Çay Demlemek

Çay Demlemek
Çay Demlemek Admin
Bu içerik 167 kez okundu.

 

Kültürümüzde büyük bir yer alan çay genellikle ülkemizde siyah çay olarak tüketilmektedir. Ülkemizde 1900 lü yılların başında Karadeniz’in çay mekanı Rize’de çay üretilmeye başlandıktan sonra tüm ülkemize yayılarak kültürümüzde büyük bir yer alan çayın hikayesi bu yıllarda başlamıştır. Geldiğimiz bu yıllarda çok kişi tarafından sevilerek tüketilen çay dış mekanlarda çay ocaklarında, çayhanelerde, restoranlarda ve kahvehanelerde satışa sunulmaktadır. Evlerde çay çaydanlık veya son zamanlarda sıklıkla kullanılmakta olan çay makineleri tarafından demlenirken kahvehanelerde, çayhanelerde ve çay evlerinde çay çay kazanları tarafından demlenerek satışa sunulmaktadır. Zira çaydanlıklar bu mekanlarda her zaman az geleceği için çok çaya ihtiyaç ise çay kazanı çeşitleri ile birlikte giderilmektedir.

Günlük olarak her kişinin ülkemizde tüketmiş olduğu çay miktarı bulunmaktadır. Bu çay miktarı bazı kişiye göre günde iki bardak bazı kişiye göre ise arasında uçurum olsa da günde yirmi bardak olarak belirlenebilir. Çok fazla çayın içilmesinde veya çok az çayın içilmesinde insan vücudu için bir zarar bulunmamaktadır. Uzmanlara göre son zamanlarda çayın iç organlara faydası bulunduğu gibi, zihin bulanıklığı unutkanlık ve bir çok ruhsal problemlere de iyi geldiği söylenmektedir. Çay ocaklarında kullanılmakta olan çay kazanlarının fiyatları da son zamanlarda bir çok kişi tarafından merak konusu olmaya başlamıştır. Çay kazanlarının bir çok çeşidinin olması çay kazanı fiyatları arasında da farklılık oluşmasına neden olmaktadır.

Bazı çay kazanlarının tek çeşmeli olması, bazı çay kazanlarının iki çeşmeli olması, bazı çay kazanlarının ise üç veya dört çeşmeli olduğu bilinmektedir. Bu çeşmelerin bazılarından karışık çay ve su akarken bazı çay kazanlarında ise çay ve su farklı farklı çeşmelerden akmaktadır. Kişi isteğe bağlı olarak istemiş olduğu çay kazanlarından alarak kullanabilir. Günlük olarak tüketilen çay miktarına göre kalabalık aileler de son zamanlarda çay makineleri ve çaydanlıklar yerine çay kazanlarını tercih etmeye başlamışlardır. Tüm gün sıcak duran çay isteğe bağlı olarak tekrar demlemek için kazan içinden boşaltılarak tekrar çay demlemesi yapılabilir. İçindeki çay suyu birkaç kez isteğe bağlı olarak kullanılabilir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?