BM başkanı, Türkiye'nin yakında iklim planını sunmasını beklediğini söyledi

BM başkanı, Türkiye'nin yakında iklim planını sunmasını beklediğini söyledi

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 7 Ekim'de Türkiye'nin 2015 Paris iklim anlaşmasını onaylamasını memnuniyetle karşıladı ve Ankara'nın iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik ulusal planını hızla sunması gerektiğini söyledi.

BM başkanı, Türkiye'nin yakında iklim planını sunmasını beklediğini söyledi
BM başkanı, Türkiye'nin yakında iklim planını sunmasını beklediğini söyledi Admin
Bu içerik 13572 kez okundu.

 

Guterres, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin 2053 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma taahhüdüne uygun bir ulusal #İklim Eylemi planını mümkün olan en kısa sürede sunmasını bekliyorum" dedi.

TBMM, iklim değişikliğine karşı küresel çabalara katkı sağlamak amacıyla Paris iklim anlaşmasını onaylamış ve 7 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlayarak yürürlüğe koymuştur.

Parlamento, 6 Ekim'in sonlarında anlaşmayı oybirliğiyle onaylayarak, anlaşmanın bir parçası olarak sorumluluklarında adaletsizlikler olarak gördüğü için yıllarca ara verdikten sonra Türkiye'yi bunu yapan son G20 ülkesi haline getirdi.

Hareket, 31 Ekim'de Glasgow, İskoçya'da başlayan ve ülkeleri iklim değişikliğini durdurmak için daha güçlü adımlar atmaya teşvik etmeyi amaçlayan Cop26 olarak bilinen BM İklim Değişikliği Konferansı'ndan haftalar önce geldi.

12 Aralık 2015 tarihinde, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin tarafları, Paris'teki BM İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP21) iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve sürdürülebilir düşük karbonlu bir geleceğe ulaşmak için bir anlaşmaya vardılar.

Türkiye, Nisan 2016'da küresel ısınmaya katkıda bulunan tehlikeli emisyonların sınırlandırılmasına ilişkin dönüm noktası anlaşmasını imzaladı.

 

Fransa, Paris Anlaşması'nın onaylanmasını memnuniyetle karşıladı

Bu arada Fransa, 7 Ekim'de Paris İklim Anlaşması'nın Türkiye tarafından onaylanmasını memnuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türk Parlamentosu'nda oybirliğiyle alınan oylama, 31 Ekim - 12 Kasım tarihleri ​​arasında Glasgow'da gerçekleştirilecek olan COP26 - BM İklim Değişikliği Konferansı - öncesinde olumlu bir işarettir" dedi.

Bakanlık, Türkiye'nin resmi olarak Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkı (NDC) olarak bilinen ve anlaşmanın tam olarak uygulanması için gerekli olan yeni bir ulusal iklim eylem planını derhal sunmasını umduğunu belirtti.

Açıklamada, "Fransa ve AB, bu önemli konularda ortak eylemimizi güçlendirmek için Türkiye ile iklim ve çevre konusundaki diyaloğu sürdürüyor" denildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere