Cemil Çiçek: İş Zana'nın vekilliğinin düşürülmesine kadar gider

Cemil Çiçek: İş Zana'nın vekilliğinin düşürülmesine kadar gider
Cemil Çiçek: İş Zana'nın vekilliğinin düşürülmesine kadar gider Admin
Bu içerik 195 kez okundu.

Milletvekilinin yasama faaliyeti karşılığında seçildiğine dikkat çeken Çiçek, "Bir milletvekilinin yasama faaliyetini yerine getirmesi gerekir. Bu faaliyet yerine getirilmediği zaman iş milletvekilliğini düşürülmesine kadar gider" dedi.
HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, TBMM'de yemin ederken ‘Türk milleti' yerine ‘Türkiye milleti' deyince geçici TBMM Başkanı Deniz Baykal yeminini geçersiz saymıştı.

T24'te yer alan habere göre, Cemil Çiçek, Leyla Zana'nın bundan sonraki durumuna ilişkin konuştu. Anayasa ve iç tüzük hükümlerinin açık olduğunu ifade eden Çiçek, yemin etmenin yasama faaliyetinin ön şartı olduğuna söyledi ve "Leyla Zana, yemin etmediği takdirde hiçbir yasama faaliyetine katılamaz" dedi.

2011 seçimlerinde CHP'lilerin yemin etmedikleri için hiçbir yasama faaliyetinde bulunamadıklarına da anımsatan Çiçek, milletvekillerinin halk tarafından yasama faaliyetlerine katılma karşılığında seçildiklerini ifade etti.

'GELECEK YEMİN EDECEK'

Meclis'e devamla ilgili konuya da dikkat çeken Çiçek, "Yemin faaliyeti bir milletvekilinin yasama faaliyetlerine katılmasının ön şartıdır. Dolayısıyla milletvekili yemin etmediği zaman birçok problem getirir. Milletvekili gelecek yemin edecek. Yasama faaliyetinin karşılığı olarak seçiliyor ve Meclis'e giriyor. Yasam faaliyetini yerine getirmediği zaman iş milletvekilliğinin düşmesine kadar gider. Herhangi kabil edilebilir bir mazeret bildirmeden, hastalık gibi başka şeyler gibi bunlar yoksa devamsızlık problem çıkarır" dedi.

Cemil Çiçek Leyla Zana tbmm yemin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EDİRNE BELEDİYESİ ULUSLARARASI TRAVEL TURKEY İZMİR FUARI’NDA
EDİRNE BELEDİYESİ ULUSLARARASI TRAVEL TURKEY İZMİR FUARI’NDA
Edirne Belediye Başkanı Gürkan Koltuğunu Kadınlara Bıraktı
Edirne Belediye Başkanı Gürkan Koltuğunu Kadınlara Bıraktı