BOŞANMA AVUKATI VE İŞLEVLERİ

BOŞANMA AVUKATI VE İŞLEVLERİ

BOŞANMA AVUKATI VE İŞLEVLERİ
BOŞANMA AVUKATI VE İŞLEVLERİ Admin
Bu içerik 534 kez okundu.

 

Medeni hukuk kapsamında boşanma, nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi aileye ilişkin konularda davalara bakan ve davayı hukuken temsil eden kişidir. Boşanma avukatı diye uzmanlık alanı olan bir dal yoktur. Aile hukuku altında davalarla ilgilendikleri için “Aile Hukuku Avukatı” ve ya “Aile Avukatı” denilmektedir. Genellikle boşanma davalarına baktıkları için halk arasında “Boşanma Avukatı” daha sık kullanılır.

BOŞANMA DAVASI NE ŞEKİLDE İNCELENİR

Boşanma davaları “Anlaşmalı Boşanma” ve “Çekişmeli Boşanma” olmak üzere iki farklı şekilde incelenir.

Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar kendilerine uygun gördükleri bir adliyede boşanma davası açabilirler. Davanın işleyişi boşanma protokolüne göre karar verilir.

Çekişmeli boşanma davalarında ise uygulanan işlemler anlaşmalı boşanma davasındaki gibi değildir. Mahkemeye başvurulduğunda; karşı tarafa ilk olarak davaya ilişkin tebligat gönderilir, ikinci aşamada ise cevap dilekçesi ve ya ön inceleme gerçekleştirilir. Bu aşamalardan geçildiği takdirde direk duruşma günü verilir. Tarafların hazırlayıp imzaladıkları protokolü, aile mahkemesi onaylayarak boşanma kararı verilir.

BOŞANMA DAVASINDA GEREKÇE SUNMAK

Boşanma davası açan tarafın, davaya ilişkin geçerli bir somut gerekçe göstermesi gerekir. Buna uygun örnek olarak; aldatma, şiddetli geçimsizlik, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme gibi nedenine bağlı sebepler gerekçe gösterilebilir. Tarafların dava sürecinde gösterdikleri gerekçelerin doğruluğu ispatlanmalıdır. Doğruluğu ispatlanmayan gerekçelerde boşanma davası reddedilir. 

TARAFLAR DURUŞMAYA KATILMAZSA NE OLUR?

Davayı açan taraf duruşmaya katılmazsa ve onu temsil eden bir avukatın bulunmaması halinde açılan dava müracaata (beklemeye) bırakılır. Dava dosyası hiç bir işlem yapılmamak üzere mahkemede 3 aylık süreyle beklemede kalır, bu süre dolduğunda ise davanın açılmamış sayılmasına karar verilir.

Karşı taraf duruşma günü mahkemeye gelmez ise ve aynı şekilde kendini temsil eden bir avukatın bulunmaması halinde davanın reddi gerçekleştirilir ve davalı kişi yokluğunda gerçekleştirilen işlemlerde itiraz hakkını kaybeder.

KİMLER NAFAKA ALABİLİR?

Boşanma sonucunda maddi açıdan yoksulluğa düşen taraf, diğer taraftan fazla kusurlu olmamak kaydı ile yoksulluk nafakası talebinde bulunabilir. Yoksulluk nafakası, zorunlu ihtiyaçları ve gerekli harcamaları  karşılayacak kadar geliri olmayanları kapsamaktadır. Nafaka davası, boşanma kararı kesinleştiği andan itibaren 1 yıllık süre içersinde açılabilir.

http://eraykarinca.av.tr/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25 Ocak'ta 6,5 ​​milyon CoronaVac dozu bekliyor
Türkiye 25 Ocak'ta 6,5 ​​milyon CoronaVac dozu bekliyor
Korsan saldırısından sonra Türk mürettebatıyla Gabon limanında gemi
Korsan saldırısından sonra Türk mürettebatıyla Gabon limanında gemi