Boris Johnson; AB Brexit boşanma faturası üzerine düdük çalabilir

Dışişleri Sekreteri Boris Johnson, milletvekillerine Avrupa Birliği'nin İngiltere'den Brexit'e yapılacak "fahiş" son ödeme için "ıslık çalmaya" devam edebileceğini söyledi.

Boris Johnson; AB Brexit boşanma faturası üzerine düdük çalabilir
Boris Johnson; AB Brexit boşanma faturası üzerine düdük çalabilir Admin
Bu içerik 119 kez okundu.

 

Ve hükümetin, AB ile anlaşma sağlanamaması halinde yapılacaklar için "plansız" olduğunu söyledi.

Dedi ki: "Bu ülkeden talep etmeyi teklif ettiklerini gördüğüm meblağlar zorlayıcı gözüküyor" dedi.

"Git ıslık bana tamamen uygun bir ifade gibi görünüyor," diye ekledi.

Dış sekreter, geri planda yer alan milletvekili Philip Hollobone'un, 1973 yılından bu yana İngiltere'ye ödenen paradan "bir kuruş daha fazla" istediği takdirde AB'ye "ıslık çalmaya" başlamasını isteyen bir soruyu yanıtlıyordu.

  • Gerçeklik Kontrolü: İngiltere, milyarlarca poundluk bir boşanma faturası ödeyecek mi?
  • Brexit hakkında bilmeniz gereken her şey

İngiltere tarafından ödenen "boşanma fonu" sorusu Brexit görüşmelerinde ele alınması gereken ilk konulardan birisi ve AB liderleri, gelecekte yapılacak bir ticaret ilişkisinin müzakere edilmeden önce çözülmesi gerektiğini söylüyorlar.

Raporlar, Brüksel'den gelen talebin 100 milyar avroya kadar çıkabileceğini öne sürdü. İngiltere hükümeti bu miktarı ödemeyeceğini, ancak "yükümlülüklerini" bırakacağını söyledi.

Avam Kamarasında sorular sorarak, Bay Johnson da raporları reddetti Şansölye Philip Hammond ve Birinci Sekreter Damian Green, Brexit'ten sonra en az üç yıl geçecek bir geçiş dönemi olacağını söyledi; İngiltere, Avrupa'nın yargı yetkisi altında kaldı Adalet Mahkemesi.

Ve Brexit üzerinde herhangi bir anlaşma olmasaydı ne olacağı için ona kamu ya da özel bir strateji olup olmadığını sordu.

"Anlaşma yapmak için planımız yok, çünkü çok şey alacağız" diye yanıtladı.

Yazarın yorumları, Theresa'nın Eylül ayındaki Brexit görüşmelerinden çıkıp AB'nin on milyondan fazla payı arayan bir boşanma tasarısına karşı meydan okumasını göstermesi için öneri getiren 10 numaralı kaynaktan sonra geldi.

'Şok edici coşku'

Bayan May, Brexit görüşmelerine gideceği görüşünün "hiçbir anlaşmanın kötü bir anlaşmadan daha iyi" olduğunu söyledi.

Bay Johnson'un yorumları, geçen ay BBC'ye, Brexit Sekreteri David Davis ile orantısız görünüyor ve hükümet Brexit'in "anlaşma yapmama" seçeneğine "detaylı bir şekilde geçti" dedi.

Liberal Demokrat Brexit Sözcüsü Tom Fren, dışişleri bakanının sözlerinin "şok edici bir sevecenlik" seviyesi gösterdiğini söyledi.

"İnsanların işleri, yaşam standartları ve hakları her şey yolda olduğunda yeterince iyi değil" dedi.

"İnsanlar, Boris Johnson'u, felaketle sonuçlanan bir Brexit anlaşmasını reddetme ve AB'de kalma şansı ile sözleriyle değil, eylemlerinde de yargılar".

İşçi Partisi Genel Sekreteri Chris Bryant, "Hükümet, AB'ye bu anlaşmazlıktan vazgeçmekle tehdit ederken, bu ihtimal konusunda bir plan yapmamakla övünürken, tamamen kabul edilemez" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması