CHP hükümete 14 maddelik eğitim çağrısı yaptı

CHP hükümete 14 maddelik eğitim çağrısı yaptı

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) lideri Kemal Kılıçdaroğlu , salgın sırasında hükümete eğitim için 14 maddelik çağrı yaptı ve belediyelerin desteğini Milli Eğitim Bakanlığı'na sundu.

CHP hükümete 14 maddelik eğitim çağrısı yaptı
CHP hükümete 14 maddelik eğitim çağrısı yaptı Admin
Bu içerik 3477 kez okundu.
 
Kılıçdaroğlu, pandemi nedeniyle evde televizyon ve internet bağlantısı olmayan çocuklar için uzaktan eğitimin mümkün olmadığını hatırlattı.
 
“Bir 'TV Var' kampanyası başlatılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bu kampanyayı başlatmazsa CHP'li belediyeler başlatacak ”dedi, Türkiye'de eğitim konusunda düzenlenen basın toplantısında konuştu .
 
Buna gücü yetenlerin çocuklarını özel okullara göndermeyi tercih ettiğini, ancak durumu iyi olmayanların devlet okullarına gönderdiklerini söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin eğitimde olağanüstü bir eşitsizlikle karşılaştığını vurguladı.
 
CHP liderine göre, salgın zamanında bu sorunlar acı bir şekilde ortaya çıktı.
 
Kılıçdaroğlu, devlet okullarında zorunlu örgün eğitime kayıtlı 3.017.718 öğrencinin evinde internet bulunmadığını belirtti.
 
Ayrıca devlet okullarında eğitim gören 754.429 öğrencinin evinde televizyon bulunmadığını ve EBA adı verilen TV'de uzaktan eğitim almak zorunda kaldıklarını kaydetti.
 
Pandemik koşullara uygun eğitim için en az 57.340 yeni sınıfa ihtiyaç duyulurken, bu koşullara uygun eğitim için 92.165 yeni öğretmene ihtiyaç olduğunu söyledi.
 
Gerektiğinde bazı köy okullarının yeniden açılması gerektiğini söyledi.
 
Kılıçdaroğlu, “Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kaynak sorunu varsa CHP'li belediye başkanları yer ayrılmak şartıyla kendi bölgelerinde yapmak istiyorlar” dedi.
 
CHP'li belediye başkanlarının Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edilecek İSMEK ve BELMEK binalarını hazırlayabileceğini söyledi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi, çocuklarımızın uygun eğitimine katkı sağlamak amacıyla binalarını Milli Eğitim Bakanlığı'nın kullanımına tahsis etmeye hazır ”dedi.
 
Bu dönemde yeni sınıfların açılmasıyla birlikte 92.000 öğretmenin gecikmeden hızlı bir şekilde atanması gerektiğini vurguladı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere