Çalışmada dokuz yaşam tarzı değişikliği demans riskini azaltabilir

Lancet'teki uluslararası bir araştırmaya göre, bunlardan üçünde birinden daha fazla demans önlenebilir; bunlar, yaşam boyunca beyin sağlığına daha fazla baktılar.

Çalışmada dokuz yaşam tarzı değişikliği demans riskini azaltabilir
Çalışmada dokuz yaşam tarzı değişikliği demans riskini azaltabilir Admin
Bu içerik 206 kez okundu.

 

Eğitim eksikliği, işitme kaybı, sigara içimi ve fiziksel hareketsizlik gibi dokuz önemli risk faktörünü listeliyor.

Çalışma, Londra'daki Alzheimer's Association International Conference'dasunuluyor .

2050'ye gelindiğinde 131 milyon kişi demans ile birlikte yaşıyor olabilir.

Durum şu anda 47 milyon kişi olarak tahmin edilmektedir.


Demans riskine katkıda bulunan dokuz yaşam biçimi faktörü

  • Orta yaş ötesi işitme kaybı - riskin% 9'undan sorumlu
  • Orta öğrenimini tamamlayamamış -% 8
  • Sigara içiliyor -% 5
  • Depresyon için erken tedavi aramada başarısız -% 4
  • Fiziksel hareketsizlik -% 3
  • Sosyal izolasyon -% 2
  • Yüksek tansiyon -% 2
  • Obezite -% 1
  • Tip 2 diyabet -% 1

Değiştirilebilir olduğu düşünülen bu risk faktörleri% 35'e kadar çıkmaktadır. Demans riskinin diğer% 65'i bireyin kontrolü dışındadır.

Kaynak: Demans önleme, müdahale ve bakım konusunda Lancet Komisyonu


Londra'daki University College'den kurşun yazarlığı uzmanı Prof Gill Livingston, "Bunama yaşlandıkça bunama teşhisi konsa da, beyin değişiklikleri genellikle yıllar önce gelişmeye başlıyor" dedi.

"Vekaleten demans ve aileleri olan insanlar için yaşamı büyük ölçüde artıracak ve böylece toplumun geleceğini değiştirecektir."

24 uluslararası uzmanın çalışmalarını bir araya getiren raporda, yaşam biçim faktörleri bireyin demans riskini arttırmada veya azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini söylüyor.

Hasar görmesine rağmen daha sonraki hayatta işlev görmeye devam edebilmek için beyin ağlarını güçlendirmek anlamına gelen "bilişsel bir yedek" oluşturmanın faydalarını inceler.

 

Medya başlığıUCL'nin Gill Livingston, eğitim ve işitme kaybının neden demans geliştirmede anahtar faktörler olduğunu açıklıyor

Orta öğrenimi tamamlama başarısızlığı büyük bir risk faktörüdür ve yazarlar, yaşam boyu öğrenmeye devam eden bireylerin ek beyin rezervleri oluşturması muhtemel olduğunu ileri sürmektedir.

Araştırmacılar, orta yaştaki işitme kaybının bir diğer önemli risk faktörüdür; bunun demans için değiştirilebilen diğer risk faktörleri arasında bulunan bilişsel açıdan zengin bir çevreyi inkâr edebileceğini ve sosyal izolasyona ve depresyona neden olduğunu söylüyor.

Rapordan bir diğer önemli mesaj da kalp için iyi olan beyin için iyi bir şey.

Sigara içmek, egzersiz yapmak, sağlıklı bir kilo vermek, yüksek tansiyonu ve şeker hastalığını tedavi etmek demansın yanı sıra kardiyovasküler hastalık ve kanser riskini azaltabilir.

Çift köpekleriyle koşturup dışarıGörüntü telif hakkıGETTY IMAGES

Resim yazısıFiziksel olarak aktif kalın demans riskini önlemeye yardımcı olabilir

Araştırmacılar, hesaplamalarında diyet faktörlerini veya alkolü içerecek kadar veri olmadığını, ancak her ikisinin de önemli olabileceğine inanıyorlar.

Alzheimer Topluluğu Araştırma Müdürü Dr Doug Brown şunları söyledi: "Her ne kadar demans kaçınılmaz olmasa da şu anda 21. Yüzyılın en büyük katili olacak. Hepimizin risklerden haberdar olması ve olumlu yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya başlamalıyız."

Alzheimer's Research UK'daki baş bilimsel yetkili Dr. David Reynolds, "Önleme araştırmasının yanında, bu yıkıcı duruma sahip insanlar için yaşamı değiştiren bir tedavi bulmak için araştırmaya yatırım yapmaya devam etmeliyiz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser