Bankaların Finansal Kiralama Aracı: Leasing

Bankaların Finansal Kiralama Aracı: Leasing
Bankaların Finansal Kiralama Aracı: Leasing Admin
Bu içerik 83 kez okundu.

 

Leasing, en açık ifadeyle bir ürünün veya malın öncelikle ilgili şirket tarafından satın alınması ve ardından yatırımcıya kiralanmasıdır. Yani bu anlaşmada, yatırımcı direkt malı veya ürünü kendisi almaz. Leasing şirketinden kiralar ve kira tutarını ay ay şirkete öder. Leasing nedir? nasıl hesaplanır? diye merak ediyorsanız, sizin için derlemiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz.

Leasing Hesaplama Nasıl Yapılır?

Şirkete ödenecek tutarın hesaplanması için bazı bilgilere gereksinim vardır. Öncelikle ürün grubu bilinmesi gerekir. Tüm taşınır taşınmaz mallar sisteme dahil olabilir. Tekstil makineleri, imalat makineleri, bilgisayarlar, ambalaj ekipmanları, matbaa ürünleri ve iş makineleri gibi daha akla gelebilecek pek çok fonksiyonlu araç gereçlerin değerlendirilmesi mümkündür. Burada önemli olan bir diğer husus da KDV oranlarıdır.

Üretim, matbaa, gayrimenkul makineleri ve tıbbi araçlar farklı KDV oranları üzerinden hesaplanır. O nedenle mutlaka KDV oranı bilinmelidir. Malın para birimi, vade sayısı, kira para birimi ve peşinat oranı ise leasing hesaplama noktasında aranan diğer hususlardandır.

Leasing'in Avantajlı Yönleri Nelerdir?

Sistemin başlıca faydalarından birisi de tüm kira tutarlarının sabit tutarda kalmasıdır. Yani siz kiralama sözleşmesini devam ettirdiğiniz süre boyunca aynı tutardan ödemelerinizi gerçekleştireceksiniz. Kira dönemlerinde esneklik vardır.

Eğer müşterinin ödeme gücü çok uygun değilse aylığın yanı sıra mevsimsel veya yıllık bazda da ödemeler yapılabilir. Üstelik yatırım projesinin tümünü finanse edebilme  imkanınız da bulunur. Yani malın sadece nakit bedelini değil aynı zamanda ithalatını veya nakliyesini de krediye ekleyebilirsiniz.

Sürecin Döngüsü Nasıl Gerçekleştirilir?

1. Yatırıma karar verildiyse, hemen ilgili kurum ile irtibata geçilmelidir.

2.  Daha sonra sizin nakit akışınıza göre döviz veya TL cinsinden ekstra ödeme taslakları oluşturulur. Bundan sonra istediğiniz ödeme planına karar vermek size aittir.

3. Belirlediğiniz ödeme planını daha sonra uygun evraklar eşliğinde anlaştığınız kuruma bildirmeniz gerekir.

4. Banka ile karşılıklı olarak sözleşme imzalanır.

5. İlgili ekipmanın veya ürünün satınalınması, banka tarafından yapılır.

6. Kira tutarları ödenirken diğer yandan da işinizi kurmuş olursunuz.

7. Sözleşme süresi bittikten sonra da ürünün veya ekipmanın teslimatı gerçekleştirilir.

Leasing hesaplama yapmak ve bu konuda detaylı bilgiler öğrenmek isterseniz Kuveyt Türk online sitesini tıklayabilir ve ilgili sayfadan tüm merak ettiğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması