Avustralya avukatı Mermerler’in geri dönüşü için umut görüyor

Geoffrey Robertson'un yeni kitabı “Tarihin Kimde? Elgin'in Yağmalanması ve Yağmalanan Hazinenin Geri Dönülmesi Davası ”yıllar süren araştırmaların ardından ortaya çıktı.

Avustralya avukatı Mermerler’in geri dönüşü için umut görüyor
Avustralya avukatı Mermerler’in geri dönüşü için umut görüyor Admin
Bu içerik 3685 kez okundu.

 

Robertson, 2014 yılında Atina'ya Atina gezisi sırasında, dost avukat Amal Clooney ve merhum Profesör Norman Palmer ile birlikte Parthenon Marbles'ın uluslararası ve İngiliz hukukundaki hükümeti hakkındaki pozisyonlarını hukuki görüşlerini bildirmek için tanıdı. Kathimerini, kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek için Robertson ile konuştu; bu “duygusal açıdan yüklü yolculuk” hikayeleriyle başlıyor. Araştırmasının bulgularını analiz ettikten sonra, Mermerlerin Yunanistan'a dönebileceği ve geri verilmesi gerektiği sonucuna varıyor.

Robertson'un konuyla ilgisi, Yunanistan'ın dışişleri bakan yardımcısı Dimitris Dollis'in daha önce aklını hiç geçmemiş, ancak dikkatini hemen çeken bir soru sormak için Londra ofisine geldiğinde, 2011'de başladı. Parthenon Marbles'ı almaya yardım ediyor mu? ”Bir keresinde, daha önce Londra'dan Avustralya'ya yapay bir geri dönüş vakasıyla birlikte çalıştığı Norman Palmer'ı - ve daha sonra Hollywood aktörü George Clooney ile evlendiği biliniyordu. ve birlikte, Mermerler'in geri gönderilmesi için British Museum'a dava açmaya karar vermeleri durumunda Yunanistan'ın seçeneklerini tartışmaya başladılar.

Yazar, “Görüşümüz, hükümeti kısa bir süre sonra düştü ve projenin durmasına rağmen, yasal eylem için bir bütçe bile bırakan Yunanistan Başbakanı George Papandreu ile lehine bulundu” dedi. Neyse ki, bir sonraki başbakan olayla da ilgilendi. Robertson’a göre Samaras, “IMF’yi ülkesinin iflas etmesini önlemek için borçlanmaya çağırırken Mermerleri geri almak için yasal eylem hakkında konuşabilecek bir liderdi.” Sonunda, Samaras davayı finanse etmek isteyen bir Yunanlı gemi sahibi buldu ve Üç avukat işe koyuldu.

Robertson, Elgin’in “taşınması” nın ve İngiliz Müzesi’nin yasal zorunluluğunun meşruiyetini değerlendirmek için arşivleri incelemekten sorumluydu. Verileri yakından inceledikten sonra, Mermerler'in çıkarılmasının, 1801'de Elgin’in 7. Başkanı Thomas Bruce’un aldığı izne uymadığı açıkça anlaşıldı; Elgin, Mermerleri Türklerden kurtardığından emin olarak İngiliz Parlamentosu'na yalan söylemiş. Avustralyalı avukat, kitabında, Elgin ve British Museum tarafından yapılan iddiaları geçersiz kılan özel belgelere atıfta bulunuyor ve “dikkatle yapılmış bir yalanlar ve yarı gerçekler dizisi” demekle suçlanıyor.

Clooney, 1833’ten bu yana geri dönüş girişimleriyle ilgili tüm belgeleri, özellikle de Margaret Thatcher’in altındaki İngiliz hükümetinin - halka açık olmamasına rağmen - Mermerler’in Yunanistan’a ait olduğunu ve takdir için bir işaret olarak geri dönmesi gerektiğini kabul ettiği belirli bir süre boyunca araştırdı. ülkenin II. Dünya Savaşı'na katkısı. Robertson'a göre, o zaman Mermerlerin geri dönmesi sadece bir zaman meselesiydi, fakat Thatcher'ın son dakikada bir kalp değişikliği vardı.

Üçüncü ekip üyesi Profesör Norman Palmer, daha önce başarılı geri dönüş vakalarını bulmak için farklı ülkelerden dava yasaları inceledi.

The three lawyers found examples of legal amendments made to repatriate items that were sitting in British museums – mainly to Australia and the Jewish community. These amendments, which are detailed in the book, refute another key argument of the British Museum, which claimed the strict legal framework in the UK did not allow the slightest move.

Kitap, ekibin British Museum'a “gizli bir ziyaret” ödemesi gerektiğini ortaya koyuyor; Robertson, “Amal'la her zaman tanındığı ve özçekim talep ettiği için gizli bir şey yapmanın zor olduğunu” belirtti. O sırada müzenin direktörü olan Neil MacGregor, ancak önemli bir tartışmanın mümkün olmadığını hemen anladı; Robertson’a göre, “tüm yollar, Mermerler’in müzenin mülkündeyken sonsuza kadar kalması gerektiği konusundaki tutkulu ısrarı ile engellendi.” İngilizleri Mermerleri geri getirmeye zorluyorlar.

2015 yılında, avukatlar Yunanistan'da hükümet değişikliği olduğunda raporlarını yazıyorlardı. Robertson, “belirsiz bir gazeteci” diyor - kültürün Yunanistan bakanı haline gelen ve Mart ayında, muhtemelen sadece ulusal basında adının göründüğünü görmek için Mart ayında önerisini geri çeken Nikos Xydakis; ancak bu noktada, rapor henüz sonuçlanmamıştı. O sırada bakanlık yetkililerinin kendisiyle temasa geçtiğini ve bakanlarının varsayımı için özür dilediğini; Robertson nihayetinde onlara 600 sayfalık bir teklif hazırladı, ancak bir cevap alamadı. Şöyle yazıyor: “İlgimi kaybettim - Tsipras hükümetinin kayıtsız Rumları eski tanrılarını asla geri alamayacaklar” dedi.

Robertson, uzun süren Brexit müzakereleri sırasında ikinci düşünceleri olduğunu itiraf ediyor. “AB antlaşmalarında Avrupa kültürüyle övünen ve yetkililerinin tüm müzakerelerde Avrupa kültürünü dikkate almalarını gerektiren hükümler var. Euroculture'ın zirvesi Parthenon olduğu için, Mermerler'in müzakere masasına konması gerektiğini savundum. ”Brüksel bürokratlarının kültür meseleleriyle hiçbir ilgisi olmadığını ekleyerek tamamen göz ardı edildi. Bu son birkaç yıl içinde olumlu bulduğu sonuçlardan biri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 2017 yılında yaptığı açıklamada “Afrika kültürel mirasının artık bir Avrupa tutsak olarak kalamayacağını söyleyen” ilanından sonra Fransız müzelerinde tutulan bir dizi Afrika eseri iade etme vaadi oldu. müzeler.”

Buna ek olarak, yürüttüğü katı yasal soruşturmanın yanı sıra, konuştuğu birçok uzman ve özellikle de bir "köstebek" olarak nitelendirdiği British Museum'daki bir adam sayesinde konu hakkında çok şey öğrendiğini yazıyor. “Tesadüf eseri olarak Robertson, ziyaretçilerinin Mermerlerin sergilendiği loş odaya girmelerine izin verdiği resmi olmayan bir“ çalıntı mallar turu ”na izin verdiği için eleştirdiği British Museum'un karşısında yaşıyor. Ona göre, bu büyük kurum “ellerini kanla yıkadıysa ve Elgin’in yağmalamasını geri getirse daha da büyük olurdu”. Ayrıca, “Uzun süredir çalınan mirasın geri ödenmesi - sömürge sonrası hakarettir. ”

Robertson, Mermerler'in ülkesine geri gönderilmesinin, kaçınılmaz olarak aynı örneği izleyen ve dünyadaki müzelerden çalınan miraslarını geri aldıklarını iddia ederek - British Museum'un soyulmasından korktuğunu belirten başka bir argümana cevap vereceğini itiraf ediyor. Bununla birlikte, Elgin Mermerleri davasının bir emsal teşkil edemeyecek kadar özel ve benzersiz olduğuna inanıyor. Kültürel nesnelerin geri dönüşünün kendi başına bir insan hakkı olduğu konusunda ısrar ediyor ve toplanan kanıtların incelenmesinden sonra, Uluslararası Adalet Divanı'nın doğru kararı alması gerektiğine inanıyor. “Tarihsel hataları düzeltemiyoruz - ama utanmadan, onlardan kâr elde edemeyiz.”

Robertson, Kathimerini'ye kitabının bir sunum kopyasını, Başbakan Kyriakos Mitsotakis’e gönderdiğini ve Mermerler’in idaresine iade edileceğini umduğunu ifade eden el yazısı notu gönderdiğini söyledi. Ocak ayı sonlarında Akropolis Müzesi'nde bir konferans vermek için Atina'ya gelecek ve Mitsotakis'le görüşmeyi ve konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunmayı umuyor. Kitabında öne sürülen yaklaşıma sıkı sıkıya dayanıyor, ancak daha hızlı ve daha hızlı bir tane olabileceğini kabul etse de, Jeremy Corbyn'in birkaç hafta içinde seçileceğini itiraf ediyor. Politikacı, başbakan olsaydı Parthenon Mermerleri'ni iade edeceğini açıklamıştı. Robertson, mizahi bir şekilde Yunanlıların İngiltere'deki tüm tanıdıklarını Corbyn'e oy vermeye çağırması gerektiğini söyleyerek; sadece yarı şaka olduğunu düşünüyoruz…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi