Burun Estetiğinde Doğal Görünüm

Burun Estetiğinde Doğal Görünüm
Burun Estetiğinde Doğal Görünüm Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Güzellik. Doğal güzellik. Plastik cerrahide başka hiçbir alanında "doğallık" burun estetiğinde olduğu kadar cazip, gerekli ve önemli olmamıştır. Pürüzsüz konturlar ve rafine özellikler genellikle doğal bir görünüme kavuşmak için yeterlidir. Eğer doğal burun yapısı normal bir görünüme sahip değilse, kişi görünümünden dolayı rahatsız ve mutsuz ise estetik cerrahi desteği ile burun doğal bir görünüme kavuşturulabilir.

Burun estetiği, buruna şeklini veren derinin altındaki kemik ve kıkırdak bileşenlerin düzeltilmesini içerir. Buruna daha doğal bir şekil vermek için burnun bileşenleri tıpkı bir puzzle gibi en doğru şekilde bir araya getirilir. Burun septum adı verilen bir duvarla iki kenara ayrılır.  Septum düz olmadığında solunum yolu (hava yolu) daralabilir ve işlevini yerine getiremeyebilir. Tıbbı açıdan gerekli olan bu işlevsel sorun estetik cerrahi ile yapılan değişiklikler aracılığıyla aynı ameliyatta düzeltilebilir. Yapılan rinoplasti ameliyatlarının yarısı kısmen estetik ve kısmen işlevsel amaçla yapılır.

Bazı durumlarda daha önce estetik operasyon geçirmiş ama doğal bir görünümle sonuçlanmamış olabilir. Bu durumda hastalara revizyon rinoplasti uygulanması gerekebilir. Günümüzde kullanılan ileri teknikler sayesinde hem rinoplasti hem de revizyon rinoplasti operasyonlarında daha başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Aynı zamanda iyileşme süreci de hızlanabiliyor.

Estetik cerrahın tecrübesi, bilgisi ve estetik bakış açısı çok önemli

Burun estetiğinin estetik ve işlevsel açıların dışında psikolojik açıdan da çok önemlidir. Sonuçta, herkesin yüzünün tam ortasında, ne görünür noktada, bir burun var. Eski bir deyiş var: Yüzünüzdeki burun kadar düz! Bu yüzden burun rahatsız edici ya da uyumsuz bir karakteristik özelliğe sahipse, bu bir mutsuzluk nedeni olabilir. Burun estetiği muhtemelen tüm estetik ameliyatların arasında en ünlüsüdür. Herkes burnunun “düzeltilebileceğini” bildiğinden sevmediği bir burun ile yaşamak zorunda kalmaz. Buna rağmen, birçok insan operasyondan korkar ve hayal ettiği doğal görünüme kavuşamayacağından endişelenir. Aslında bu çok doğal bir süreçtir.

Doğal görünümlü burun ameliyatı sonuçları günümüzün normları arasındadır. Burun estetiği sonuçlarının yüzde doksanında burun öyle doğal görünür ki, kimse bunun estetiği yapıldığını anlamaz. Burun estetiği ameliyatının başarılı sonuçlanması için yüzün diğer özellikleriyle "uyan" bir burun tasarlanması gerekir, böylece sonuç doğumdan itibaren sahip olduğunuz burundan daha doğal görünür. Doğal burun, estetik cerrahların en önemli hedefidir.

Gelişmiş teknikler ile burun estetiğinde çok az etki eden, ufak kurtarma işlemleri yapılabilir. Minimal invaziv ameliyat tekniklerini kullanarak hastaların hızlı ve ağrısız bir şekilde iyileşmesi sağlanır. Morluklar oluşması mümkün olsa da, her zaman olmaz ve çoğu hastada bir hafta içinde görünümlerinden oldukça memnun hale gelirler. Bunun dışında şişlik oluşmayacağını söylemek mümkün değil, çünkü az da olsa oluşur. Ancak şişlik sıklıkla ameliyat öncesi görünümü taklit eder, bu yüzden göze çarpmaz. Ardından, şişlik azaldığında, güzel ve estetik sonuçlar ortaya çıkmaya başlar, çok az kişi değişikliği fark eder hale gelir.

Burnunuzu yeniden şekillendirmek veya bir deformiteyi düzeltmek istiyorsanız, rinoplasti uygun bir adaysınız demektir. Burun estetiği, burun şeklini ve profili yüz ile daha iyi uyumlu olacak şekilde geliştirebilen bir cerrahi prosedürdür. Bu prosedür aynı zamanda nefes almayı bozan veya travmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan yapısal kusurları da düzeltebilir.

 

Burun estetiği kararı alınırken, en önemli adımlardan biri tecrübeli bir estetik cerrah ile istişarede bulunmaktır. İstişare sırasında hedeflerinizi belirleyebilir ve size özel şartları öğrenebilirsiniz. Tipik olarak burun estetiği, yüz dengesi için burun boyutunun değiştirilmesi, burun deliklerinin genişliğinin ayarlanması, burun profilinin veya köprünün düzleştirilmesi, büyük veya şekilsiz burun ucunun ve burun asimetrisinin düzeltilmesi için uygulanır.

Rinoplasti, intravenöz sedasyon veya genel anestezi kullanımını içeren cerrahi bir prosedürdür. Üzerinde çalışılan yapıya bağlı olarak, prosedür "açık" veya "kapalı" teknikte gerçekleştirilebilir. Açık prosedür, burun delikleri arasındaki kolumella adı verilen etli kısımda açılan bir kesi yapılır. Kapalı prosedürde ise burun deliklerinin içine kesi açılır.

Buruna hacim veya kontur eklemek için yapılan işlemlerde bir kemik veya kıkırdak grefti gerekli olabilir. Genellikle, kulak veya kaburga bölgesinden alınan kıkırdak dokular kullanılır. Solunum problemlerini düzeltmeye yönelik burun prosedürleri genellikle nazal septumu içerir.

İyileşme döneminde yeni oluşturulan burun şeklini desteklemek için bir splint ve burun bandı kullanılabilir. İlk iyileşme birkaç hafta içinde tamamlanır, ancak işlemin nihai sonuçları henüz belirgin olmayabilir. Burnun kalıcı şeklini alabilmesi bir yıl sürebilir.

Rinoplasti hakkında daha fazla bilgi edinmek Op. Dr. Güncel Öztürk ile görüşmelisiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Abdülmetin Balkanlıoğlu Vefat Etti
Abdülmetin Balkanlıoğlu Vefat Etti
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı