Arkadaşlık ile bağları güçlendirmek için bir zaman

Arkadaşlık ile bağları güçlendirmek için bir zaman

Yunanistan ile Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti arasındaki anlaşma, iki ülkenin ilgili toplumları tarafından birkaç nedenden dolayı onaylanmalıdır.

Arkadaşlık ile bağları güçlendirmek için bir zaman
Arkadaşlık ile bağları güçlendirmek için bir zaman Admin
Bu içerik 616 kez okundu.


Anlaşma, komşular olarak geniş ekonomik ve sosyal ilişkilerimizin yeni bir siyasi dostluk ruhuyla aşılanacağı yeni bir çağın başlangıcına işaret ediyor. Yeni oluşturulan bu olumlu iklim ilişkileri daha da artıracaktır. 

Üç FYROM vatandaşından biri, son üç yıl içinde çeşitli nedenlerle Yunanistan'ı ziyaret etti. Yunanistan, ülkemizin önde gelen yabancı yatırımcılarından ve ticaret ortaklarından biridir. Karşılıklı faydalar önümüzdeki yıllarda daha belirgin hale gelecektir.

Anlaşma, FYROM 'un Nikola Gruevski liderliğindeki eski otoriter hükümeti tarafından izlenen bir tecrit politikası sonrasında geldi. Eski başbakanımız ikna edilmiş bir milliyetçi değil, kendisi ve kliği için kamu parasını çalmakla ilgilenen bencil bir politikacıydı.

Sosyal hizmetlerin eksikliği, ihtiyaç duyanlar için devlet desteğinin olmaması, düşük eğitim kalitesi vb. Gibi toplumun karşılaştığı gerçek sorunlardan dikkati çekmek için milliyetçiliği kullandı. 

Bu sorunları insanlara sunarak gizlemeye çalıştı. Antik çağa dayalı yeni kimlik. On yıl boyunca hükümet kimlik, tarih ve kökenlerimizi yeniden tanımlamaya çalıştı. Bir avuç insan bu teklifi kabul ederken, çoğunluk - kendimiz gibi - politikasını reddetmek için sokaklara gitmeye hazırdı.

Gruevski Yunan komşularımızı kızdırdı çünkü ulusal tarihlerinin çalındığını düşündüler. Yeni hükümet ve ülkelerimiz arasındaki anlaşmayla, milliyetçilik ve antik yapıya dayalı ulus oluşturma artık bir seçenek değil.

Ülkemizin Kuzey Makedonya olarak adlandırılması, Yunanistan ve ülkemizdeki Makedonya bölgesi arasında bir ayrım yapacaktır. Dahası, anlaşmanın 7. Maddesi, Yunan komşularımızın eski Hellen mirasından semboller üzerinde daha fazla iddia olmayacağından emin olabilirler. 

Anlaşma, Helenik ve Slav'ın “Makedon” sıfatı anlayışını açık bir şekilde ortaya koymakta ve antik Yunan'ın açık bir şekilde Helenik doğasını ve çağdaş Makedon ulusal kimliğinin açıkça Slav doğasını vurgulamaktadır.

Bu, milletimizdeki milliyetçi aşırılıkların üstesinden gelmemiz gibi ilerici insanların bizim için daha kolay olmasını sağlayacaktır. Uzun süreli ve istikrarlı bir dostluk sadece sözleri tutmaya dayanabilir. Anlaşma, karşılıklı saygı ve gelecekte dostluk için birbirimize yaptığımız bir sözdür.

Ülkemiz 10 yıldan fazla otoriter yönetimin ardından yaşıyor. Birçok insan, sokak protestoları yoluyla yıllarca Gruevski ve politikalarına meydan okuyordu. Sonunda halk kazandı ve bazı kötü politikacılar ayrılmak zorunda kaldı. 

Yeni bir demokrasi ruhu ve komşularıyla köprüler kurma isteği var. Tüm büyük sorunlarımızı çözmek istiyoruz ve Rusya ve Türkiye gibi güçler tarafından bölgede oynadığımız jeopolitik oyunlar arasında küçük ülkemizin korunacağına dair en iyi garanti olarak gördüğümüz Avrupa Birliği'ne katılmak istiyoruz. 

En yakın komşularımız olan Yunanlılar, AB'ye katılma sürecinde bir erkek kardeş, bir arkadaş ve rehber görüyoruz. Yanlış anlaşılmalarımızın çoğunu çözdükten sonra, kararlı bir arkadaşlık kurmaya odaklanabiliyoruz.


* Ljupcho Petkovski, Eurothink Avrupa Stratejileri Merkezi'nin yöneticisi. Andreja Stojkovski, Eurothink'in kıdemli araştırmacı-analist ve başkanıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fenerbahçe Galatasaray Maç özeti 1 3
Fenerbahçe Galatasaray Maç özeti 1 3
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var