takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
 Big Tech'in 'kabadayı' taktikleri rekabeti bastırıyor

Big Tech'in 'kabadayı' taktikleri rekabeti bastırıyor

Big Tech'in 'kabadayı' taktikleri rekabeti bastırıyor
Big Tech'in 'kabadayı' taktikleri rekabeti bastırıyor Admin
Bu içerik 6373 kez okundu.

 

Apple, Amazon ve Google, pazardaki hakimiyetlerini göreceli cezasızlığı olan daha küçük teknoloji oyuncularına, sektördeki rekabete aykırı uygulamaların iddialarını araştırmak için Cuma günü bir kongre duruşmasında ifade edilen daha küçük rakiplerden yöneticilere tanıklık etti.

Teknolojinin en güçlü şirketlerinin ender halka açık bir azarında yöneticiler, fikri mülkiyet hırsızlığı iddialarını detaylı bir şekilde ortaya koyuyor, onları platformlardan engellemeye çalışıyor ve görünüşte onları işten çıkarmaya çalışıyor.

Akıllı hoparlör firması Sonos CEO'su Patrick Spence incelemek üzere “Platformlarının kapsamını ve belirli pazarlardaki ezici hakimiyetini haksız bir şekilde dezavantajlı rakipleri ve susturma potansiyel rekabetini kullanmaya başladılar” dedi. teknoloji endüstrisinde küfürlü uygulamalar.

Google, Apple ve Amazon'a karşı bu kadar halka açık ve güçlü bir şekilde konuşmak, küresel dijital pazarın çoğunu kontrol eden firmaların misilleme riskini doğurabilir.

Spence, "Bunun insanların konuşması gereken yeterince büyük bir konu olduğunu hissediyorum. Bu konuların ön plana çıkması önemlidir." Dedi. "Yapamayanlar için konuşma sorumluluğumuz var."

Sonos'a ek olarak, milletvekilleri elektronik firmalar PopSockets ve Tile'daki yöneticilerden ve hepsi de teknoloji devlerine karşı en açık kamu rekabet şikayetlerinden bazılarını yapan yazılım şirketi Basecamp'tan haber aldı.

Apple uygulama ekosistemi başkan yardımcısı ve genel danışmanı Kirsten Daru, “Platformun nasıl çalışması gerektiği, kimin izinlere erişimi olması ve tüm bu kurallardan muaf tutulması gerektiği konusunda kurallar koyuyorlar,” dedi. “Eşit erişim ve izinlere ihtiyacımız var. ... Apple dahil olmak üzere ekosistemdeki herkese sürekli olarak uygulanan kurallara ihtiyacımız var. "

Cuma günkü duruşma, House antitröst alt komitesinin, Apple, Amazon, Facebook ve Google'ın uygulamalarını sıfırlayan bir soruşturma olan dijital pazardaki olası rekabeti engelleyici davranışların kapsamlı bir araştırması.

Oturumda, alt komite Başkanı David Cicilline (DR.I.), büyük platformların o kadar güçlü büyüdüğünü, şirketlerin “etkili bir şekilde özel düzenleyici olarak hizmet ettiğini” ve “kapı bekçilerinin güçlerini kötü niyetli ve zorlayıcı şekillerde kullandıklarını” söyledi.

Geçen yıl Meclis antitröst paneli için tokmak devralındığından beri Cicilline, Silikon Vadisi'nin uygulamalarının ve onları denetlemekle görevli federal düzenleyicilerin kongre eleştirmeni olarak ortaya çıktı. Üç Colorado milletvekili - Demokratik Temsilciler Joe Neguse ve Ed Perlmutter ve Cumhuriyetçi Ken Ken - Cuma günü katıldı.

Komitenin soruşturmasının bir parçası olarak, Cicilline ve diğer milletvekilleri aylarca, ürünlerinin büyük rakipler tarafından haksız yere boğulduğuna inanan şirketler ile bir araya geldi - Google, Apple ve Amazon'un büyük ölçüde reddettiği suçlamalar.

Buna rağmen, büyük teknoloji şirketleri devlet, federal ve kongre düzeyinde rekabetçi uygulamalarında ABD problarıyla karşı karşıya.

Google, Adalet Bakanlığı ve reklam teknolojisi pazarına hakim olmak için genel bir devlet avukatı koalisyonu, aramadaki hakimiyeti ve Android ile ilgili iddialar nedeniyle soruşturma altında. FTC, Amazon'u Pazar Yeri ile ilgili iddialar konusunda inceliyor. Apple, ABD'de bilinen herhangi bir antitröst sorgusundan kaçtı, ancak Avrupalı ​​yetkililer Apple Pay'ı ve Apple'ın App Store aracılığıyla satışa yönelik yüzde 30 komisyonundan şikayet eden Spotify'ın iPhone yapımcısı hakkında bir şikayeti araştırıyorlar.

Rekabetçilik konusundaki endişeleri ele almak amacıyla, Cicilline ve alt komitesi, bu yılın başlarında bir dizi iki partili politika önerisini açıklamayı planlıyor. Onlardan federal antitröst standartlarının dijital pazarda daha iyi polis görevi kötüye kullanması için nasıl değiştirilebileceğini özetlemeleri bekleniyor.

Basecamp'ın duruşmasını Google'a karşı demiryolu kurmak için kullanan Basecamp'ın baş teknoloji sorumlusu David Heinemeier Hansson, "Bize yardım edin, Kongre; tek umudunuzsun," diyor. arama sıralamalarında ilk sırada görünür.

“İnternette arama yaparsanız, Google odur. Önemli olan başka hiçbir arama motorunun pazar payı yoktur ”dedi. “Tüketiciler aradıklarını bulamıyorlar. Onlara bir reklam sunuluyor. ”

Cep telefonu tutucuları ve şarj cihazları yapan PopSockets, çevrimiçi perakende devi tercih edilen bir distribütör aracılığıyla satmasına izin vermediği ve Amazon'un fiyatlarını belirlemesine izin vermeye zorladıktan sonra Amazon'da ürün satmayı bıraktığını söyledi. Amazon'un davranışını “gülümsemeyle zorbalık” olarak nitelendiren CEO David Barnett, “Amazon ile gerçek bir ortaklığımız olduğunu hiç hissetmedik” dedi.

Sonos yöneticisi Amazon ve Google'ın hoparlör üreticisini kendi hoparlörleriyle dövmeye çalıştıklarını söyledi - bu daha ucuz çünkü devler onları maliyetlerin altında fiyatlandırıyor. Sonos bu ay Google'a patent ihlali nedeniyle dava açtı.

Büyük teknoloji şirketleri iddialara itiraz etti veya reddetti. Amazon ve Google, akıllı hoparlörlerinin Sonos'u kopyaladığını reddetti. Google ayrıca Basecamp'ın iddialarına cevap vererek, ticari marka sahibi şikayet etmedikçe rakiplerin şirket adı gibi ticari markalı terimler için teklif vermesine izin verdiğini söyledi.

Amazon ayrıca PopSockets'in “değerli bir perakende satıcısı” olduğunu ve ürünlerini nerede sattığını seçmekte özgür olduğunu söyledi. Apple, kullanıcı gizliliğini korumaya çalışırken üçüncü taraf uygulama geliştiricileriyle birlikte çalıştığını söyledi.

Bazı tanıklar yasa koyucuları dijital pazardaki eşitsizlikleri ele almak için hızlı bir şekilde harekete geçmeye çağırsa da, diğerleri ülkenin antitröst tüzüğünün elden geçirilmesinin yanıt olmayabileceğini öne sürdü. Bunun yerine düzenleyiciler tarafından daha sıkı bir yaptırım yapılması gerekebilir, dedi Spence of Sonos.

“Bu az sayıdaki firma ile bu düzeyde bir iktidar olduğunu, Kongre'nin harekete geçmesine izin verecek kuralların olması ya da uygulamaya konan çareler olması gerektiğini düşünürdüm” dedi. “Sadece bugün olduğunu görmüyorum.”

Ancak, federal antitröst standartlarının gözden geçirilmesi için yapılan çağrıların, değişikliklerin işlerini soğutabileceğinden endişe duyan Capitol Hill'deki ılımlı Cumhuriyetçilerden geri çekilmesi muhtemeldir.

“Sorunu duyuyorum; Çözümü duymuyorum, ”dedi duruşmaya katılan yalnız Cumhuriyetçi Buck. “Hükümetin pazara müdahale etmesi konusunda endişeliyim çünkü nihai olarak üretmek istediğiniz serbest pazarda ürünleri üretme yeteneğinize müdahale edebilir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri
Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri
Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı
Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı