Çevresel zenginleştirme, fare yara onarım tepkisini tetikler

Çevresel zenginleştirme, fare yara onarım tepkisini tetikler

Uyarıcı bir çevrede yaşamak insanlarda geniş bir sağlık yararı yelpazesine sahiptir ve farelerde kansere karşı savaştığı bile gösterilmiştir, ancak altta yatan mekanizmalar belirsizdir. Bir çalışma şimdi bilişsel uyarı, sosyal etkileşimler ve fiziksel aktivitenin vücudun yara onarım yanıtını tetikleyerek kolon kanserli farelerde yaşam süresini uzattığını ortaya koyuyor.

Çevresel zenginleştirme, fare yara onarım tepkisini tetikler
Çevresel zenginleştirme, fare yara onarım tepkisini tetikler Admin
Bu içerik 358 kez okundu.

 

Uyarıcı bir çevrede yaşamak insanlarda geniş bir sağlık yararı yelpazesine sahiptir ve farelerde kansere karşı savaştığı bile gösterilmiştir, ancak altta yatan mekanizmalar belirsizdir. 25 Nisan'da Cell Reports'da yayınlanan bir araştırma, bilişsel uyarı, sosyal etkileşimler ve fiziksel aktivitenin, vücudun yara onarım yanıtını tetikleyerek kolon kanserli farelerde yaşam süresini uzattığını ortaya koyuyor.

Utah Üniversitesi'nden Huntsman Kanser Enstitüsü'nden Kıdemli Yazar Melinda Angus-Hill, "Altta yatan çizgi, zihin-beden müdahaleleri yoluyla stresin azaltılması için asgari riskleri olan pek çok avantajın bulunması" diyor. "Ancak, zihin-beden müdahalelerinin insanlarda kolon tümörojenezinde bir yara onarım tepkisine neden olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma şarttır."

Zihin-beden tıbbı, fiziksel aktivitenin yanı sıra sosyal ve bilişsel uyarımı iyileştirerek stres ve kaygı fizyolojik belirtilerini azaltmaya odaklanır. Artan kanıtlar, zihin bünyeli tıbbın genel sağlık düzeyini önemli ölçüde artırabileceğini ortaya koyuyor. Örneğin, epidemiyolojik araştırmalar, depresyon, stres ve sosyal izolasyonun kanser ilerlemesi riskini arttırdığını bulmuştur. Bununla birlikte, bu etkilerin altında yatan moleküler ve hücresel mekanizmalar netleşmemiştir.

Bu soruna hitap etmek için Angus-Hill ve ekibi, kolon kanserli fareleri çevresel zenginleşmeye maruz bırakarak, diğer birçok fareyle dolu kafeslere, tekerlekler, tünel kulübeleri, kulübeler, kulübeler, yuvalama malzemeleri ve yuvalama malzemeleri yerleştirerek maruz bıraktı. Araştırmacılar, uyarıcı çevreye maruz kalmanın, kolon tümörleri olan erkek ve dişi farelerin ömrünü (sırasıyla 55 gün ve 82 gün) arttırdığını, ancak muhtemelen farklı mekanizmalar yoluyla bulduklarını bulmuşlardır. Çevresel zenginleştirme, dişilerde tümör boyutunu azalttı, ancak erkeklerdeki iltihap moleküllerinin kan düzeylerini düşürdü.

Enflamasyonda bir azalma yara onarım sürecinde önemli bir adımdır ve uzun süredir tümörlerin iyileşmeyen yaralara benzediği bilinmektedir. Araştırmacılar, çevresel zenginleşmenin yara onarım işleminin diğer aşamalarını da tetikleyebileceğinden şüphelenerek kolon kanserli erkek farelerin hayatta kalmasını iyileştirdiler. Bu fikirle uyumlu olarak, çevresel zenginleşmenin, kolon kanseri olan erkek farelerde, yara onarımında rol alan nükleer hormon reseptör sinyal yollarını aktive ettiğini ve tümör damar sistemini geliştirdiğini tespit ettiler.

Tümör mikro ortamındaki kan damarları genellikle işlevsiz değildir, bu da kanser ilaçlarının hedeflerine ulaşmasını engeller. Bu nedenle, bu bulgular çevresel zenginleşmenin kolon tümörüne kemoterapötik veya immünoterapötik ajanların ulaştırılmasını geliştirdiğini düşündürmektedir. Angus-Hill, bulgularımız, kolorektal kanserli hastalar için konvansiyonel terapi ile kombinasyon halinde zihin-beden müdahalesinin gelecekteki uygulamalarına yönelik ek çalışmaları desteklediğini belirtti.

Dahası, çevresel zenginleştirme, plazma hücreleri adı verilen bağışıklık hücrelerini, kan damarlarının dışındaki perisitlerin yüzeyine yapışan Immunoglobulin A (IgA) adı verilen bir antikor üretmek için teşvik etti. Aktive olan IgA'ya bağlı perisitler daha sonra göç etti ve tümörlerin çevresindeki glandüler yapıların yerini aldı, böylece yarayı yara izine benzer bir işlemle sızdırmaz hale getirdi. Sonuç olarak, yara onarımı işlemi kolon bariyerinin bütünlüğünü geri kazandı, patojenlere karşı savundu ve bağırsak mikroplarının kompozisyonunu geliştirdi, böylece iltihaplanmayı azalttı.

Angus-Hill, "Çalışmamız, çevresel zenginleşmenin neden olduğu IgA salgılayan plazma hücrelerinin olumlu bir rolünü gösterdiğini ve kolon kanserinde, özellikle de stres azaltma teknikleri uygulayan ve fiziksel olarak aktif olan insanlar için terapötik amaçlı potansiyellerini kullanma ihtimalini artırdığını" söyledi. .

Bu bulgulara dayanarak, Angus-Hill ve ekibi şu an kolon kanseri olan hastalarda zihin-beden terapisinin etkilerini incelemek için klinik çalışmalar başlatmayı planlıyor. Ayrıca çevresel zenginleşmenin kolon kanserli dişi farelerin hayatta kalmasını nasıl sağladığını ve cinsiyetler arasındaki farklı etkileri açıklayan şeyleri incelemek istiyorlar. Bir başka önemli hedef de, çevresel zenginleşmeyi takiben, yara onarımının yararlı etkileri için gerekli olan moleküler mekanizmaları belirlemek olacaktır. Angus-Hill, "Bu, zihin-beden tıbbını taklit eden farmakolojik stratejilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir" dedi. "Stresin zahmetsizce azaltılmasına yönelik bir farmakolojik tedavinin bulunması, kanser ve hastalık önleme ve tedavisi için çok değerli olacaktır."

Öykü Kaynak:

Cell Press 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor