Bilim adamları: Nutella kansere neden olabilir

Nutella gıda ürünü bazı İtalyan bölgelerinde yasak, öyle ki, ürünün ana madde palmiye yağının onkoloji hastalıklarla ilgili olmasından şüpheleniliyor.

Bilim adamları: Nutella kansere neden olabilir
Bilim adamları: Nutella kansere neden olabilir Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Guncel-haber.com Independent-e istinaden haber verir ki, geçen sene Mayıs'ta uzmanlar tespit ettiler ki, 200 dereceden yukarı sıcaklıkta işleme sırasında bu madde potansiyel kanserojene çevriliyor. 

Araştırma Avrupa gıda ürünlerinin güvenliği üzere Ajansın haberine göre yapıldı. 
Palmiye yağı Nutella’nın pürüzsüz ve akışkanlığını sağlar. Ama bilim adamları şu anda kanser hastalığına yakalanma riskinden söz ediyorlar. 

Piyasada daha ucuz hesap edilen yağ, kırmızıya çalan renginin ve iyinin kaldırmak için yüksek sıcaklıklarda ısıtılıyor. Bu ise söz konusu üründen kullanırken glitsidolun salgılanmasını neden olur. Şu anda glitsidolun genotoksik ve kanserojen olduğuna dair kanıtlar mevcuttur. 

Durumdan çıkış palmiye yağının herhangi alternatif bileşenle neden olabilir. Ama bu zaman tüketiciler gerçek ürünün eksik gıdaya kavuşacaklar. Her yıl üretim amacıyla yaklaşık 185 bin ton palmiye yağı kullanılıyor, onun yapılması her yıl 10-29 milyon dolar masrafa mal olacak. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çağla Yılmaz     2017-06-09 Keçiören'in en kaliteli öğretmen kadrosu Uğur Temel Lİsesi'n de diyebilirim.
Hakan06     2017-06-09 Keçiören Uğur Temel Lisesi'nin bu sene öğrencisiydim.Gazi Anadolu Lisesi'nden geçiş yaptım. KeçiörenUğur Temel Lİsesi'nin denemelerine girdikçe çok konu eksiğimin olduğunu gördüm. Öğretmenlerim sağolsun çok yardımcı oldular. Konu eksiğim kalmadı. Hangi sorumu götürsem çözdüler. Yarın LYS var ve ben kendimi hazır hissediyorum. İyi ki varsın Keçiören UĞUR Temel Lİsesi diyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın en güzel evi
Dünyanın en güzel evi
Sahte haberler tarihi
Sahte haberler tarihi