takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Ayasofya'da İstanbul'un fethinin 567. yıldönümü kutlandı

Ayasofya'da İstanbul'un fethinin 567. yıldönümü kutlandı

Ayasofya'da İstanbul'un fethinin 567. yıldönümü kutlandı
Ayasofya'da İstanbul'un fethinin 567. yıldönümü kutlandı Admin
Bu içerik 6986 kez okundu.


Fethi arasında İstanbul'da özel bir program ile, Fatih Sultan Mehmet İstanbul zafer kazanmış 567 yıl sonra 29 Mayıs kutlandı Ayasofya.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, gün boyunca kutlamalar kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Müdürlüğü ile koordineli olarak “Ayasofya'da Fetih Bayramı” düzenledi.

Program, Fatih Sultan Mehmet'in gidip İstanbul'u fethederken karada gemi taşıyarak Ayasofya'ya ulaştığı güzergâhların uçağıyla çekilen görüntülerle başladı.  

Programı, Kur'an'ın 48. bölümünün Al-Fath s sre'nin okunması ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video ile izlemesi izledi.

Erdoğan, fethin yadigarı olan Ayasofya'yı terk etmeyen herkese şükranlarını sundu.

567. yıldönümünü dualar ve s -re Al-Fath ile hatırlamanın önemli olduğunu vurguladı.

Erdoğan, hayatını sevgili İstanbul'a adadığını söyledi ve şehir bir şekilde Dünya'dan kaldırılırsa dünya tarihinin yeniden yazılması gerektiğini kaydetti.

Müzenin önündeki platformda İstanbul'un fethi temalı bir sunum yapıldı.

Fetih Bayramı, Tarihi Yarımada'nın havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Programlar, sosyal medya hesapları, televizyon kanalları ve Başkanlık ve İletişim Müdürlüğü'nün YouTube kanallarında yayınlandı.

Türkiye Ayasofya'da Kur'an seansında Yunanistan'ı geri çekti 

Bu arada Türkiye, 30 Mayıs'ta Müslüman kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim, Ayasofya'dan pasajların okunması konusunda Yunanistan'dan gelen itirazı geri çekti.

Atina'yı olay hakkında "nafile ve etkisiz açıklamalar" yapmakla suçlayan Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'ın hoşnutsuzluğunun "hoşgörüsüz psikolojisini" gösterdiğini söyledi.

"Başkentinde camisi olmayan tek Avrupa ülkesi olan Yunanistan'ın Ayasofya'daki Kur'an-ı Kerim'in resitalinden rahatsız olması, bu ülkenin hoşgörüsüz psikolojisini, özellikle de Avrupa'daki minarelerden dua duyulabilir ve karşılıklı saygı ilkesinin önemi gittikçe değerlenir "dedi.

Aksoy'un açıklaması, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan daha önce yapılan hareketin, UNESCO'nun Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına İlişkin Konvansiyonuna uygun olmadığını söyledi.

"Türkiye ne Ayasofya'nın anıtsal statüsüne, ne de Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına İlişkin 1972 UNESCO Sözleşmesi'ne aykırı hareket etti. Aksine, Türkiye'nin
İstanbul'un Tarihi Yerlerine gösterdiği özen ve ilgi sayesinde bu siteler ayakta kaldı. gelecek nesiller için kültürel miras olarak, "Aksoy'un altını çizdi.

Ayrıca "Yunanistan'daki bazı çevrelerin yakın zamandaki çabalarını" yeni coronavirüs pandemisini, yüzyıllardır anlatılan Batı Trakya'daki Müslümanların duaya çağrısını susturmak için bir bahane olarak kullanmakla eleştirdi.

Aksoy, Ayasofya'nın "Türkiye'nin ve insanlığın önemli bir hazinesi" olacağını ve bu şekilde korunmaya devam edeceğini vurguladı.

Diyerek şöyle devam etti: "Yunanistan'ı tarihten kaynaklanan zihniyetinden kurtarmaya davet ediyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Borç verenler şubelerini kesmeye devam ediyor
Borç verenler şubelerini kesmeye devam ediyor
Mülteci takımındaki tüm sporcular açılış törenine katılacak
Mülteci takımındaki tüm sporcular açılış törenine katılacak