Assos 500 gün kapalı olacak

Assos 500 gün kapalı olacak

Çanakkale'nin kuzeybatısındaki Çanakkale ilinde bulunan Assos arkeolojik sit alanı , Assos antik limanına giden yola kaya ve taş parçaları düştükten sonra yakındaki bir yamaçta rehabilitasyon çalışmaları yapılırken 500 gün süreyle kapatılacak.

Assos 500 gün kapalı olacak
Assos 500 gün kapalı olacak Admin
Bu içerik 12140 kez okundu.

 

Çanakkale Ayvacık Valiliği tarafından geçtiğimiz ay ihale edilen antik limandaki turizm işletmecileri ve esnaf faaliyetleri durduruldu.

27 Nisan'da antik limana giden yol jandarma ekipleri tarafından kapatıldı ve ziyaretçilerin bölgeyi ziyaret planları ertelendi.

Yaklaşık 500 günde tamamlanması planlanan proje kapsamında, liman üzerinde kaya parçaları ve taşların tehlike oluşturmasını önlemek için liman yakınındaki yamaç rehabilite edilecek. Depremler ve doğa koşulları nedeniyle düşmeye başlamışlardı.

Yetkililer, bölgedeki işletmelerin rehabilitasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından faaliyetlerine devam edeceklerini söylediler.

Behramkale olarak da bilinen Assos, antik çağın en önemli liman kentlerinden biriydi ve antik tiyatro, agora, nekropol ve duvarlar da dahil olmak üzere bölgenin Roma döneminden kalma önemli kültürel mirasa sahip.

Ayvacık ilçesinin 17 kilometre güneyinde yer alan alan, 15 Nisan 2017 tarihinde UNESCO Dünya Miras Alanları geçici listesine yazılmıştır.

UNESCO web sitesine göre, Arkaik dönemde önemli bir şehir devleti olan Assos, bölgedeki önemli rolünü Bizans dönemine kadar sürdürdü.

Türk arkeologlar, 1981 yılında Assos'ta kazılara başladı.

Antik kentin korunması, tanıtımı ve restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği ve Behramkale Köyü mahalli idaresi tarafından üstleniliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere