Atatürk, Tunus'un kurucusu Habib Bourguiba'ya ilham kaynağı oldu

Arap Baharı'nın Tunus'ta başarılı olmasının nedenlerinden biri de, Columbia Üniversitesi Küresel Merkezler ve Küresel Gelişim Başkan Yardımcısı Safwan Masri'ye göre, ülkenin Arap dünyasının geri kalanı yerine Türkiye ile güçlü benzerlikleri olmasıydı.

Atatürk, Tunus'un kurucusu Habib Bourguiba'ya ilham kaynağı oldu
Atatürk, Tunus'un kurucusu Habib Bourguiba'ya ilham kaynağı oldu Admin
Bu içerik 257 kez okundu.

 

“Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk, bağımsız Tunus'un kurucusu Habib Bourguiba için bir ilham kaynağı olmuştu. Yani Tunus'ta, Türk insanına benzeyen birçok insanın kuşakları oldu: Laik, iyi eğitimli ve kadınlarla eşit haklara sahip kadınlar. ”Masri, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte bir röportajda bulundu.

Masri'nin son kitabı “Tunus: Bir Arap Anomali” geçtiğimiz hafta İstanbul'daki Columbia Global Center tarafından başlatıldı.

“Tunus, diğer ülkelerdeki gençler için Arap Baharı sırasında protesto için ilham kaynağı oldu. Ama bence Tunus'ta yaşanırsa, diğer ülkelerde olduğu gibi, bunun da Tunus'taki koşullar çok farklı olduğu için, bunun yanlış olduğunu düşünmek yanlıştı. Akdeniz'de, sömürge sonrası Arap dünyasının ağırlık merkezinin dışında küçük bir ülke. Yüzlerce yıldır aynı sınırlara sahipti. Evrimine katkıda bulunan çok sayıda medeniyetin oluşturduğu çok güçlü bir kimlik duygusuna sahipti ve bu, bölgenin post-kolonyal dinamiğinde önemli değildi. Böylece Tunus korundu ve Arap dünyasının geri kalanından çok farklı bir şekilde evrimleşti ”dedi.

Masri'ye göre, Arap Baharı'nın Tunus'ta göreceli başarıya neden ulaşmasının ana nedenleri arasında, bağımsız Tunus'un kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Habib Bourguiba'nın politikaları vardı.

“Diğer post-kolonyal Arap liderleri, rejimlerini meşrulaştırmak ve ordularını inşa etmek için aşırı milliyetçi anlatılar üzerinde ısrar ettiler. Fakat Bourguiba, kadın hakları, eğitim ve laiklik konusunda çok fazla odaklandı ”dedi.

Tunus’un Fransa’daki sömürge tarihine rağmen, Masri Tunus’un göreceli izolasyonunun yabancı egemenlikten çıkarılmasının önemini vurguladı.

“Laikti ve küçük, apolitik bir parti vardı, iyi eğitimli insanlar ise Arap dünyasının geri kalanından çok farklı koşullar sağladı. Son olarak - ve çok önemlisi - Tunus uzun bir süredir sivil toplumun katılımını gerektiren ve aynı zamanda prosedürel demokrasi ile ilgili deneyim anlamına gelen uzun bir emek aktivizmi geçmişine sahiptir. Procedural demokrasi, 100 yıldan uzun bir süredir Türkiye'de çalışıyor. Arap dünyasında başka yerlerde Lübnan hariç, böyle bir sivil toplum yok ”dedi.

Arap Baharı'nda Türkiye'nin Arap dünyası için bir “rol modeli” olarak nitelendirilmesi gerçeğine değinen Masri, 2010'da protestolar başlamadan önce de Türkiye'ye bir örnek olarak baktığını belirtti.

“Bölgede laik, modern, ekonomik olarak refah içinde olan Müslüman çoğunlukta bir ülke vardı. "Arap dünyasını Malezya ya da Endonezya'dan sonra modelleyelim" demek gibi değil. Bu, Türkiye'nin, Osmanlı İmparatorluğu'ndan dolayı bölgede uzun bir tarihi ve coğrafi, kültürel, tarihi bir yakınlığı var. Dolayısıyla, bir model ve ilham kaynağı olarak hizmet ettiği gerçeği çok fazla anlam ifade ediyor ”dedi.

“Yüksek düzeyde benzerlikler vardı. Hem Atatürk hem de Bourguiba, vizyon sahibi ulus inşacılarıydı. Atatürk, özverili bir ulus oluşturucu idi. Türkiye milletini yarattı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra Türkiye'yi sıfırladı. Bourguiba'ya gelince, onun gibi başka bir post-kolonyal Arap lideri yoktu. Post-kolonyal Arap liderleri, ordularını inşa etmeye, kurallarını meşrulaştırmaya ve yeni oluşturdukları uluslar için son derece milliyetçi bir anlatı inşa etmeye çok odaklanmışlardı. Ancak Bourguiba'nın Tunus örneğinde, icat ettiği son şey orduydu ve ilk şey eğitim oldu, ”dedi Masri.

“Hem Atatürk hem de Bourguiba, Batı fikirleri ve Batı kültüründen etkilenen, kendine güvenen, cesur, vizyon sahibi, iyi eğitimli, ulus inşacıydı. Aynı zamanda din ile ilgili benzer bir şey yaptılar, onu devlet kontrolü altına aldılar ve Fransız laiklik modelini kabul ettiler ”diye ekledi.

 

Arap Baharı Tunus Tunus Arap Mustafa Kemal Atatürk Atatürk Safwan Masri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak