CHP lideri kongrede demokrasi manifestolarını belirleyecek

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) genel toplantısını, başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir sonraki seçimlerde sosyal demokrat partinin iktidar yürüyüşünün temel ilkelerini vurgulayan önemli bir demokrasi manifestosu çizeceği hafta sonu boyunca yapacak.

CHP lideri kongrede demokrasi manifestolarını belirleyecek
CHP lideri kongrede demokrasi manifestolarını belirleyecek Admin
Bu içerik 3259 kez okundu.

 

CHP'nin 37. konvansiyonu, devam eden yeni koronavirüs pandemisi nedeniyle Türk başkentinde açık havada ve misafirsiz olarak yapılacaktır. Tüm muhalefet partilerinin ve gruplarının demokrasi üzerindeki birliğine duyulan ihtiyaca büyük önem vererek Kılıçdaroğlu tarafından uzun bir konuşmayla açılacak, hukukun üstünlüğünü artıracak ve temel özgürlükleri destekleyecek.

Kaynaklara göre, manifesto tüm muhalefet partilerini Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere yönelik ittifaklara dayanmaya davet edecek ve bu da büyük şehirlerdeki muhalif adaylar için önemli başarılar elde edecek.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının sürmekte olan ekonomik sorunları, Türkiye'nin dış politika ve güvenlik politikalarındaki zorlukları ve CHP'nin tüm bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini kapsaması bekleniyor.

Birçok CHP yetkilisi konvansiyonu ana muhalefet partisinin gelecek seçimlerde iktidara gelme uzun yürüyüşünün başlangıcı olarak görüyor.

Ancak Kılıçdaroğlu, kongrede lider olarak başka bir dönemi daha güvence altına almalı çünkü 10 yıllık kuralından vazgeçmeyi hedefleyen yarışmacılar olacak.

Liderlik için kaçmayı planladıklarını açıklayan en az üç kişi var. İlhan Cihaner, eski milletvekili Aytuğ Arıcı ve CHP Onursal Yönetim Kurulu üyesi Prof. Tolga Yarman ile birlikte CHP bünyesinde liderlik seçiminde Kılıçdaroğlu'nu yenmek isteyen sol bloğun ortak adayı olacak.

Bu adayların 25 Temmuz'da yapılacak seçimlere kayıt olmak için yaklaşık 1.350 delegeden en az 68 imza alması gerekiyor.

26 Temmuz'da delegeler, ülkenin en yüksek karar alma yollarından biri olan 60 üyeli Parti Meclisi'ne oy verecekler. CHP. Muhalifler parti içindeki etkilerini artırmak için Kılıçdaroğlu'nun listesini kırmaya çalışacaklar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi