CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye enerji lobilerine teslim oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Mart'ta yaptığı açıklamada, plan eksikliğinin enerji lobilerine bağımlı hale getirdiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye enerji lobilerine teslim oldu
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye enerji lobilerine teslim oldu Admin
Bu içerik 46 kez okundu.

 

“Türkiye enerji lobilerine teslim oldu. Batılı ülkeler enerji lobilerine teslim olmazlar, fakat Türkiye yapar. Bunun sebebi Türkiye'de yeterli planlamanın olmamasıdır ”diyen Kılıçdaroğlu, partisinin çukur kömür madenleri ile tanınan Karadeniz'in Zonguldak ilindeki enerji çalıştayının katılımcılarına hitaben yaptığı konuşmada.

“Türkiye Cumhuriyeti, enerji alanında Rusya'ya bağımlı, neredeyse yüzde 60'tır. Bunun yanı sıra, Rusya nükleer bir reaktör inşa ediyor. Tamamlandığında, Türkiye'nin bağımlılık oranı yüzde 70-80'e çıkacaktır. Eğer yanlışlıkla Rusya ile dolanırsak, bizi soğuktan titremek için doğal gaz valflerini kapatabilirler. Bu durum bize ne gösteriyor? Türkiye'nin yanlış enerji politikalarıyla sonuçlandığını gösteriyor ”diye ekledi.

CHP lideri, Türkiye'nin dünyanın yedinci büyük kömür üreticisi olmasına rağmen, Türkiye kömür ithal etmekte olduğunu hatırlattı. Ülkenin artan enerji harcamasına işaret ettiğini belirtti.

“Ülkemiz dünyanın en büyük beşinci doğal gaz ithalatçısıdır. 2016 yılında enerji için 27 milyar dolar harcadık ve 2017 yılında ülkeye 10 milyar dolarlık ek yük getirerek toplam enerji maliyetini 37 milyar dolara çıkardık. 2018'de enerji faturası çok daha yüksek olacak ”dedi Kılıçdaroğlu.

“İnsan hayatı o kadar ucuz olmamalı. İş kazası nedeniyle yeraltında madenciler ölüyorsa, devlet ayrımcılığa uğramadan ailelere fayda sağlamalıdır ”dedi.

Genel Madencilik İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanı Ahmet Demirci ve Maden Mühendisleri Odası (UCTEA) Başkanı Ayhan Yüksel, çalıştayın katılımcıları arasındaydı.

enerji , enerji sektörü , Türkiye , Kemal Kılıçdaroğlu , Kılıçdaroğlu , siyaset , CHP

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HAKAN     2018-10-09 modazzo pişpmanlıktır
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin