takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 CHP lideri: Milletvekilliği Düşürme Anayasaya Aykırı

CHP lideri: Milletvekilliği Düşürme Anayasaya Aykırı

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) lideri Kemal Kılıçdaroğlu , üç muhalefet milletvekilinin parlamento statüsünün kaldırılmasını, Türk anayasasının açık bir ihlali olarak nitelendirildi ve hükümeti halkın iradesini göz ardı etmekle suçladı.

CHP lideri: Milletvekilliği Düşürme Anayasaya Aykırı
CHP lideri: Milletvekilliği Düşürme Anayasaya Aykırı Admin
Bu içerik 4032 kez okundu.

 

“Bu insanların seçimlere önlerinde hiçbir yasal engel bulunmadığı için girmelerine izin verildi. Şimdi ne oldu ve bu kararı sen mi verdin? Anayasaya aykırı, ”dedi Kılıçdaroğlu, 9 Haziran'da meclis grubuna söyledi.

“Anayasaya göre, bir milletvekili ile ilgili bir hükmün yerine getirilmesi, yasama yılının sonuna kadar ertelendi. Bu durumda, ilgili milletvekili parlamentoya yeniden seçildi, dokunulmazlığı ancak bir oyla kaldırılabilir ”dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması CHP'den Enis Berberoğlu ve Halkların Demokrat Partisi'nden (HDP) Leyla Güven ve Musa Farisoğulları'nın meclis statüsünün kaldırılmasına bir tepki oldu.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, bu milletvekillerinin parlamento statüsünün kaldırılmasının “Yargıtay” olduğu için bu hareketi savundu, çünkü Yargıtay mahkeme kararlarını onadı.

“Parlamento statülerinin kaldırılması halkın iradesine karşı bir darbe. İnsanlar neden temsilcilerini seçmek için oy kullanmaya gitti? Demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz ”dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) tüm seçim sistemini elden geçirmek için başlattığı çalışmalarla ilgili raporları hatırlatarak, yüzde beşin altında oy alan küçük partilerin siyasi bir ittifakın parçası olmasına rağmen parlamentoya girememelerini sağlayan Kılıçdaroğlu “Bildikleri en iyi şey muhaliflerine karşı komplo kurmak. Ne yaparsan yap, hükümeti kaybedeceksin. ”

Gazeteciler tutuklandı

Kılıçdaroğlu, hükümeti Tele 1 TV'den gazeteciler İsmail Dübek'in ve Oda TV'nin askeri casusluk suçlamalarıyla ilgili haber sitesinden Müyesser Yıldız'ın son tutuklanması için eleştirdi.

“Bir ülke sadece özgür gazeteciler varsa rahatlık bulabilir. Bu özgür gazeteciler sadece bizi bilgilendirmek için zor şartlar altında çalışıyorlar ”dedi Kılıçdaroğlu, iki gazetecinin tutuklanmasına çarparak.

“Bu gazeteciler ne yaptı? Onlar gerçeğin peşinde. Ama suçlanıyorlar. Ne casusluğu? Gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılıç, Murat Ağırel ve Aydın Keser neden parmaklıklar ardında? ” O sordu.

Kılıçdaroğlu tüm gazeteciler serbest olacağını söyledi ve demokrasi gibi özgürlük hakim olacak Türkiye'de CHP ve milliyetçi muhalefet İYİ (İyi) Parti oluşan Ulus Alliance, bir sonraki seçimlerde iktidara gelecek zaman.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Borç verenler şubelerini kesmeye devam ediyor
Borç verenler şubelerini kesmeye devam ediyor
Mülteci takımındaki tüm sporcular açılış törenine katılacak
Mülteci takımındaki tüm sporcular açılış törenine katılacak