Bilim adamları: Nutella kansere neden olabilir

Nutella gıda ürünü bazı İtalyan bölgelerinde yasak, öyle ki, ürünün ana madde palmiye yağının onkoloji hastalıklarla ilgili olmasından şüpheleniliyor.

Bilim adamları: Nutella kansere neden olabilir
Bilim adamları: Nutella kansere neden olabilir Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Guncel-haber.com Independent-e istinaden haber verir ki, geçen sene Mayıs'ta uzmanlar tespit ettiler ki, 200 dereceden yukarı sıcaklıkta işleme sırasında bu madde potansiyel kanserojene çevriliyor. 

Araştırma Avrupa gıda ürünlerinin güvenliği üzere Ajansın haberine göre yapıldı. 
Palmiye yağı Nutella’nın pürüzsüz ve akışkanlığını sağlar. Ama bilim adamları şu anda kanser hastalığına yakalanma riskinden söz ediyorlar. 

Piyasada daha ucuz hesap edilen yağ, kırmızıya çalan renginin ve iyinin kaldırmak için yüksek sıcaklıklarda ısıtılıyor. Bu ise söz konusu üründen kullanırken glitsidolun salgılanmasını neden olur. Şu anda glitsidolun genotoksik ve kanserojen olduğuna dair kanıtlar mevcuttur. 

Durumdan çıkış palmiye yağının herhangi alternatif bileşenle neden olabilir. Ama bu zaman tüketiciler gerçek ürünün eksik gıdaya kavuşacaklar. Her yıl üretim amacıyla yaklaşık 185 bin ton palmiye yağı kullanılıyor, onun yapılması her yıl 10-29 milyon dolar masrafa mal olacak. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Abdülmetin Balkanlıoğlu Vefat Etti
Abdülmetin Balkanlıoğlu Vefat Etti
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı