Beli Ağrıyanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Bel ağrısının çeşitli nedenleri olabilmektedir. Bel ağrıları hem rutin hayatın getirdiği yorgunluğun sonucu olarak hem de bel fıtığı, dar kanal ya da başka diğer hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Beli Ağrıyanların Dikkat Etmesi Gerekenler
Beli Ağrıyanların Dikkat Etmesi Gerekenler ahmet
Bu içerik 107 kez okundu.

Bel ağrısının çeşitli nedenleri olabilmektedir. Bel ağrıları hem rutin hayatın getirdiği yorgunluğun sonucu olarak hem de bel fıtığı, dar kanal ya da başka diğer hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel ağrısına iyi gelecek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Bel ağrısından şikâyetçi olan insanların çoğunun günlük hayatta yapılacak birkaç hareketle ağrılarını dindirebileceğini söyleyen Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel ağrısının başka bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıktığı durumlarda uzman muayenesinin şart olduğunu ifade etti. Özellikle iki günden fazla süren bel ağrılarında hastaların mutlaka, vakit kaybetmeden uzman bir hekime muayene olması ve bu muayene sonucunda tedaviye başlamaları gerektiğinin altını çizen Ahmet Yıldızhan, erken teşhis sayesinde rahatsızlığın daha da kötüleşmeden, nispeten daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılabileceğini dile getirdi.

 

İstirahat Etme

 

Bel ağrısı olan kişilerin doğru bir şekilde istirahat etmesi gerektiğine vurgu yapan Yıldızhan, “En doğru istirahat yöntemi bel kaslarının ve tendonlarının gevşek bir pozisyonda olduğu yöntemdir. Sırt üstü yatarken dizlerin altına yastık koymak, bel çukurunun düzleşmesini sağlamaktadır. Yan yatarken ise yastığın dizlerin arasına alınması ve cenin pozisyonunda yatılması daha uygundur. Bacakların arasına konan yastık, yatarken vücudun rahatlamasına yardımcı olmaktadır.” dedi.Doç. Dr. Yıldızhan, belin yeterince desteklenmediği yatış pozisyonlarında istirahatin çok fazla fayda sağlamayacağını ifade ederek, hafif ve orta şiddetli bel ağrılarının 2 günlük istirahatle azaldığını ya da tamamen geçtiğini sözlerine ekledi.

 

Günlük Hareketler

 

“Yataktan kalkma, sandalyeye ya da koltuğa oturma, eşya kaldırma, yük taşıma ve araç kullanma gibi günlük hayatta sıkça yapılan hareketleri yaparken dikkat edilmesi gerekmektedir.” şeklinde uyarılarda bulunan Ahmet Yıldızhan, günlük hareketlerin birçoğunda omurga üzerine yük bindiğini, bel, sırt ve karın adalelerinin güçlü olmasının bu yükü çevre dokulara dağıttığını vurguladı. Yerden eşya kaldırırken eğilmek yerine çömelmenin ve ağırlığı vücuda yakın tutmanın, ağırlığının belden ziyadeayaklara binmesini sağlayacağını belirten Doç. Dr. Yıldızhan, “elde yük taşırken, yükün her iki ele eşit bir şekilde dağıtılması hem vücudun dengesinin korunmasına hem de ağırlığın eşit bir şekilde paylaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu gibi günlük hareketlere dikkat ederek bel ağrılarından kurtulmak mümkündür.” dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması