Balın Faydaları

Yapılan araştırmalara göre ise yaklaşık olarak yarım kilo bal yapabilmek için 900.000 arının yaklaşık olarak bir gün boyunca çalışması gerekmektedir.

Balın Faydaları
Balın Faydaları Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Arıların bizlere doğa aracılığı ile belki de sunmuş oldukları en değerli şeylerden birisi de baldır. Bal bilindiği gibi sağlık için en faydalı doğal besinlerden birisidir. Arılar aracılığı ile çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınan nektarın arılar tarafından bal peteklerine yerleştirilmesi ile meydana gelmektedir.

Özellikle sağlık için doğal balın oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte doğal balın rengi de şeker dengesi de arılar tarafından çiçeklerden toplanan nektarlardan kaynaklanmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre ise yaklaşık olarak yarım kilo bal yapabilmek için 900.000 arının yaklaşık olarak bir gün boyunca çalışması gerekmektedir. Bununla birlikte balın kullanım ömrü de oldukça uzundur. Özellikle zaman faktöründen kolay kolay etkilenmediği için de sade güneş ışığı ile maruz kalmadığı sürece bal tüketim için uygun yapısını korumaktadır.

Balın Sağlığa Faydaları

 Bal alerjik bir reaksiyon olmadığı sürece her yaş için en uygun besinlerden birisidir. Bal denildiğinde ilk olarak akla enerji gelmektedir. İçeriğindeki yüksek orandaki vitamin ve mineraller sayesinde hem kana oldukça kolay bir şekilde karışabilmekte hem de vücudun daha kısa süre içinde enerjisini kazanmasını sağlamaktadır. Özellikle kalori kaybında veya şekerin dengelenmesinde balın vücut için faydaları oldukça büyüktür. Özellikle halsiz kalındığında sadece bir kaşık bal tüketimi bile enerji kazanılması için etkili olabilmektedir.

Göz Sağlığı İçin Faydalıdır: Balın gözler için oldukça iyi geldiği de bilinmektedir. Özellikle oldukça eski zamanlardan itibaren bal göz sağlığı için tedavi edici olarak kullanılmakta idi.Balın  içindeki bileşenlerin özellikle göz enfeksiyonları için oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte gözlerdeki kuruluk için de bal oldukça faydalıdır.

Sindirim Sistemini Düzenler: Düzenli olarak bal tüketiminin özellikle kabızlık için oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte pek çok bağırsak parazitinin ve enfeksiyonunun da oluşmaması için etkili olan bal aynı zamanda da bağırsaklarda ve sindirim sisteminde antimikrobiyal bir görev görmektedir.

Kilo Vermede Yardımcıdır: Her ne kadar balın bu özelliği halen araştırılmakta olsa da düzenli olarak bal tüketiminin yağların yakılmasında oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Özellikle ılık limonlu su ile birlikte bal tüketildiğinde zayıflama bu süreci biraz daha hızlandırmaktadır. Düzenli olarak sıcak su veya limon ile birlikte tüketildiğinde ise metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak kilo verme hızını da hızlandırmaktadır.

Uykusuzluğun Önüne Geçmektedir: Akşamları uyumakta zorluk çekiyorsanız süt ile birlikte bal tüketebilirsiniz. Bu  etkisi ile balın özellikle uyku sorunu yaşayanlar için mucize etkisi gördüğü bilinmektedir. Özellikle geceleri yatmadan önce sadece bir tatlı kaşığı bal tüketimi ile hem deliksiz hem de daha rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Öksürük İçin Etkilidir: Soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda meydana gelen kuru öksürük için bal en etkili doğal tedavi yöntemlerinden birisidir.

Bitki çaylarını bu dönemde tüketmek istiyorsanız içerisine şeker yerine bal atarak öksürüğünüzün daha hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Özellikle sürekli ve şiddetli öksürük için yardımcı tedavi olarak bal kesinlikle tercih edilmesi gereken doğal yöntemlerden birisidir. Boğaz bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlar için de balın tedavi edici olduğu kanıtlanmıştır.

Kan Şekerinin Düzenlenmesini Sağlar: Bal özellikle diyabetik hastalar için oldukça önemli besinlerden birisidir. Ancak son dönemlerde her ne kadar balın diyabetik hastalar için zararlı olduğu düşünülse de aslında bal üzerinde yapılan araştırmalara göre diyabetik hastalar üzerinde olumsuz etkilerine de çok rastlanılmamıştır. Sadece günlük olarak bir tatlı kaşığı bal tüketimi ise doktor kontrolünde uygun görülmektedir. Halsizlik veya kan şekerinin düşmesine bağlı olarak enerji kaybı yaşanıldığı durumlarda bal kesinlikle tüketilmelidir.

İyileştirme Özelliği Vardır: Balın cilt üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Kozmetik ürünlerin pek çoğunda da bal kullanılan ürünler içinde ilk sırada yer almaktadır. Özellikle balın cilt için en olumlu etkilerinden birisi de yanıklarda ve yaralarda hızlı bir şekilde iyileşme özelliği göstermesidir. Özellikle balın küçük yanıklar üzerinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte hem yanıklarda hem de yaralarda bal enfeksiyon oluşmasının da önüne geçmektedir. Yaraların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.

Kas Yorgunlukları İçin Faydalıdır: Özellikle bal sporcular tarafından oldukça sık tüketilmektedir. Bununla birlikte balın kasların güçlenmesi için oldukça etkili olduğunu da söylemek gerekmektedir. Aynı zamanda yorulan kasların daha kısa süre içinde kendini toparlanması için de iyileşme ve toparlanma sürecini de hızlandırmaktadır.

Balın Sağlığa Zararları

-Bilindiği üzere bal her zaman en şifalı ve en faydalı besinlerden birisi olarak bilinmektedir. Bununla birlikte kimi kişilerde balın çeşitli alerjik reaksiyonlara neden  olduğu bilinmektedir.

-Kilo sorunu yaşayan kişilerde sürekli olarak veya sıklıkla bal tüketimi yapılması sorun meydana getirebilmektedir. Bununla birlikte tüketilen balın kalitesi ve tam olarak doğal olması da oldukça önemlidir.

-Arıların bal yapımı sırasında pek çok zehirli poleni de balın içine kattıkları bilinmektedir. Bazı balların direkt olarak alınarak tüketilmesi ise bu gibi zehirli balların tüketilmesine neden olabilmektedir. Bunun için de en azından kaliteli ve işlenmiş bal tüketiminin yapılması zehirlenme gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına oldukça önemlidir.

-Balın çocuklarda ve bebeklerde de tüketimi sırasında oldukça dikkatli olunmasında fayda olacaktır. Balın kana karışmasının yanı sıra emilmesi ve sindirilmesi için gerekli olan hücrelerin gelişmemesi ise zehirlenme gibi beklenmedik sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Balın ve diğer besinlerin faydaları hakkında bilimsel araştırma sonuçlarına dayalı daha fazla bilgi almak için Saglikfit’i ziyarete debilirsiniz.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Afrin'de acil hastane açıyor
Türkiye Afrin'de acil hastane açıyor
Türkiye 2023 yılına kadar mevcut büyümeyi ikiye katlamayı hedefliyor
Türkiye 2023 yılına kadar mevcut büyümeyi ikiye katlamayı hedefliyor