de sözlerine ekledi.

Ergün, Berberoğlu'nun serbest bırakma davasının Yargıtay'a götürülmesini talep edeceğini de belirtti.

"İtirazımız sonuç vermese dahi Berberoğlu'nun Temyiz Mahkemesinden çıkmasını talep edeceğiz" diye ekledi.

Berberoğlu chp milletvekilleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İÇİMDEKİ LİDER – Duygu Alptekin Gürsu
İÇİMDEKİ LİDER – Duygu Alptekin Gürsu
Cevizin başkenti Denizli olacak
Cevizin başkenti Denizli olacak