Bahçeli, Türkiye'nin AB üyelik hedefine ilişkin şüphelerini dile getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) genel başkanı Devlet Bahçeli, üyeliğin ülke için “varoluşsal bir sorun olmadığını” söyleyerek Türkiye'nin uzun süredir devam eden AB üyelik hedefiyle ilgili şüphelerini dile getirdi.

Bahçeli, Türkiye'nin AB üyelik hedefine ilişkin şüphelerini dile getirdi
Bahçeli, Türkiye'nin AB üyelik hedefine ilişkin şüphelerini dile getirdi Admin
Bu içerik 197 kez okundu.

 

Bahçeli, MHP milletvekillerine 27 Mart'ta mecliste yaptığı açıklamada, “Türkiye, AB'nin yörüngesinde egemenliğini sürdürürken uydurulan bir uydu ülkesi veya sahte bir ülke değil” dedi.

AB'nin “Türkiye'ye kapılarını tamamen kapattığını” ekledi.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile ittifak halinde olan Bahçeli, “Ulusal bir duruş sergilerken AB'ye gerekli cevabı vermek bir zorunluluk” dedi.

Bahçeli'nin sözleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Bulgaristan'ın Varna şehrinde bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker arasındaki 26 Mart Türkiye-AB zirvesinin ardından geldi.

Toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında konuşan Erdoğan, Türkiye’nin genişleme politikasından Türkiye'yi zorlamak için “büyük bir hata” olacağını söyledi.

Bahçeli, Türkiye ile müzakerelerde AB'nin açık olmadığını söyledi. 

“Ya onurlu, eşit ve saygın üyeliğe giden yol açılır, ya da herkes kendi yoluna gider. [Türkiye'nin AB üyelik süreci] sona erebilir, bu dünyanın sonu olmazdı, "diye ekledi.

Türkiye, 1987 yılında AB üyeliği için başvuruda bulunurken, katılım müzakereleri 2005 yılında resmen başlamıştır.

Ancak, Kıbrıs Rum yönetiminin bölünmüş Kıbrıs adasındaki itirazlarının yanı sıra Almanya ve Fransa'dan gelen muhalefet nedeniyle 2007 yılında müzakereler durdu.

Üyelik kazanmak için Türkiye, reformları ve Avrupa standartlarının kabulünü içeren 35 politika bölümüyle ilgili müzakereleri başarılı bir şekilde sonuçlandırmak zorundadır.

Mayıs 2016 itibariyle toplam 16 bölüm açılmış ve bir sonuç çıkarılmıştır. Ancak, Aralık 2016'da AB'nin üye ülkeleri yeni bölümlerin açılmayacağını söyledi.

 

MHP Türkiye Bahçeli avrupa birliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak