Bel Ağrısının Nedeni Kanal Darlığı Olabilir

Bel Ağrısının Nedeni Kanal Darlığı Olabilir
Bel Ağrısının Nedeni Kanal Darlığı Olabilir Admin
Bu içerik 137 kez okundu.

 

Günümüzde baş ağrısından sonra en sık şikayet edilen bölgesel ağrı; bel ağrısıdır. Yanlış bir hareket, ağır kaldırma, düşme, çarpma ya da kaza gibi travmatik olaylar sonucu gelişen bel ağrısı kronik bir şekilde hissedildiği zaman kişide hareket kısıtlamasına, yaşam kalitesinin düşmesine ve günlük işlerinin gerçekleştirilememesine neden olmaktadır. Bütün bu problemlerin nedeni kanal darlığı olabilmektedir. Kanal darlığı belirtileri şu şekildedir;

  • Bel ağrısı
  • Sırt bölgesinde ağrı
  • Uzun süre yürümede zorluk
  • Postür bozuklu ve öne eğilerek yürüme
  • Ayaklarda ağrı
  • Ayak ve bacaklarda uyuşma ve ağrı

Bu semptomlar genellikle bel fıtığına da eşlik etmekle birlikte ayrıntılı bir doktor muayenesinden sonra teşhisinin konulması gereken hastalıklardır. Doğumsal problemler, ileri yaş, bağ dokularının deforme olması ve kireçlenme gibi problemlerin neden olduğu kanal darlığının tedavi yöntemleri cerrahi dışı ve cerrahi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İleri derecede kanal darlığı teşhis edilen hastalarda tedavinin ertelenmeden uygulanması önerilmektedir. Aynı zamanda ileri derece problemlerin mikro cerrahi yöntemleri uygulanarak tedavi edilmektedir.

Kanal darlığının cerrahi dışı tedavi yöntemleri ise; ilaçla tedavi, fizik tedavi ve doktor kontrolünde yapılan egzersizlerdir. Aynı zamanda enjeksiyon yöntemi ile de hastanın ağrılarının dindirilmesi amaçlanmaktadır.

Bel; vücudun dik durmasını, oturmasını ve uzanmasını sağlayan odak noktasıdır. Bu nedenle bu bölgedeki herhangi bir problem sonraki süreçte çok daha ciddi problemlerin açığa çıkmasına neden olabilmektedir. Gerek kanal darlığı gerekse bel kayması hastalıklarının mikro cerrahi tedavisinde doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Hem teknik açıdan hem de pratik olarak tecrübeli doktorların ameliyatları çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte sinir sisteminde hasar oluşmaması açısından doktor seçimine özen gösterilmelidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Osmanlıspor Gazişehir Gaziantep Play-off Rövanş maçı ne zaman saat kaçta ve hangi kanalda?
Osmanlıspor Gazişehir Gaziantep Play-off Rövanş maçı ne zaman saat kaçta ve hangi kanalda?
Aziz Behich Medipol Başakşehir'le Anlaştı
Aziz Behich Medipol Başakşehir'le Anlaştı