Antik Roma dönemi şehrine dönmek için deniz taşıtları

Türkiye'nin batısında , Roma döneminde gelişen bir antik kenti ziyaret edenler , şehir 5.000 yıllık site üzerinden nehir teknesi turları sunmaya hazırlandığından, özel bir muamele için yakında olacak.

Antik Roma dönemi şehrine dönmek için deniz taşıtları
Antik Roma dönemi şehrine dönmek için deniz taşıtları Admin
Bu içerik 11356 kez okundu.

 

Pamukkale Üniversitesi'nde arkeoloji profesörü ve Aizanoi antik kentinde kazılar başkanı olan Elif Özer, Anadolu Ajansı'na Aizanoi Penkalas Projesi'nin, sitenin tiyatro ve stadyumunu restore etmenin yanı sıra ekibin odak noktası olacağını söyledi.

Geçen yıl başlatılan bu projenin bir parçası olarak, tekneler yine antik alanda olduğu gibi yine de alanın içinden geçen suyoluna bir kez daha yelken açacaklar.

Kütahya ilinin Çavdarhisar ilçesinin hemen dışında yer alan Aizanoi, antik Yunan mitolojisinin baş Olympian tanrısı Zeus'a adanmış Anadolu'nun en iyi korunmuş tapınaklarından birine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye'nin bir diğer ikonik antik kenti olan ikinci Efes olarak adlandırılan şehir, 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklenmiştir ve son dokuz yıldır kazı çalışmaları devam etmektedir.

"Kocacay Nehri'nin (Penkalas) her iki tarafında bulunan Aizanoi'den günümüze ulaşan yapısal kalıntıların çoğu Roma döneminde inşa edilmiştir.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'na göre, "Nehrin her iki kıyısında da kenti Kocacay'ın yükselen sularına karşı korumak için büyük kesme taşlardan yapılmış koruyucu duvarlar vardı.

Özer, Roma sikkelerinde Penkalas Nehri'nin uzanmış bir adam olarak tasvir edildiğini söyledi.

"2012 yılında hazırlıkların başladığı ve geçen yıl çalışmaların başladığı projeyle, nehrin su seviyesini yükselterek antik çağlarda olduğu gibi iki köprü arasına tekneler yelken açmayı planlıyoruz."

Eski Roma dönemine kadar yaklaşık 1000 giyimli taş ve heykelin nehirden kaldırıldığını da sözlerine ekledi.

"Normal şartlar altında projenin çoğunu bu yıl tamamlamayı hedefledik, ancak pandemi nedeniyle işi kesmek zorunda kaldık." Dedi.

Özer, "Projeyi gelecek yıl bitirmeyi hedefliyoruz."

Özer'e göre, diğer ülkelerde bu tür projelerin modern örnekleri olmasına rağmen, hiçbiri antik çağa odaklanmadı.

Proje koordinatörü Sinan Özcan, "Bu proje başlatıldığında yerli ve yabancı turistlerin ilgisi artacak."

Türk Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesine göre Kütahya şehir merkezine 57 kilometre (35 mil) uzaklıkta bulunan Aizanoi, altın çağını MS ikinci ve üçüncü yüzyıllarda yaşadı ve Bizans döneminde piskoposluğun merkezi oldu. .

Zeus Tapınağı çevresindeki son kazılar, kentte M.Ö. 3000'lere kadar uzanan çeşitli yerleşim seviyelerinin varlığına işaret etmektedir. M.Ö. 133 yılında Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirildi.

1824'te Avrupalı ​​gezginler antik siteyi yeniden keşfettiler.

1970 ve 2011 yılları arasında Alman Arkeoloji Enstitüsü, Aizanoi tiyatrosunun ve stadyumunun yanı sıra iki hamam, bir spor salonu, beş köprü, bir ticaret binası, nekropoller ve Metre Steune'nin kutsal mağarasını ortaya çıkaran kazı çalışmaları gerçekleştirdi. M.Ö. birinci yüzyıldan önce kullanılmalıdır.

2011 yılından bu yana, Türk arkeologlar antik alanda çalışmaktadırlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi