Belçika Grand Prix: Lewis Hamilton, Ferrari'nin Mercedes'i avladığını biliyor

Lewis Hamilton, Belçika Grand Prix'sine bir görevle gitti; bütün hafta sonu birer birine benzedi ve Pazar günü pole pozisyonundan kazanması gereken zaferle tamamladı.

Belçika Grand Prix: Lewis Hamilton, Ferrari'nin Mercedes'i avladığını biliyor
Belçika Grand Prix: Lewis Hamilton, Ferrari'nin Mercedes'i avladığını biliyor Admin
Bu içerik 139 kez okundu.

 

Tam da ihtiyaç duyduğu şeydi, ama ondan gelen memnuniyetsizlik yüzünden açıkça görülürken, ilerleyen savaın zorluğunun farkına varıldı.

Hamilton bayrağı için yolculuk bu değildi. Ferrari'nin Sebastian Vettel tarafından yoğun bir baskı altında. Bir bıyık tarafından heyecandan ziyade derin bir gerginlikle dolu bir yarışa devam etti.

 

Kazanmak çok önemliydi. Vettel, Ferrari'nin Eau Rouge üzerinden Mercedes'e koştuğu iki vesileyle ya da Kemmel'in direkt uzunluğu boyunca Hamiton'dan geçmesi durumunda, Vettel önümüzdeki hafta sonu İtalya'nın Ferrari'deki ev yarışına 21 sayılık liderle başlayacaktı. Yedi. Hamilton için geri dönmek çok zor olurdu. Ve bunu biliyordu.

Ama Hamilton ve Mercedes için yarışın altında yatan mesaj açıktı. Bu iyi işti, ancak Pazar gecesinde şu ana kadar bu alandan çok daha sert görünüyordu bir rakibe karşı kalan sekiz yarış üzerinde uzun, sert bir kavga var.

Görevde olan bir adam

Lewis Hamilton

Hamilton'un zaferine verdiği agresif cevap, Spa'da ne kadar zorlu çalıştığını ispatlıyor

Hamilton, haftanın başlangıcından bu yana, Spa-Francorchamps'tan yılın beşinci galibiyetinden başka bir şeyle çıkma niyetinin olmadığını açıkça belirtmişti.

Perşembe günü yaptığı konuşmada, "Ben burada kan içindeyim, kazanmak için buradayım ve burada kalmak için buradayım," dedi ve bu karar Cuma günkü ilk oturumundan sürülmesinde belirgindi .

Sorun Ferrari'ydı. Bu sezon anlatımı, karmaşık ve büyüleyici bir özellikti ve yönlerinden biri, iki otomobilin genel performans açısından yakından eşleştirilmesine rağmen, bireysel özellikleri "Ferrari izleri" ve "Mercedes izleri" olma eğiliminde olması anlamına geliyordu.

Uzun hatları ve süpürme köşeleri bulunan Spa'nın Mercedes kategorisine girmesi gerekiyordu. Ancak bu şekilde yürümedi. Evet, Hamilton bir tur boyunca Cuma antrenmanında en hızlıydı, ancak yarışta uzun süren farklılıklar, farklı bir hikayeyi anlatıyordu. Vettel ve Ferrari uçuyorlardı - yarım saniye süren Hamilton, takım arkadaşı Valtteri Bottas'ın bütün haftasonu mücadele etti ve resimden çıktı.

Mercedes mühendisleri endişeliydi. O Vettel hızı tembel görünüyordu. Ve endişelerini almakta haklılardı.

Ferrari, final uygulamasında bir-iki olduğunda bile, rakip takımlar, Hamilton'un Mercedes'in güçlü nitelikli motor modu nedeniyle bu hafta sonu bir yükseltme ile güçlendirdiği için kutuplaşacağını hissettiklerini söyledi. Ve böylece kanıtladı. Ama yine Vettel yakındı.

Başlangıçta, Hamilton, ilk köşede başını bir köşeye çevirdi, Vettel'in kaçınılmaz meydan okumasını Eau Rouge aracılığıyla ve uzun zamana kadar sürdürdü ve kurşuna yerleşti. Ama Vettel onunla sıkışmış.

Alman ikinci turda en hızlı turu seçti. Bir dahaki sefere Hamilton yanıt verdi ve desen belirlendi. Hamilton önü, Vettel iki saniyeden daha kısa bir süre geride. Tüm ırk gibi kaldı.

Vettel, iki Force Hindistan sürücüsü arasındaki çatışma nedeniyle orta sınıf bir güvenlik aracından sonra bir başka şans geçirmiştir. Herkes çukurlaştı, Vettel ultra yumuşak lastikler taktı, Hamilton yumuşadı - Briton, Alman'ın sahip olacağı ekstra sancıdan endişe duydu ancak yine Ferrari'yi elinde tuttu.

Hamilton şunları söyledi: "Yapmam gereken her şeyi yaptım, ancak beklediğiniz kadar zordu Ferrari bugün daha hızlıydı.

"O çok yakın ve hatta itme turlarını takip edebildi ve onda birinde kalabildi. Hata yapacak bir yer yoktu, bu en küçük nefes alanımdı. Onları sadece dışarıda tutmak zorundaydım. ."

Mercedes için endişe

Mercedes'in Spa'da en üst seviyede olacağı teorisi, bir dereceye kadar Ferrari'nin sezonun en kötü yarışı olan İngiliz Grand Prix'sine dayanıyordu .

Vettel, ekibinin orada daha iyi bir hafta sonu geçirebileceğini ve geri dönebilecek olsalar daha yakın olacağını hissettiğini söyledi ancak hatta Mercedes'in Belçika'da "favorilere" sahip olduğunu hissettiğini söyledi.

Yarış sonrası, mesaj açıktı - Ferrari Spa'da bu kadar yakın olabiliyorsa, dengenin daha dengeli görünen diğer pistlerde ne elde edebilirler?

Sebastian Vettel ve Lewis Hamilton

Vettel Hamilton'da padokdaki herkesten beklenenden çok daha yakındı.

"Puan düşünmüyordum, pozisyon hakkında düşünüyordum, sadece düşünüyorum:" kazanmak istiyorum "dedi Hamilton, Vettel'le olan mücadelelerinin düz olduğunu söylüyor.

"Sana buraya ne geleceğimi söyledim ve buralardan olmadan buradan ayrılamayacağım. Gerçek bir saldırganlık hissi vardı ve bundan sonra da sahip oldum. İnsanlar şöyle dedi:" Oh, mutlu görünmüyorsun. " Mutluyum ama bitmedi ve Ferrari'nin daha çabuk olmasıyla (burada) baş edebilecek güçlükleri biliyorum.

"Zihinsel olarak, önümüzdeki her yerde en hızlı olmayabileceğimizi bilerek biraz temkinli davrandım ve adamlarımıza pozitif enerji uygulayarak onları önümüzdeki sekiz yarışta biraz daha büyü yapmaya teşvik etmek için nasıl çalışacağımı öğrenmeye çalışıyorum. kazan.

"Her birimizden sonraki her sekiz yarışımızı bitirmek için her şeyi alacağız, bu da şampiyonanın nasıl olması gerektiği, bu meydan okumayı gerçekten çok istiyoruz, güçlü hafta sonlarına ihtiyacımız var. Bu ama plan bu.

"Her yarış farklı ve gerçekten bilinmiyor ama heyecanlıyım ve umarım insanlar dinleyerek de heyecanlı olurlar."

Gerilim ve beceri dolu bir yarış

Vettel'in kabul ettiği gibi, günlük gözlemcilerden çok bilenler için bir yarıştı.

"Çok iyi bir yarışdı" dedi. "Yakın olduğumuz için izlemek eğlenceli değil, ama hiçbir şey olmamıştı, ama içeri girmek eğlenceli.

Kaliteli çok yüksek, çok yakın tur zamanları Olumlu olan şey, çok iyi bir yarış pisti yakaladık, orta sektörde takip etmek zordu, ama yakınımızda kaldık "dedi.

Hamilton, "Harika bir yarış çıkardı, çok tutarlıydı ve en iyi şekilde Sebastian'a ve en iyisi arabaya karşı yarışmak eğlenceliydiyse, her kucağın yarısı içindeydik ve bu yarışın ne olduğu hakkında. "

En önemli an, güvenlik arabasından sonra yeniden başlamaktı. Hamilton, "sanırım bir yarış istiyorlardı" diyerek gönderildiğinden dolayı mutsuzdu.

Ama ortaya çıktığında, onun lehine çalıştı. Mercedes'in değişmesi gerekebileceği konusunda kabarmış, sağ arka lastiği vardı. Ekip patronu Toto Wolff'un belirttiği gibi: "Daha az rahat bir yarış olurdu (bunun olmadan), çünkü arka lastikteki blister ile Lewis'i çukurlayıp oymamaya karar vermemiz gerekecekti.

"Bu kritik bir kabarıklık değildi ancak 14 tur kalmıştı ve bizi ve Lewis'i çok zor bir durumda bırakacaktı. Emniyet arabasının can sıkıcı görünmesine rağmen, yarışın o aşamasında Lewis ve bizim için en uygun olan şey bu" dedi.

Hamilton, lastik performansındaki eşitsizlik yüzünden onunla karşı karşıya kalacağını biliyordu, bu nedenle son şıkırdaktan önce hızlı bir köşe olan Blanchimont üzerinden Vettel ile iyi bir sıçramaya odaklandı.

That worked, but he undid his good work by being in the wrong engine mode, and he provided some fascinating insight into the calculations a racing driver has to make at 200mph as he battles inches apart from his rival.

"I broke away but didn't have the right power mode so he started catching me up," Hamilton said. "Initially it felt like a mistake but in actual fact it was a really good thing because if I had gone into that last corner with that gap and gone into Turn One with that gap, he would have had the momentum being three or four car lengths behind to really propel, really get a good tow. so it worked out perfect.

Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel

Hamilton has now won three times at Spa

"He was on the gas before me (out of the La Source hairpin). I could hear him. And then as we were going down that straight I didn't keep it full lit the whole way. I was 90% throttle to keep him close because I knew he wasn't going to come by because he knows I would overtake him at the top part of the straight with the tow.

"So as we were going up Eau Rouge, that's when I really gunned it and had maximum power and got to the top and he had no space to propel himself so he just pulled out alongside.

"It was a cool battle and it was really great to go into Turn Five having just done enough.

"After that it was nine, 10 laps whatever of qualifying, heavy fast laps to maintain the gap. I had to pull some really good laps out to stay ahead of him because he was really quick."

Glass half-full for Vettel

Sebastian Vettel

'I'm coming for you, Lewis'. Ferrari are expected to dominate some of the coming races

Vettel said he was "not entirely happy" because of his failure to get past there. But the lessons of the race were not lost on him.

"The good thing is the pace," he said. "I don't think we have a circuit we should fear going from now."

For Mercedes, that is absolutely not the case. Two weeks after Monza, the long-haul 'fly-away' races start in Singapore, where Mercedes insiders are quite open about expecting Ferrari to walk it.

So important as this win in Belgium was for Hamilton, another in Monza in seven days' time is just as crucial.

"Sonraki yarışta en azından bu yedi puanı bir daha almak zorundayız" dedi. "Bundan sonra gerçek zorlu yarışlar çıkacak ve Ferrari'yi arkamda tutup tutamayacağımı bilmiyorum" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı