Bebek Salıncakları Hakkında Bilinmeyenler

Salıncağın verdiği keyif

Bebek Salıncakları Hakkında Bilinmeyenler
Bebek Salıncakları Hakkında Bilinmeyenler Admin
Bu içerik 157 kez okundu.

 

            Salıncak; küçük yaşlardan itibaren oldukça sevilenler arasında olur. Tabii ki bu değişkenlik gösterebilir fakat bebeklerin veya çocukların salıncak ile tanıştırılması erken dönemlerde yapılırsa gelişimi için de oldukça faydalı olur. Bebekler genelde yardım almadan 5 - 6. aydan sonra kendi başlarına basit hareketleri yapabilir. Bu yüzden bebek salıncağı onlar için keyifli bir oyun olacaktır. Aynı zamanda gelişme dönemleri için de destekleyici bir fayda sağlanmış olacaktır. Salıncak eğlenceli bir oyun olmakla birlikte bebekler ve çocuklar için ayrıca faydalıdır.

 

 Eğlence olarak bilinen salıncağın faydaları

 

 - Gelişim dönemindeyken denge duyusunun gelişmesi için faydalıdır.

 

 - Salıncakta sallanırken yapılan ileri ve geri hareketleri, dikkat dağınıklığının önüne geçilmesini sağlar. Çünkü bu hareketler; odaklanma için gerekli olan beyindeki korteksi uyarır.

 

 - Salıncak aynı zamanda; beynin bilgileri organize etmesini ve yorumlayabilmesini sağlar. Bu şekilde sağlanan fayda ile ilerleyen dönemler öğrenilecek olan daha karmaşık bilgilerin öğrenilebilmesi için iyi bir temeldir.

 

 - Salıncağın meditasyon özelliği vardır. Hareketli olan bir çocuğun sakinleşmesi için iyi bir etkendir.

 

 - Yapılan araştırmalarda; salıncakta sallanmanın daha rahat uyku sağladığı kanıtlanmıştır. Böylelikle bebekler ya da çocuklar daha rahat uyuyabilmektedir.

 

 - Salıncakta sallanmak ayrıca algılama duyusunun gelişmesine de yardımcıdır.

 

 - Çocukların kaba becerilerinin(bacak hareketleri, koşmak) gelişmesi için salıncakta sallanmak oldukça yardımcıdır.

 

 - İnce beceriler olarak adlandırılan kavrama yetisi, el ve kolun koordinasyonunun sağlanmasında da oldukça iyi etkisi vardır salıncakta sallanmanın.

 

 - Salıncakta sallanmak bebeklerde ve çocuklarda beden, mekân ve algı ilişkisinin kurulabilmesini sağlar.

 

 - Yapılan araştırmalarda; çocuk salıncağı ile kendi etrafında dönme hareketini yapmaları beynin farklı bölümlerini de harekete geçirmektedir.

 

 Salıncak alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

            Günümüzde birçok bebek salıncağı modelleri bulunmaktadır. Fakat bu seçimi yaparken plastik ve ucuz malzemeden yapılmış olanlardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu salıncakların malzemesi olan plastiğin birçok kimyasala maruz kaldığı unutulmamalıdır. Ahşap bebek salıncağı modelleri tercih edilebilir fakat bu modellerde de işlem görmemiş yani cilalanmamış ve boyanmamış olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca salıncaklarda emniyet kemeri olup olmadığına ve detaylı kurulum, yaş aralığı ve ağırlık kapasite bilgilerinin de yer aldığı kullanım kılavuzları olup olmadığına da dikkat edilmelidir.

 

 Bebek salıncağı fiyatları pahalı mı?

 

            Bu tamamen tercihe göre değişkenlik göstermektedir. Seçilecek olan model, özellik ve malzeme tercihine göre bebek salıncağı fiyatları değişiklik gösterecektir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak