Başbakan Yardımcısı, Türkiye Rusya'ya karşı harekete geçmeyecek

Başbakan Yardımcısı, Türkiye Rusya'ya karşı harekete geçmeyecek

Türkiye Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Rusya'ya karşı hareket etmeyi planlamıyor, İngiltere'deki eski bir Rus casusunun zehirlenmesine eşgüdümlü bir müdahalenin bir parçası olarak Avrupa çapında ve ABD'de düzinelerce Rus diplomatın sınır dışı edilmesinin ardından 26 Mart'ta yaptığı açıklamada.

Başbakan Yardımcısı, Türkiye Rusya'ya karşı harekete geçmeyecek
Başbakan Yardımcısı, Türkiye Rusya'ya karşı harekete geçmeyecek Admin
Bu içerik 470 kez okundu.

 

“Türkiye ile Rusya arasında olumlu ve iyi ilişkiler var. Bu anlamda Türkiye, Rusya'ya karşı herhangi bir karar almayı düşünmüyor ”dedi.

26 Mart'ta, 14 AB üye ülkesi düzinelerce Rus diplomatını eski Rus casus Sergei Skripal ve kızı Yulia'nın Birleşik Krallık'ta zehirlenmesi üzerine düzenlenen bir tepkiyle sınır dışı etti.

Şu ana kadar AB ülkelerinden en az 45 Rus diplomatı kovuldu.

ABD ayrıca 60 diplomat kovdu ve Moskova'daki konsolosluğun kapatılmasını emretti.

'Operasyon Zeytin Dalı'

Türkiye'nin “Operasyonel Zeytin Şubesi” hakkında konuşan Bozdağ, Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesindeki saldırının başlamasından bu yana toplam 3.755 militanın “etkisiz hale getirildiğini” söyledi.

Türk birliklerinin ve Özgür Suriye Ordusu'nun (FSA) kontrolünde 282 köy, 50 stratejik nokta ve 332 lokasyonun kontrol edildiğini söyledi.

Türkiye, Halk Koruma Birlikleri'ni (YPG) Afrin'den temizlemek için 20 Ocak'ta “Zeytin Operasyonu” başlattı.

18 Mart'ta Türk Silahlı Kuvvetleri ve FSA, şehir üzerinde tam bir kontrol olduğunu açıkladı.

Bozdağ, Türkiye'nin Afrin'deki eylemlerinin bitmediğini de sözlerine ekledi.

Operasyon sırasında sivillere azami özen gösterildiğini vurgulayan Bozdağ, mayın ve patlayıcı aramaların bölgedeki siviller için güvenlik sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Türkiye'nin Afrin bölgesinde 106 lokasyonda yaklaşık 40 bin sivili desteklediğini belirten Bozdağ, Türk Kızılayı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Dairesi (AFAD) ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı (Diyanet) vakfı gibi Türk kuruluşlarının sağlamaya devam ettiğini söyledi. insani yardım.

Türkiye'nin bölgeye tıbbi destek vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Başbakan ayrıca 26 Mart'ta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Bulgaristan'ın Varna şehrinde bulunan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker liderliğindeki Türkiye-AB Zirvesine de hitap etti.

“Bu zirvenin yeni bir kapı açacağını umuyoruz, ilişki yeni bir ivme kazandıracak” dedi.

Zirvede Türkiye-AB ilişkileri, ekonomi, terörle mücadele, dış politika, Filistin, Balkanlar, Suriye, Irak ve Libya ile ilgili birçok konu ele alınacak.

 

Bozdağ Türkiye Rusya eylem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Turizmcilerin yeni gözdesi Denizli Kayak Merkezi
Turizmcilerin yeni gözdesi Denizli Kayak Merkezi
Büyükşehir'den arşiv resimleri sergisi
Büyükşehir'den arşiv resimleri sergisi