Botulinum Toksin Uygulaması Nedir?

Botulinum Toksin Uygulaması Nedir?
Botulinum Toksin Uygulaması Nedir? Admin
Bu içerik 383 kez okundu.

 

             Botulinum toksini, Botox veya Dysport markaları adı altında piyasada bulunur.Botulinum toksin Clostridium botulinum bakterilerinden türetilen bir gıda toksinidir. Bölgedeki sinir uçlarından salgılanan ve kaslarda geçici gevşemeye neden olan asetilkolin adı verilen bir maddenin salınmasını önler. botoks istanbul konusunda bölgede en saygın ve ayrıca en iyi botoks yapan doktorlar arasında gösterilen Uzm. Dr. Hande Ulusal bu konuda önemli bilgiler veriyor.

Botulinum Toksini Kime Uygulanır?

             Dinamik çiziklerin taklit hareketlerinden sonra gülümseyen, öfkeli, şaşkın, göz karartması gibi yüz cildinde çeşitli kırışıklıklar oluşur. Yıllar boyunca tekrarlanan yüz hareketlerinin bir sonucu olarak, ciltteki dinamik çizikler kalıcı hale gelir ve bu alanlarda kalıcı kırışıklıklar oluşur. Kırışıklıklar, alında, kaşlar arasında, gözün dış kenarları ve ağız çevresinde en sık görülür. Uzm. Dr. Hande Ulusal: ''Taklit hareketlerinin bir sonucu olarak yüzünde dinamik çizikler olan tüm hastalara uygulanabilir. Uygulanan alanın cilt kırışıklıkları giderilir ve cilt gerginliği kazanılır.'' diyor.

Botulinum Toksini Nasıl Uygulanır?

             Süreç basittir ve bir ofis ortamında uygulanabilir. Uygulamadan 30 dakika önce anestezik krem bölgeye uygulanır. Botulinum toksini uygulaması ağrısızdır ve enjeksiyon yerinde herhangi bir iz bırakmaz. Alan temizlendikten sonra, ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda toksinler enjekte edilir. Uygulama için 10-15 dakikalık bir seans yeterli olacaktır.

Botulinum Toksini Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

             Uzm. Dr. Hande Ulusal: ''Gözün dış hatlarına, kaşlar ve arasındaki çizgilere, alın hatlarına, boyun bölgesi kırışıklıkları, burun kökünde oluşan çizgilere uygulanır ve kaş şekillendirme yapılabilir. Ağız çevresinde ve dudak kenarında bulunan ayrıca çene bölgesinde oluşan portakal kabuğu görünümünü azaltmak mümkündür. Ayrıca burun ucu kaldırmak da mümkün olmaktadır'' şeklinde konuştu.

Botulinum Toksini Tedavisinin Etkinliğini Ne Zaman Fark Edilir Ve Bu Etki Ne Kadar Sürer?

             botulinum toksin uygulaması etkisi, enjeksiyondan 3-7 gün sonra gerçekleşir ve etki süresi tahminen 3-8 aydır, ancak ortalama 4-6 aydır. Terleme nedeniyle uygulandığında, etki estetik uygulamalardan daha uzun sürer. Uzm. Dr. Hande Ulusal: ''Botox etkisini kaybettiğinde, uygulama ardışık kullanımdan sonra birkaç kez tekrarlanabilir ve etkisi uzatılabilir'' diye ayrıca ekliyor.

Uygulamadan Sonra Bilinmesi Gerekenler

             Uygulamadan sonra uygulanan alanda herhangi bir değişiklik yoktur ve günlük normal faaliyetlere hemen devam edilebilir. Toksinin uygulama alanına dağılımını en aza indirgemek için 6-8 saat dokunulmamalı, masaj yapılmamalıdır. Alkol uygulamadan sonra 24 saat boyunca alınmamalıdır.

            Uygulama alanı 4 saat boyunca yıkanmamalıdır. Alkolik temizleyiciler uygulama alanında 4 saat boyunca kullanılmamalıdır. İlacın, uygulamadan sonra 4-8 saat boyunca farklı kas gruplarına yayılarak neden olabileceği yan etkilerden kaçınmak için uzanmamalı ve dik durmamalıdır. Sıcak duş uygulamadan sonra 4 saat boyunca duş alınmamalıdır. Ağır egzersiz ve yüzmeden kaçınılmalıdır. Uygulama yapıldıktan birkaç saat içinde kendiliğinden kaybolduktan sonra ortaya çıkacak küçük şişlik ve kırmızı lekeler olabilir ve bunlar önemsenmemelidir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EDİRNE'DE STRATEJİK TOPLANTI:
EDİRNE'DE STRATEJİK TOPLANTI: "BİZ ARTIK ŞARKI DİNLEMEK DEĞİL; ŞARKI SÖYLEMEK İSTİYORUZ"
Edirne'de Çin Malı Tartılar İmha Edilecek
Edirne'de Çin Malı Tartılar İmha Edilecek