Bilim adamları: Nutella kansere neden olabilir

Nutella gıda ürünü bazı İtalyan bölgelerinde yasak, öyle ki, ürünün ana madde palmiye yağının onkoloji hastalıklarla ilgili olmasından şüpheleniliyor.

Bilim adamları: Nutella kansere neden olabilir
Bilim adamları: Nutella kansere neden olabilir Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Guncel-haber.com Independent-e istinaden haber verir ki, geçen sene Mayıs'ta uzmanlar tespit ettiler ki, 200 dereceden yukarı sıcaklıkta işleme sırasında bu madde potansiyel kanserojene çevriliyor. 

Araştırma Avrupa gıda ürünlerinin güvenliği üzere Ajansın haberine göre yapıldı. 
Palmiye yağı Nutella’nın pürüzsüz ve akışkanlığını sağlar. Ama bilim adamları şu anda kanser hastalığına yakalanma riskinden söz ediyorlar. 

Piyasada daha ucuz hesap edilen yağ, kırmızıya çalan renginin ve iyinin kaldırmak için yüksek sıcaklıklarda ısıtılıyor. Bu ise söz konusu üründen kullanırken glitsidolun salgılanmasını neden olur. Şu anda glitsidolun genotoksik ve kanserojen olduğuna dair kanıtlar mevcuttur. 

Durumdan çıkış palmiye yağının herhangi alternatif bileşenle neden olabilir. Ama bu zaman tüketiciler gerçek ürünün eksik gıdaya kavuşacaklar. Her yıl üretim amacıyla yaklaşık 185 bin ton palmiye yağı kullanılıyor, onun yapılması her yıl 10-29 milyon dolar masrafa mal olacak. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sınıf arkadaşı 'Tombi' okula döndü
Sınıf arkadaşı 'Tombi' okula döndü
Türkiye insansız tanklar üretmeyi amaçlıyor
Türkiye insansız tanklar üretmeyi amaçlıyor