Atina'da şiddetli deprem meydana geldi, ikisi hafif yaralandı

5.1 büyüklüğünde bir deprem, Yunanistan'ın başkenti Atina'yı Cuma günü sarstı, kentin bazı bölgelerinde güç ve telekomünikasyonu kesti ve panik içindeki binalardan kaçan insanları gönderdi.

Atina'da şiddetli deprem meydana geldi, ikisi hafif yaralandı
Atina'da şiddetli deprem meydana geldi, ikisi hafif yaralandı Admin
Bu içerik 753 kez okundu.


Avrupa Deprem İzleme Merkezi, depremin merkez üssünü kentin 22 km kuzeyindeki bir noktada kaydetti. 

Web sitesi, depremin "güçlü ama neyse çok uzun olmadığını" söylerken bir tanıktan alıntı yaparken, bir diğeri yaklaşık 15 saniye süren 'güçlü bir sıçrama' ile karşılaştırdı. 

Yetkililere göre, başkenti gören kayalık bir tepenin üzerinde bulunan Parthenon da dahil olmak üzere, antik bir Yunan yapı kompleksi olan Akropol sağlamdı. 

Dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden biridir.

Reuters muhabirleri yayılan şehirdeki binaları tahliye eden insanları gördü ve yüzlerce kişi Atina'nın merkezi Syntagma Meydanı'na düştü. 

Sağlık bakanlığı yetkilileri, iki kişinin düşen enkazdan hafifçe yaralandığını söyledi. Liman kenti Pire'de, liman iskele üzerinde terk edilmiş bir yapı çöktü. 

Deprem, geçmişte meydana gelen depremlerden etkilenen bir alanda 15 km derinlikte meydana geldi. Yunanistan, Türkiye ile birlikte, Avrupa'nın en titiz bölgeleri arasında yer almaktadır. 

Sismolog Manolis Skordilis, Yunanistan'daki Star TV'ye şunları söyledi: "Deprem yüzeye yakındı, bu yüzden bu kadar çok hissedildi." 

Bir itfaiye yetkilisi, bazı terk edilmiş binaların hasar gördüğünde, asansörlere hapsolmuş insanları kurtarmada yardım isteyen birkaç çağrı yapıldığını söyledi.

Atina, yaklaşık 4 milyon kişilik genişleyen bir metropoldür. Sivil Koruma Genel Sekreteri Nikos Hardalias, "Durum giderek azalıyor. Şehir buna dayandı ve başa çıkabildi. Endişeye gerek yok." Dedi. 

İlk keçe sarsıntısından yaklaşık 40 dakika sonra, sakinler, EMC'nin 4.4 büyüklüğünde, aynı bölgede bir bölge merkezindeki Parnitha Dağı'nın eteklerinde bulunan bir deprem hissi duydular. 

1999 yılında aynı bölgede 5,9 büyüklüğünde bir deprem 143 kişiyi öldürdü.

[Reuters]

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kış Spor Okullarına rekor katılım
Kış Spor Okullarına rekor katılım
Denizli Büyükşehir'den gerçeği aratmayan tatbikat
Denizli Büyükşehir'den gerçeği aratmayan tatbikat